Önemli ve Faydalı Bilgiler, Son TV tavsiyeleri

 • Tv seçiminde sadece markayı belirlemek yeterli değildir. Samsung, LG, Philips gibi  büyük markaların hem çok çok kaliteli ve hem de son derece vasat tvleri vardır.
 • Televizyonda renklerin gerçekçiliğini belirleme de en iyi yöntem ten tv deki ten rengine bakmaktır.
 • Yeni LED  tv lerin çoğu çok parlak ve canlı görüntü  sunar. Bu durum renkleri çok gerçeğe yakın verdikleri anlamına  gelmez. Önemli olan doğal ve gerçekçi görüntü vermektir.( Bu tüm tv izleyicileri için geçerli değildir)
 • Yazılımla  elde edilen görüntü yenileme hızı ( hertz) ve  kontrast rakamları yerine panel hızı ve gerçek kontrast rakamına  bakmak gerekir.
 • Televizyonların Mağazada görülen  cap canlı ve büyüleyici renk ve görüntüleri gerçeği yansıtmayabilir. Çünkü mağazada açık olan tvlerde genellikle özel çekimle elde edilen çok harika videolar oynatılmaktadır. Evde ise çoğunlukla tv kanallarının yayınları izlenecektir.
 • Büyük bir mağazada  bulunan tv nin ekran büyüklüğü bize tv nin evdeki duruşundan daha küçük gelecektir.Mağazada bize çok büyük gelmeyen   gelen 60″ bir tv  evde devasa büyüklükte gelecektir.
 • Büyük ekran bir tv almak için en az 30 metrekare salon olması gerektiği düşüncesi kesinlikle  yanlıştır. Yeni nesil bir full hd 152 ekran ( 60″) televizyonu 2.4 metre mesafeden rahatlıkla net olarak izleyebiliriz.
 • Son teknoloji ürünü ilk almak akıllıca değildir. Teknoloji bu, her zaman yenileniyor, gelişiyor ama ilk çıkanlar her zaman daha pahalı oluyor.Bizim son teknoloji diye aldığımız bir ürün de bir kaç ay içinde demode olacaktır.
 • Alınacak tv nin kalitesini sadece rakamlar yani çözünürlük hertz, kontrast vb belirlemez. O ürünü kullananlardan bilgi alınmalı ya da tv şahsen incelenerek görüntüsüne, rengine bakılarak alınmalıdır.
 • Standart tv yayınlarını izleyecek bir kullanıcı için tüm özelliklerin çok iyi olması ve çok pahalı bir tv olması şart değildir. Maç izlemeyi seven ve geniş ekran tv isteyen arkadaşım 1650 tl ye 55″ ( 140 ekran ) bir Seg marka full hd tv aldı ve çok memnun. Televizyonunun görüntü kalitesi de gayet iyi. Bu durumda işi abartıp ille de 3500-4000 vermek şart değildir.
 • Plazma tvler özellikle büyük ekranlarda daha başarılıdır.
 • Radyasyon sorunu konusunda en az radyasyon yayan tür yeni nesil neoplazmalardır.
 • Tepkime süresinde Neo plazmalar çok çok başarılıdır. Tepkime aralığı bu türde neredeyse sıfırdır. ( 0,0001 gibi)
 • Yeni nesil bir led tv yi eski tüplü televizyon gibi üzerine cam temizleme spreyi sıkarak  nemli bezle silerek temizlemeyiniz. Televizyonu çöpe atmak zorunda kalırsınız. Bu şekilde yeni aldığı televizyonunu çöpe atan pek çok kişi bulunmaktadır.
 • Lcd tv lerde floresan lamba ile aydınlatma tekniği nedeniyle tam siyah  renk elde edilemez, siyah beyaz arası tonlar gerçekçi olarak gösterilemez. Bu nedenle artık lcd tvleri tercih etmemek gerekir.
 • LED TV – Plazma TV Kararı: Biraz zevke ve kullanıldığı yere değişen bir karar. Plazma TV ön plandaki avantajları hızlı tepkime, gerçek canlılık dezavantajları yüksek elektrik tüketimi, daha fazla ısınma, eski tiplerinde ortam ışık yansıması ve seste bozulma (titreme, karıncalanma ve logo gibi sabit görüntülerde sıkıntılar yeni plazma teknolojisi ile aşılmaya çalışılsa da tam aşılamadı gibi) Dolayısıyla plazmalar daha çok günlük izlenecek televizyon yerine belgesel ve film izleme televizyonu olarak salonda yerini alırken. Özellikle yeni sistem LED TVler ile günlük kullanım oturma odası televizyonu olarak düşünülebilir.

Benzer Yazılar

YAZAR : Admin

Elektronik Mühendisi / E.Üni. Kalibrasyon Lab. Sorumlusu / Biyomedikal Kalibrasyon Laboratuvarı Sorumlu Müdürü (Sağ.Bak.) / X-Işınlı Görüntüleme Sistemleri Test Kontrol ve Kalibrasyon Uzmanı (Sağ.Bak.) / Ultrason-Doppler Sistemleri Test Kontrol ve Kalibrasyon Uzmanı (Sağ.Bak.) - Hatalı veya kaldırılmasını istediğiniz sayfaları diyot.net@gmail.com bildirin

BU YAZIYI DA İNCELEDİNİZ Mİ ?

SCISHION V88 TV Kutusu Rockchip 3229 Dört Çekirdekli

SCISHION V88 Android Tv Box ile Netflix, Kodi gibi medya platformlarını kullanabilir, Play Store’daki Android …

Bir cevap yazın