Servo Motor Çeşitleri

Servo , herhangi bir düzeneğin işleyişini hatayı algılayarak yan bir geri besleme mekanizmasının yardımı ile denetleyen ve hatayı gideren otomatik cihazdır. Servo motor, konum kontrolü yapan otomatik kontrol sistemlerinde kullanılan özel motordur. Büyük güçleri kumanda etmesi gerektiği otomatik kontrol sistemlerinde geleneksel DC motor ve AC motorlar kullanılabilir. Robot sistemlerinde en çok kullanılan motor çeşitlerinden biri servo motordur.

Bu sistemler mekanik olabileceği gibi elektronik, hidrolik-pnömatik veya diğer alanlarda da kullanılmaktadır. Servo motorlar da çıkış; mekaniksel konum, hız veya ivme gibi parametrelerin kontrolünün yapıldığı bir mekanizmadır. Servo motorun içinde AC, DC, step motor veya senkron motor bulunur. Servo motorlarda kontrol ve servo motor sürücü devresi de bulunmaktadır.

Servo Motor Çeşitleri 

DC (doğru akım) Servo motor

AC (alternatif akım) Servo motor

Servo motorlar; AC servo motor ve DC servo motor olarak iki grupta incelenir. İlk zamanlar kullanılan servo motorlar genellikle doğru akım motorlardır. Zira uzun seneler boyunca yüksek akımlar için tek kontrol yöntemi olan tristör kullanılırdı. Transistörlerin yüksek akımları kontrol etme yeteneklerinden dolayı ve yüksek akımları yüksek frekanslarda anahtarlandıkça, servo motorların kullanımları fazlalaşmıştır. Servo motorda geri besleme düzeneği vardır. Geri besleme düzeneği sayesinde istenilen çıkış değerini (moment, hız, ivmelenme, pozisyon vs) karşılayan servo motor dur.

İlk servo motorlar özellikle güçlendirmek için yapılmıştı. Step motor kullanılmayan kapalı devre (çıkışın kontrol edildiği) sistemlere servo sistem denilmektedir. Bundan dolayı hız kontrol sistemine bağlanmış basit bir AA indüksiyon motoruna da servo motor denilebilmektedir.

Bir servo motor da yapılması gerekli değişiklikler, ısıtma yapılmadan belirli bir hız aralığında çalışma yeteneği, en düşük hızda (rolantide) çalıştığı zaman yükü belli bir durumda tutmak için yeterli torku sağlama kabiliyeti ve uzun süre aşırı ısınmadan düşük hızlarda bile çalışma yeteneğidir. Eski motorlarda direkt motor şaftına bağlanan bir motor fanı vardır.

Motor düşük hızda çalıştığında fan, motoru soğutmak için gereken havayı hareket ettiremez. Yeni motorlarda ayrı bir fan montajı yapılmıştır. Bu fan, soğutmak için yeterli havayı sağlamaktadır. Bu fan sabit bir gerilim kaynağıyla güçlendirilir. Böylece servo motorun hızından bağımsız olarak her zaman en fazla devirde döner.

Servo motor seçimi yapılırken dikkat edilmesi gereken; servo motorların normal 3 faz yada bir faz elektrik ile çalışamayacağı unutulmamalıdır. Servo motor kontrolü için ilgili motoru sürebilecek servo sürücü, tork ve hız, pozisyon girişi hesap edilmelidir.

Sanayide Kullanılan Servo Motorlar

Seri ayrık alanlı servo motor

Rotor kontrollü servo motor

Mıknatısı sabit-rotor kontrollü servo motor

Stator kontrollü servo motor

Benzer Yazılar

YAZAR : Admin

Elektronik Mühendisi X-Işınlı Görüntüleme Sistemleri Test Kontrol ve Kalibrasyon Uzmanı (Sağ.Bak.)

BU YAZIYI DA İNCELEDİNİZ Mİ ?

Servo Motor Nedir? Nasıl Çalışır?

D.C servo motorları, genel olarak bir D.C. motoru olup, motora gerekli D.C. aşağıdaki metotlardan elde …

Bir cevap yazın