Router nedir?

Adsl modem verileri ses sinyaline , ses sinyallerini verilere çevirerek uzak bilgisayarlara bağlanmamızı sağlar , Router ise yönlendiricidir  , bilgisayarlar arasında sorgulamalar yapıldığında bu sorgulamaların hangi bilgisayara yapıldığını yönlendirilmesini sağlayan  network ürünüdür.

Günümüzde Adsl Modemlerde bu içi yapmaktadır. Bir bilgisayardan başka bir bilgisayar veri veya ping çekildiğinde Router hemen hangi bilgisayara gideceğini klavuzluk ederek yönlendirmekte ve daha hızlı işlem yapılmaktadır.

hub nedir

Hub ile router arasında fark ise hub biraz daha ilkel bir yapıdadır. hub , switch veya router gibi direk olarak yollamaz tek tek hepsine yolladığı için hem bilgisayarlara meşgul ederek , hemde ağı meşgul ederek yoracak ve yavaşlatacaktır.

Router ne işe yarar

Gelen ağ paketlerini incelemek ve buna göre istemci bilgisayarlara gönderilmesini sağlamaktadır. bu paketlerin en sağlıklı ve hızlı şekilde portlardan geçmesini sağlamaktadır.

Router nerede kullanılır

Router genelde iş ortamlarda Ağ , Network ortamında birden fazla bilgisayarların bir birleri ile bağlantılarında kullanılmaktadır.

 

Bağlanma sırası

1- PC veya kablosuz aygıtınız
2- Router
3- Modem
4- ISS (Internet Servis Sağlayıcı)
5- Internet

 

YAZAR : Admin

Elektronik Mühendisi / E.Üni. Kalibrasyon Lab. Sorumlusu / Biyomedikal Kalibrasyon Laboratuvarı Sorumlu Müdürü (Sağ.Bak.) / X-Işınlı Görüntüleme Sistemleri Test Kontrol ve Kalibrasyon Uzmanı (Sağ.Bak.) / Ultrason-Doppler Sistemleri Test Kontrol ve Kalibrasyon Uzmanı (Sağ.Bak.) - Hatalı veya kaldırılmasını istediğiniz sayfaları diyot.net@gmail.com bildirin

BU YAZIYI DA İNCELEDİNİZ Mİ ?

Nadir Elementler

Nadir toprak elementleri, periyodik tabloda 17 adet kimyasal element olarak yer alıyor, on beş tanesi …

Bir cevap yazın