OLED TV

İşte şimdi yarım santim kalınlığında, 200 cm genişliğinde, piyasadaki diğer televizyonlardan çok daha az enerji tüketen ve çok daha gerçek ve canlı görüntü sunan tv teknolojisi ile karşı karşıyayız. En yeni tv teknolojisi OLED tv dir.
oled tv fiyatları

Oled tv konusunu tv çeşitleri yerine burada ele almamızın nedeni henüz yaygınlaşmamış olması ve teknolojinin sınırlarını zorlayan bir tür olmasıdır.

Oled Nedir ?

Kelimenin karşılığı Organik Işık Yayıcı Diyot şeklinde olan bu teknoloji LED teknolojisinden tamamen farklıdır. Oled  isminde geçen organik ifadesi  iki iletkenin arasında bulunan karbon filmdir.

Oled Tv Nasıl Çalışır ?

Aslında yeni nesil cep telefonlarında kullanılan ekran teknolojisidir. Oled  paneller elektrik akımı geçtiğinde kendi ışıklarını yayarlar. yani LCD ve LED tv gibi ayrı bir aydınlatmaya-dış ışık kaynağına ihtiyaç duymazlar. Farklı türleri bulunan oled malzemelerden Aktif matriks Oled yani Amoled  cep telefonu ekranlarında özellikle yeni nesil akıllı telofon ekranlarında kullanılıyor. Son derece ince ve hafif olan oled teknolojisi dürülüp bükülen televizyon yapmaya dahi imkan verir.

Olayın teknik ayrıntısını fazla uzatmadan bu teknolojinin olumlu ve olumsuz yönlerini ele alalım.

Oled Tv nin Olumlu Yönleri

  • Ultra İncelik: 3-4 milimetreye kadar ince olmaları mümkün. Yani adeta kağıt gibi bir televizyondan bahsediyoruz. Tabiiki bunun nedeni kullanılan çok ince malzeme ve arka ışığa gerek duyulmamasıdır.

  • Kuş Gibi Hafiflik: Bu ince tasarım beraberinde olağanüstü hafifliği de getirecektir.

  • Süper hızlı : Bu televizyonların LED ve LCD ye göre 1000 kat kadar daha hızlı olduğu belirtilmektedir. Bu da geniş ekran tvlerin  önemli bir eksi yanlarının ortadan kalkması anlamına geliyor. Yani en hareketli sahneleri, psor görüntülerini dahi hiç bozulma olmadan izlemek artık mümkün.

  • Çok şık, çok zarif: Bu kadar incelik bu televizyonlara olağan üstü kibar bir görüntü katmış durumda. Ben de yakından görünce televizyonun şıklığına çok şaşırdım. Bazı markalar bu televizyonların kavisli olanlarını da üretiyor. Ultra ince teknolojinin nimetleri diyelim artık.

  • Daha gerçek renkler, daha kaliteli görüntü: Malum teknoloji hızla gelişiyor. Yeni çıkanlar eskiyi geçiyor. Almadık, kullanamadık ama yeni nesil oled  tvlerin LED tvlerden de plazma tvlerden de daha kaliteli bir görüntü teknolojisine sahip olduğu belirtiliyor.

oled fiyat

Oled Tvnin olumsuz  Yönleri

Yeni çıkan ve henüz yaygınlaşmayan bu tv teknolojisinin olumsuz yönleri şu an için fiyat dışında pek ortaya çıkmadı. Şu an için fiyatları pek alınabilir düzeyde değil. Yani ikinci el araba fiyatından başlıyor desek yeridir.

Oled Tv Fiyatları

Fiyatlar çok uçuk kaçık şimdilik .55″ lik modeller 10.000 tl ile 15.000 tl arasında değişiyor. Normal bir ince panel led tv nin 1000 tl den başladığı ve 55″ büyüklük için ise 2500 tl civarına bulunabildiği göz önüne alınırsa bu tvler ortalama bir kullanıcı için alınabilecek makul fiyatların üzerindedir.

Benzer Yazılar

YAZAR : Admin

Elektronik Mühendisi / E.Üni. Kalibrasyon Lab. Sorumlusu / Biyomedikal Kalibrasyon Laboratuvarı Sorumlu Müdürü (Sağ.Bak.) / X-Işınlı Görüntüleme Sistemleri Test Kontrol ve Kalibrasyon Uzmanı (Sağ.Bak.) / Ultrason-Doppler Sistemleri Test Kontrol ve Kalibrasyon Uzmanı (Sağ.Bak.) - Hatalı veya kaldırılmasını istediğiniz sayfaları diyot.net@gmail.com bildirin

BU YAZIYI DA İNCELEDİNİZ Mİ ?

SCISHION V88 TV Kutusu Rockchip 3229 Dört Çekirdekli

SCISHION V88 Android Tv Box ile Netflix, Kodi gibi medya platformlarını kullanabilir, Play Store’daki Android …

Bir cevap yazın