Seri ve Paralel Devre Özellikleri

Özellikler Tek ampullü devre Seri bağlı devre Paralel bağlı devre
Parlaklık Tek devreli ampule göre az parlak yanar çünkü direnç artmış ve akım azalmıştır.Daha fazla ampul eklense parlaklık azalır(örneğin 3 ampullü olsa)çünkü direnç daha fazla olur. Tek devreli ampulle aynı parlaklıktadır. Ama seriye göre fazla parlaktır çünkü bu devrede direnç azalmıştır.(3 ampulde olsa parlaklık değişmez)
Akım Akım her yerde aynıdır. Akım burada da her yerde aynıdır. Yani A,B,C,D noktalarında akım aynıdır. Ama tek devreli ampule göre akım azalmıştır. Çünkü direnç artmıştır.(akım-direnç ters orantılıdır) Akım paralel bağlı devrelerde her yerde aynı değildir.A noktasındaki akım B ve C noktalarına gelince kollara ayrılır. (Kollara ayrılırken rasgele ayrılmaz direnci küçük olan kola daha fazla direnci büyük olana daha az akım gider.)Ve sonra tekrar birleşir (A=D).

A kolundaki akım tek devredekine göre daha büyüktür çünkü devredeki toplam direnç azalmıştır.

Gerilim Her yerde aynı Seri bağlıda gerilim kollara ayrılır yani her bir ampule direncine göre gerilim uygulanır.Eğer direnç büyükse gerilim de büyük uygulanır.Ampullerdeki gerilimlerin toplamı bize pildeki toplam gerilimi verir. Paralel bağlı devrelerde gerilim her yerde aynıdır.
Direnç Tek ampul kadar Devredeki toplam direnci bulmak için tüm dirençler toplanır.Rtoplam=R1+R2+…. Devredeki toplam direnci1/R toplam=1/R1+1/R2…. Şeklinde yapılır.

 

Patlama Ampullerden biri patlarsa diğeri de söner. Çünkü devre tamamlanmamış olur. Ampullerden biri patlasa bile diğeri yanmaya devam eder. Devre tamamlanır.

Benzer Yazılar

YAZAR : Admin

Elektronik Mühendisi E.Ü. Tıp Fakültesi Kalibrasyon Sorumlusu X-Işınlı Görüntüleme Sistemleri Test Kontrol ve Kalibrasyon Uzmanı (Sağ.Bak.) Hatalı veya kaldırılmasını istediğiniz sayfaları diyot.net@gmail.com bildirin

BU YAZIYI DA İNCELEDİNİZ Mİ ?

Sol El ve Sağ El Kuralları

Manyetik alan içerisindeki bir iletkene kuvvet uygulanarak hareket ettirildiğinde bu iletkenden akım akar veya manyetik …

Bir cevap yazın