Shield Nedir?

Shield Nedir?

Arduino ile birlikte çalışan ve arduino üzerine takılan ek donanımlara SHIELD ( Modül ) denir. Bu shieldler sayesinde arduinomuzu daha işlevsel ve farklı özellikler kazandırabiliyoruz.

Arduino Shieldleri genel anlamda aynı işleri yapsada özelde farklı özellikleri de olabilir. Örneğin bazı bluetooth shieldler sadece android sistemlerle haberleşme yapabiliyorken, bazıları hem android hem ios sistemleriyle bağlantı kurabilmektedir. Burdan şöyle bir sonuç çıkmaktadır; eğer yapacağınız projede ios cihazlara bağlantı kurmak istiyorsanız alacağınız shieldin ios bağlantısı desteği olması gerekmektedir. Bu tarz özel durumlar ürün açıklamalarında belirtilmektedir. Ayrıca ürün açıklamalarında aldığınız shieldlerle ilgili kütüphaneler, örnekler, bağlantı şemaları, şematik ve board çizimleri bulunmakta olup bunlardan da yararlanabilirisiniz.

Arduino üzerine bir yada birden fazla shield takılabilmektedir. Birkaç shieldi üst üste taktığınız zaman burda dikkat etmeniz gereken önemli noktalar vardır.

1- Shiledler arasında pin çakışması olmaması gerekmektedir. Yani her iki shield arduino üzerinde aynı pini kullanıyorsa bu durumda shieldler düzgün çalışmayabilir.

2- Her iki shiled I2C üzerinden haberleşiyorsa, bu durumda shieldlerin I2C adreslerinin farklı olması gerekmektedir. Aksi halde düzgün çalışmayabilir.

3- Eğer her iki shield SPI üzerinden haberleşiyorsa MOSI, MISO, SCK pinleri ortak olabilir ancak kesinlikle CE veya SS (Slave Select) diye geçen pinin ayrı olması gerekiyor ki bu shieldleri ayrı ayrı seçebilelim.

4- Her shiled donanımsal yada yazılımsal sebeplerden dolayı her arduino çeşidiyle uyumlu olmayabilir. Örneğin bir shield arduino uno,mega,leonardo ve due ile uyarken bir shield sadece arduino uno ile uyabilir. Buda ürün açıklamalarında datasheetlerde yazmaktadır. Yapacağımız projede kullandığımız arduino çeşidine göre shield tercih etmemiz gerekiyor.

Benzer Yazılar

YAZAR : Admin

Elektronik Mühendisi / E.Üni. Kalibrasyon Lab. Sorumlusu / Biyomedikal Kalibrasyon Laboratuvarı Sorumlu Müdürü (Sağ.Bak.) / X-Işınlı Görüntüleme Sistemleri Test Kontrol ve Kalibrasyon Uzmanı (Sağ.Bak.) / Ultrason-Doppler Sistemleri Test Kontrol ve Kalibrasyon Uzmanı (Sağ.Bak.) - Hatalı veya kaldırılmasını istediğiniz sayfaları diyot.net@gmail.com bildirin

BU YAZIYI DA İNCELEDİNİZ Mİ ?

Jiroskop

Jiroskop Nedir ? Jiroskop Yön bulmak veya ölçmekte kullanılır.Bazı cihaz ve araçlarda denge sağlayan parçalardır. …

Bir cevap yazın