Ohm Kanunu Deneyi

Ohm kanunu deneyini gerçekleştirmek için aşağıdaki şekildeki gibi kapalı bir devre kuralım. Reosta, ampermetre devreye seri, voltmetre ise paralel bağlanmıştır. Şimdi akımın, gerilim ve dirence göre değişmesini inceleyelim.

Akım şiddeti gerilim ve dirence göre değiştiği için önce gerilimi sonrada direnci sabit tutalım ve akımın değişmesini görelim.

ohm-kanunu-deneyi

Gerilimi sabit tutalım: Kollu reostanın kolunu 50 Ω karşısına alalım, voltmetre 220 volt gösterirken ampermetrenin gösterdiği sayıyı bir yere işaretleyelim. Bu defa reostanın kolunu 100, 150 Ω karşısına getirelim yine bu değerler için ampermetrenin gösterdiği değerleri tespit edelim. Her defasında gerilim 220 volt olarak sabit tutulmuştur.

Gerilim sabit tutulup direnç değiştirildiği için bulunan değerleri bir çizelgede toplayabiliriz.

Ölçülecek büyüklükGerilimDirençAkım şiddeti
Aletin adıVoltmetreReostaAmpermetredeki değer
Birinci deneyU=220VR1=50 ΩI1= 4,4 A
İkinci deneyU=220VR2=100 ΩI2=2,2 A
Üçüncü deneyU=220VR3=150 ΩI3=1,46 A

Çizelgeden anlaşılacağı gibi devrede gerilim sabit tutulmuş, direnç arttırılmıştır. Buna karşılık akım şiddeti azalan bir durum göstermiştir. Bunu, ampermetre den tespit ettiğimiz gibi aynı değerleri, ohm kanunu uygulayarak ta bulabiliriz.

Bundan dolayı bir devredeki akım şiddeti, direnç ile ters orantılıdır.

Direnci sabit tutalım: Kollu reostanın kolunu 50 Ω bölümü karşısına getirelim ve deneylerde direnci sabit tutalım. Bu defa devreye 120 volt, 200 volt, 220 volt gerilim uygulayalım. Bu gerilimlerde ampermetrenin gösterdiği değerlerin arttığı görülür.

Bu değerleri bir çizelgede toplayabiliriz.

Ölçülecek büyüklükGerilimDirençAkım şiddeti
Aletin adıVoltmetreReostaAmpermetre
Birinci deneyU1 =120 VR=50 ΩI1= 2,4 A
İkinci deneyU2 =200 VR=50 ΩI2 = 4 A
Üçünçü deneyU3=220 VR=50 ΩI3= 4,4 A

Çizelgeden anlaşılacağı gibi direnç sabit tutulduğu halde gerilim arttırılacak olursa devrenin akım şiddeti gerilim ile doğru orantılı olarak çoğalır.

Yukarıda açıklanan iki denemenin sonucunu ifade edecek olursak;

akım şiddeti gerilim ile doğru, direnç ile ters orantılıdır.

Formül olarak;

Akım şiddeti = Gerilim / Direnç          I = U / R  ohm kanunu formülü bulunur.

Ohm Kanununa Göre Akım Şiddeti, Gerilim (Voltaj) ve Direnç Birimlerinin Tanımları

Ohm kanunu formülünden ve bunun birimlerinden faydalanarak akım şiddeti, gerilim ve direnç birimlerini tanımlayabiliriz.

Akım şiddeti birimi (Amper); Bir ohm’luk direncin iki ucu arasındaki gerilim bir volt ise bu dirençten geçen akım şiddetine bir amper denir.

Gerilim birimi (Voltaj); Direnci bir ohm olan bir alıcıdan geçen akım şiddeti bir amper ise bu alıcının iki ucu arasındaki gerilim bir volt olur.

Direnç birimi (OHM); Bir amperlik akım çeken bir alıcının iki ucu arasındaki gerilim bir volt ise bu alıcının direnci bir ohm olur.

Benzer Yazılar

YAZAR : Admin

- Elektronik Mühendisi - E.Ü. Tıp Fakültesi Kalibrasyon Sorumlusu Test kontrol ve kalibrasyon sorumlu müdürü (Sağ.Bak. ÜTS) - X-Işınlı Görüntüleme Sistemleri Test Kontrol ve Kalibrasyon Uzmanı (Sağ.Bak.) - Usta Öğretici (MEB) - Hatalı veya kaldırılmasını istediğiniz sayfaları diyot.net@gmail.com bildirin

BU YAZIYI DA İNCELEDİNİZ Mİ ?

Devre analizi yöntemleri

Devre analizi elektrik veya elektronik devrelerde akım, gerilim ve güç hesaplama işidir. Devre analizine kullanacağımız …

Bir yanıt yazın