Mosfet

Alan etkili transistörün (Fet) geliştirilmiş tipi Mosfet olarak bilinen metal oksit yarı iletkendir.

Mosfet kalimesinin açılımı metal oxide semiconductor field effect transistor (Metal oksit yarıiletken alan etkili transistör)‘dür.

JFET ‘ler klasik transistörlere göre büyük bir gelişme olmasına rağmen bazı limitleri vardır. JFET ‘lerin giriş empedansları klasik transistörlerden daha fazla olduğu için, JFET ‘in girişine bağlanan sinyal kaynağından çekilen küçük miktardaki ters beyz gate akımı, sinyal kaynağını yükler. Bu yükleme etkisini azaltmak ve frekans cevabını (respond) geliştirmek için JFET ‘lere göre daha fazla gelişmiş başka bir alan etkili transistör yapılmıştır.

mosfettİzole edilmiş gate özelliğinden dolayı Mosfet ‘lerin giriş empedansı son derece yüksek olup (1014) elektrodlar arası iç kapasitansı çok küçüktür. Bundan dolayı Mosfet ‘ler normal transistörlerin, frekans sahasının çok daha üstündeki frekanslarda ve yüksek giriş empedanslı yükselteçlere ihtiyaç duyulan devrelerde daha fazla kullanılırlar. Bunun için Mosfet ‘ler voltmetre, ohmmetre ve diğer test aletlerinde kullanılırlar. Mosfet ‘lerde, JFET ‘lere ve klasik transistörlere nazaran gürültü daha az olup, band genişliği daha fazladır.

Mosfet ‘lerin bu üstünlüklerine nazaran bazı sakıncaları vardır. Şöyleki; Mosfet yapısındaki ince silikon oksit tabakası, kolaylıkla tahrip olabilir. Mosfet ‘e elle dokunulması halinde insan vücudu üzerindeki elektrostatik yük nedeniyle oksit tabakası delinerek, kullanılmayacak şekilde harap olabilir. Bundan dolayı Mosfet ‘ler, özel ambalajlarında korunmaya alınmalı, Mosfet ‘e dokunmadan önce kullanıcı, üzerindeki elektrostatik yükü topraklayarak boşaltmalıdır. Mosfet ‘i devre üzerinde montaj yaparken düşük güçlü havya kullanılmalı ve havya mutlaka topraklanmalıdır.

Mosfetler şu şekilde sınıflandırılır:

a) Azalan (Boşluk şarjlı, depletion tipi) Mosfet
b) Çoğalan (Enhancement) tipi Mosfet

JFET ‘lerde olduğu gibi yine kendi aralarında, n-kanallı ve p-kanallı azalan ve çoğalan tip olarak ayrılırlar.

Mosfet Sembolleri

Mosfet sembollerinden görüleceği gibi JFET ‘lerden ayıran, Mosfet ‘lerde Substrate (SS, Bulk, Altkatman) terminalinin bulunmasıdır.

Benzer Yazılar

YAZAR : Admin

Elektronik Mühendisi E.Ü. Tıp Fakültesi Kalibrasyon Sorumlusu X-Işınlı Görüntüleme Sistemleri Test Kontrol ve Kalibrasyon Uzmanı (Sağ.Bak.) Hatalı veya kaldırılmasını istediğiniz sayfaları diyot.net@gmail.com bildirin

BU YAZIYI DA İNCELEDİNİZ Mİ ?

MOSFET ve IGBT

Power mosfet yani güç mosfetleri, SMPS lerde en çok kullanılan anahtarlama elemanlarıdır. BJT transistörleri anlatmama …

Bir cevap yazın