Silikon Vadisi – Silicon Valley

Dünyanın teknoloji merkezi Silikon Vadisi

San Francisco’nun içinde yer alan Silikon Vadisi , çevrenizde gördüğünüz yüksek teknolojilerin geliştirildiği bölge.
Silikon Vadisi

Silikon Vadisi Nerede ?

Silikon Vadisi, Amerika Birleşik Devletlerinde Kuzey Kalifornia’daki San Francisco vadisinin bir parçası olan San Jose vadisine verilen isimdir. İsmini bölgede yoğun olarak silikon çip üretilmesinden alır.
Aynı şekilde Almanya , İngiltere , İrlanda , Endonezya , Meksika’da da benzer Silikon Vadisi bölgeleri kurulmuştur .

Silikon Vadisi Nedir ?

Tarihsel gelişimi

1800′lü yıların ortalarında Kuzey Amerika’nın batı sahillerinde bulunan Kalifornia’nın başkenti El Dorado bölgesinde altın yatakları keşfedildi. Bununla beraber Kalifornia “Altın Eyaleti” olarak anılır oldu. Kalifornia aynı zamanda süt, bal ve üzüm üretiminde meşhur bir bölgedir. Geçim kaynağı açısından rahat bir yerleşim yerine dönüşen Kaliforniya girişimci ruhlu kişileri kendine çekmeye başladı.
silikon vadisi
Eski Kalifornia Valisi Leland Stanford, 1891′de Stanford Üniversitesi’ni kurdu. Bu üniversitenin kuruluşu bir nevi vadinin temellerinin atılması anlamına geliyor.
1910 yılında Diod iletkeninin mucidi Lee De Forest Kalifornia’ya yerleşir. Radyo, kıtalar arası telefon iletişimi, televizyon, radar ve erkenden dijital elektroniğin gelişmesine katkıda bulunmuştur.
Stanford mezunları Bill Hewlett ve David Packard üniversitenin desteği ile 1939 yılında kampüs yakınındaki bir garajda Hewlett Packard (HP) şirketini kurdular.
Stanford Üniversitesi Dekanı, üniversitenin çevresindeki bütün arazileri teknoloji şirketlerine satarak bölgenin dünyada teknoloji merkezi olmasını sağladı. İlk şirketler arasında General Electric ve Eastman Kodak bulunuyordu.
silikon vadisi
Silikon Vadisi’nde ilk ödül William Shockley, John Bardeen ve Walter Brattain’in ilk yarı iletken transistorü icat ederek aldıkları Nobel ödülü oldu.
1957′de “Hain Sekizliler” (Jean Hoerni, Julius Blank, Victor Grinich, Eugene Kleiner, Gordon Moore, Sheldon Roberts, Jay Last, Robert Noyce) Shockley’nin yari iletken transistörünü geride bırakarak daha üstün Fairchild yarı iletken transistörünü geliştirdiler..
1963′ta Doug Engelbert, Fair Stanford Araştırma Enstitüsü’nde ilk bilgisayar faresini (Mouse) geliştirdi ve internet’te online sisteminin temelleri atıldı.
“Hain Sekizliler”den ikisi (Robert Noyce ve Gordon Moore) 1968′de Fairchild şirketini bırakarak Intel’i kurdular.
silikon vadisi
20 yıldan beri Shockley firmasının bünyesinde çalışan elemanlar ayrıldıklarında tam 65 şirket kuruldu. Elemanların kendi aralarında yaratıcılık konusunda rekabet olması Silikon Vadisinde çok normal bir olaydı ve dolayısıyla bölgede kimse sözleşmeli olarak çalışmak istemiyordu. O zamanlar Amerika’nın Kalifornia Eyaleti hariç diğer eyaletlerde teknoloji şirketlerinde çalışan elemanlar sözleşmeli olarak çalışıyorlar ve kesinlikle işi bıraktıkları zaman işverene rakip olacak şekilde aynı işi kuramıyorlardı.
1971′de Intel ilk mikroişlemci Intel 4004’ü geliştirdi. 1972 de Ethernet internet temelli bu teknoloji LAN’larda (Local Area Network) veri alışverişini mümkün kıldı. “Lan protokolu”  yerel bir merkezde yakın olan bilgisayarlarla iletişim kuran protokol demektir. Xerox’un Palo Alto’daki araştırma merkezinde lazer yazıcı icat edildi. İlk dizüstü WYSIWYG (“What you See is What you Get”, yani “ne görürsen onu alırsın” sistemi geliştirildi.
1976′da Steve Jobs ve Steve Wozniak Cupertino’da ilk şirketlerini açtılar ve Apple marka bilgisayarlarını satmaya başladılar.
1994 yılında Jerry Yang, Stanford Üniversitesi’nde bir karavanın arkasında popüler arama motoru Yahoo’yu kurdu.
Stanford mezunları Sergie Prin ve Larry Page 1998 yılında Mountain View’da Google şirketini kurdular.
Mark Zuckerberg Harvard Üniversitesi’nde okurken 2004 yılında Facebook’u kurdu ve Palo Alto’ya taşıdı.
Artık dünyanın gözü kulağı bu teknoloji merkezindedir. İlk mikroişlemci, ilk bilgisayar, arama motorları olan Yahoo, Google ve sosyal paylaşım sitesi Facebook burada ortaya çıkar .Intel, Cisco,  Hp, Xeros, Apple, Maxtor, Microsoft, Oracle, Nvidia, Ati, Mozilla ile daha yüzlerce firma buradadır.
silikon vadisi

Silikon Vadisi Kuluçka (Incubation) Merkezleri

Kuluçka (Incubation) Merkezi Nedir ?
girişimlerin en zor ve en kırılgan dönemi olan başlangıç aşamasında girişimin hayatta kalabilmesine, gelişebilmesine ve büyümesine yardımcı olmak için verdikleri rehberlik ile öne çıkmaktadırlar. Çok kısa ifade etmek gerekirse kuluçka merkezleri için girişimlerin ilk aşama rehberleridir diyebiliriz.
Kuluçka merkezleri girişimlere birçok farklı alanda imkânlar yaratabilmektedirler. Fiziksel ortam (ofis alanı), mentorluk hizmetleri, uygun eğitim programları, networking için sosyal imkanlar, girişimci ile yatırımcı arasında köprü kurma, yönetim ve pazarlama desteği, profesyonel hizmetlerin nereden ve nasıl alınacağına dair destekler girişimlere sağladıkları imkanlara örnek olarak gösterilebilir.

Silikon Vadisi’nde Türkiye’deki Üniversitelerin desteği ile kurulmuş 3 Kuluçka Merkezi bulunmaktadır.

1-StarCamp
Bu merkez 5 Üniversite desteği ve KOSGEB ortaklığında 2016 Kasım ayında hayata geçirildi (Yıldız Teknik, Istanbul Teknik , Gebze Teknik , Hasan Kalyoncu ve Bahçeşehir Üniversitesi)
StarCamp Stanford üniversitesine 20 dk ve University Ave diye anılan ilk Google ve Apple’nin ofislerinin yer aldığı caddeye ise sadece 5 dk uzaklıkta.
StarCamp Girişimcilere ne sağlıyor ?
1-Hızlandırma Eğitimleri
2.Çalışma Ofis Alanı
3.Sanal Ofis imkanı
4.Danışmanlık Hizmeti(şirket kurma vb.)
5.Network
2-Growth Circuit
Growth Circuit, ODTÜ ve ODTÜ TEKNOKENT tarafından kurulan yatırım ve hızlandırma şirketidir. Growth Circuit San Francisco Hızlandırma ve Kuluçka Merkezi ise Türk girişimcilerin Silikon Vadisi’ne açılan kapısı olarak global ölçekte başarılı teknoloji şirketleri yaratmayı amaç edinmiştir.
3-INNOGATE
INNOGATE, İstanbul Kalkınma Ajansı ve İTU ARI TEKNOKENT tarafından desteklenen Uluslararası bir hızlandırma programı.
San Francisco, Chicago ve New York’ta faaliyet gösteriyorlar.
INNOGATE, Girişimcilere hızlandırma eğitimleri, mentorlük, network ve danışmanlık sağlıyor.
Hızlandırma eğitimlerine katılacak girişimler Türkiye’de belirleniyor. Belirli standartları yakalalayan girişimciler, Türkiye’deki ön hazırlıktan sonra Amerika’daki eğitim aşamasına geçiyorlar.

HAVELSAN ABD’deki Silikon Vadisi’nde faaliyet gösteren Quantum 3D şirketini satın aldı.

Quantum3D’nin en dikkat çekici ürünleri arasında gerçek zamanlı görsel simülasyon alanında ödüllü yazılım Mantis, Independence IDX Serisi görüntü geliştiriciler ve dünya çapında görsel veritabanı ürünlerinden GeoScapeSE serisi bulunuyor.
HAVELSAN Genel Müdürü Ahmet Hamdi Atalay Silikon Vadisi‘nde gerçekleştirilen törende “Silikon Vadisi‘ndeki değerli Türk mühendis ve bilim insanlarıyla bir araya geldik. Vizyonumuz hem kendi mühendislerimizle hem Silikon Vadisi etrafında oluşturacağımız ekosistemle buradaki teknolojileri Türkiye’ye taşımak ve aynı zamanda Türkiye’de geliştirdiğimiz ürün ve çözümlerimizi Quantum 3D vasıtasıyla Amerika kıtasına satmak ve inşallah bunu da başaracağız. Bu firmayı almak bize nasip oldu ve aynı zamanda bizim alanımızda Amerika’da bir teknoloji şirketini ilk satın alan firma olduk. Bu da rakiplerimizi doğal olarak biraz rahatsız etti.” dedi

Slikon Vadisindeki Türk Girişimciler

Eren Bali tek dersliği bulunan bir köy okulunda okumuş , bugün dünyanın önde gelen şirketlerinden toplamda milyonlarca dolar yatırım alan undemy isimli internet sitesinin kurucusu ve CEO’su. Eren Bali’nin Silikon Vadisi’nde kurduğu “Udemy”, internet üzerinden birçok farklı alanda binlerce dersin verilebildiği bir platform.
Emrecan Doğan, Slikon Vadisi’ndeki ilk zamanlarında Amazon Kindle’da ürün geliştirme müdürlüğü yapmış. Milyonlarca insana daha iyi bir kitap okuma deneyimi sunmak üzerine çalışmalarda bulunan Ar-Ge takımın başındaki iki Türk yöneticiden biriymiş. Eşi ise o sıralarda TOEFL çalışıyormuş. İşte tam da o an bir sınav hazırlık uygulaması yazmaya karar vermiş. Secore Beyond’un doğuşu böyle olmuş. İlk 6 ayda Amerikan üniversitelere giriş sınavına (SAT) hazırlanan 200 bin kadar lise öğrencisi bu uygulamayı her gün kullanmaya başlamış.Bugün 121 ülkeden binlrce öğrenci, ABD’de üniversiteye girebilmek için Secore Beyond’u kullanmakta.
Veysel Berk’in yazdığı, bir iOS uygulaması olan Wallit, kapsama alanınızda bulunan “sanal duvar”lara Facebook/Twitter gibi sosyal medya hesaplarınızla veya anonim olarak seçtiğiniz kullanıcı adı ile yorum yapmanızı, resim ve video göndermenizi sağlıyor. Ancak işin güzel kısmı şu; bunu yapabilmek için orada bulunmanız gerekiyor. Veysel Berk’in Wallit’i Apple Store’da tam 110 ülkede “önerilen uygulama” olarak öne çıkarılmış.
Devrim Yaşar bünyesinde 100 binlerce yazılımcı barındıran Koding’i kardeşi Sinan ile birlikte iki yıl önce kurmuş. Bulut tabanlı yazılımgeliştirme platformu Koding hem bağımsız geliştiricilere, hem şirketlere hem de üniversiteler başta olmak üzere çeşitli eğitim kurumlarına hitap ediyor. Siz bir yazılım geliştirmek istediğinizde bunu bu platformda belirtiyorsunuz daha sonra Koding bünyesindeki yazılımcılar tekliflerde bulunuyor ve siz de size en uygun gelen teklifi kabul edip en etkin şekilde yazılımınız yaptırabiliyorsunuz.
Kerim Baran‘nın Hepimizin bildiği Yonja’nın kurucusunun  olduğunu biliyor muydunuz? 1999 yılından bu yana San Francisco’da yaşayan Kerim Baran büyük şirketlerde yöneticilik görevleri de gerçekleştirmiş. Şimdi ise ABD’nin en büyük güneş enerjisi ekipmanı dağıtıcılarından biri olan CivicSolar’ın sahibi. Baran, enerjinin geleceğinin Güneş’te olduğunu savunuyor.
Selçuk Atlı , ‘semantik web’in kurucusu olan Dr. James Hendler ile beraber çalışmalar yürütmüş. Kurucusu olduğu SocialWire’ın fikri de bu çalışmalar esnasında ortaya çıkmış. SocialWire genel olarak e-ticaret sitelerinin Facebook üzerinde dinamik ve kişiselleştirilmiş ürün reklamları oluşturmasını sağlayan bir reklam platformu. Müşterileri arasında ABD’nin önde gelen e-ticaret siteleri yer alıyor. Ayrıca Selçuk, 2012 yılında Endeavor tarafindan “Uluslararası Etkili Girişimci” seçilmiş.
Aykut Karaalioğlu Mobile Action’un kurucusu. Mobile Action, Silikon Vadisi’nde kurulmuş mobil reklam ve pazarlama konusunda çözüm sunan bir servis. Karaalioğlu’nun şirketinin müşterileri arasında Ebay gibi dünya devleri var. Mobile Action, mobil uygulamaları hedef kitlelere ulaştırmayı amaç edinmiş bir şirket bu sayede geliştiricilere de keşfedilme ve yaygınlaşma konusunda çok ciddi yardımcı olmakta.
Burç Şahinoğlu Teknolojiyle ilişkisi NewYork’tayapay zeka projeleriyle başlamış. 2003’de İstanbul’a gelmiş fakat İstanbul’un kendisine uygun olmadığını anlayıp 2011 yılında San Francisco’ya yerleşmiş. Silikon Vadisi’nde, seçtiğiniz uzman kişilerin dinlediklerine göre müzik listenizi sürekli güncelleyen YouTube entegrasyonlu platform Hivebeats’i kurmuş. Şahinoğlu aynı zamanda CratePlayer’da teknoloji başkanı.
Mustafa Emre Kazdağlı , 2010 yılında mevcut sosyal ağlarla günlük yaşamda karşılaştığı olayları çevresindeki insanlarla nasıl paylaşabileceğini düşünmeye başlamış. Fikrini o sırada Stanford’da doktorasına devam eden arkadaşı Mehmet Ozan Kabak’a, ve Boston Üniversitesi’nde doktorasına devam eden arkadaşı Alp Artar’a anlatmış. İkisi de ilgilenince birlikte bu proje üzerine çalışmaya başlamışlar. 2012’de Silikon Vadisi’nin merkezi Palo Alto’ya taşınmış ve üç arkadaş burada Stringer Labs’ı kurmuşlar. Burada, sana konum olarak yakın tanımadığın kişilerden de haber almanı sağlayan bir sistem olan Stringer’i yaratmışlar.

Almanya’nın Silikon Vadisi Berlin

Avrupa’nın en büyük ekonomisi olan Almanya’nın başkenti Berlin, hizmet ve teknolojiye dayalı girişimleriyle dünyada birçok yatırımcının dikkatini üzerine çekiyor. Özellikle 2000’li yılların başından itibaren birçok saygın kuruluş tarafından Avrupa’nın Silikon Vadisi olarak kabul görmeye başlayan kent, yeni girişimcilere sunduğu vergilendirme avantajları ve ucuz kira bedelleriyle de cazibe merkezi olmaya devam ediyor. Berlin’den çıkan başarılı start-up’ların belki de en çok bilineni SoundCloud olsa da, Wooga ve dailydeal.com gibi diğer birçok girişim de küresel piyasalarda önemli yerlere geldi. Londra ve New York gibi artık dijital dünyanın merkezlerinden biri olarak kabul edilen Berlin, network fırsatları, yüksek yaşam standartları ve yaratıcılığı destekleyen politikalarıyla, ekonomik krizin pençesindeki Avrupa’nın ilacı olmaya aday gibi görünüyor.

İrlanda’nın Silikon Vadisi Dublin

Son zamanlarda Avrupa’da Silikon Vadisi denilince akla gelen ilk şehirlerden olan İrlanda’nın başkenti Dublin’de dünyaca ünlü birçok teknoloji şirketi hizmet veriyor. Bunun sebebini de Amerika’da %35 olan kurumlar vergisi oranının, İrlanda’da %12.5 olması olarak açıklayabiliriz. 2011 yılında Twitter’ın üçüncü uluslar arası ofisini Dublin’de açmaya karar vermesi de bu şehrin bu sıfata gittikçe daha da yaklaştığının kanıtı. Yine aynı yıl Google’ın kentin en yüksek binasını 136 milyon dolara satın alması da Dublin’in yıldızını bir kez daha parlattı. Dublin ayrıca Facebook, eBay ve Paypal gibi birçok dünyaca ünlü şirketin yönetim merkezine de ev sahipliği yapmakta.

İngiltere’nin Silikon Vadisi Londra

Silicon Roundabout    –     Silicon Corridor

“Silicon Roundabout” Londra’nın en sıcak teknoloji geliştirme merkezlerinden biri olarak öne çıkıyor. Öncelerde nispeten daha küçük çaplı yüksek teknoloji şirketlerinin yer aldığı bu merkez, İngiliz Başbakanı Cameron’un talimatıyla dev bir teknoloji konseptine dönüştü. Yaklaşık 200 firmaya ev sahipliği yapan bu dev teknoloji kenti, TweetDeck ve SongKick gibi ünlü İngiliz firmalarının da doğum yeri. Facebook, Google, Cisco ve Qualcomm gibi küresel şirketlerin bazı operasyonlarını bu bölgedeki merkezlerinden yönettiği de biliniyor. İngiltere’de Silikon Vadisi’ne örnek teşkil edebilecek oluşumların ilki sayılabilecek ve Nokia, Microsoft, Oracle ve Ericsson gibi devlere ev sahipliği yapan“Silicon Corridor”u da es geçmek olmaz. İngiliz kökenli mobil devi Orange‘ın merkez binası da hala burada hizmet vermeye devam ediyor.

Endonezya’nın Silikon Vadisi Londra

Yahoo gibi birçok çok uluslu şirket, yatırım yapmak amacıyla Endonezya’yı tercih ediyor. Buradaki halkın akıllı telefon ve tablet bilgisayarlara gösterdiği ilginin büyüklüğüne baktığımızda, ülkedeki dijital ve internet tabanlı yatırımların neden bu denli büyük ölçeklerde gerçekleştiğini daha iyi anlayabiliriz. Burada yatırım yapmanın, Silikon Vadisi’nden daha ucuz ve Çin ve Hindistan ile kıyaslandığında ise daha zahmetsiz olduğunu da göz ardı etmemek gerek. Bu gelişmekte olan Güney Asya ülkesindeki yatırım ve teknolojik gelişmelere göz attığımızda, yeni dijital ekonomi için ürettiği yazılım ve tasarım ürünlerinin yakın gelecekte de ses getirici olacağını tahmin etmek zor değil.

Meksika’nın Silikon Vadisi Mexico City

IBM’in Mexico City’de açtığı inovasyon merkezi, yerel girişimciler için pazarlama ve yeni teknoloji konusunda iyi bir eğitim, danışmanlık ve teknik altyapı avantajı sağlıyor. Yine Meksika’nın Guadalajara kenti yakınlarında kurulan oluşum, güçlü elektronik sanayisi sebebiyle ülkenin Silikon Vadisi olarak adlandırılıyor. Meksika’nın yüksek teknoloji başkenti olarak kabul edilen bu kent aynı zamanda, yazılım ve bilişim geliştirmede gösterdiği liderlik ile, “geleceğin şehri” ünvanına şimdiden sahip durumda.  2007 yılında ilk beş iş-dostu Latin Amerika şehri arasına girmeyi başaran Guadalajara, General Electric, Hewlett Packard, IBM, Motorola, Solectron, Flextronics, SCI, Kodak, Siemens gibi dünyaca ünlü birçok şirketin teknoloji ve üretim merkezi konumunda bulunuyor.

Uluslararası Denizlerdeki  Silikon Vadisi

Blueseed Co
Yüzlerce teknoloji devine ev sahipliği yapan Silikon Vadisi’nde “Blueseed Co.” adıyla kurulan bir şirket yeni trendlerin peşinde koşmak için farklı bir yola başvurmaya hazırlanıyor. Ama Google’ın çalışma ofislerinden yola çıkılarak hazırlanan ofisler vadide değil, denizin üzerinde kuruluyor olacak
‘Googleplex’ olarak adlandırılan ofis sistemleri bir gemi düzeninde inşa edilecek. Bu girişimin sebebi çalışma vizesi sorunu yüzünden ABD’ye giriş yapamayan yabancı beyinleri vadiye çekmek.
ABD’de H-1B kodlu çalışma vizesinin yıllık kontenjanının kısa sürede tamamlanmasıyla ülkeye giriş yapmakta zorluk çeken mühendislerin ABD’ye giriş yapma hakkı olmaksızın pasaportlarıyla San Francisco açıklarında denizde yaşaması ve çalışmasına ortam sağlanacak.
Yabancı beyin savaşına giren Google, Apple, Facebook gibi devlerin yanı sıra platformda onlarca vadi merkezli şirketin ofis tutması bekleniyor.
Blueseed platformunun 1.000 çalışana ev sahipliği yapması planlanıyor. Buna karşılık otoriteler yine de bu operasyonla ilgili ABD’nin ‘girişimcilik’ vizesi adlı bir çalışma yapabileceğini anımsatıyor.

Türkiye’nin Silikon Vadisi Gebze’de kuruluyor

Türkiye'nin Silikon Vadisi Gebze
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Türk gençlerinin teknolojiyi çok başarılı bir şekilde kullandıklarını söyleyip gençlerin teknolojiyi geliştirme kısmında da aynı başarıyı gösterebileceklerine olan inancını dile getirdi. Özlü, gençlere çok güvendiklerini vurgulayarak, Türkiye’de bilim ve teknoloji ekosistemini yakından ilgilendiren çalışmaların devam ettiğinden de bahsetti.
Gebze’de bir bilişim vadisi kurmak için çalışmalar sürdürdüklerine dikkati çeken Özlü, “Bilişim Vadisinde dünyaca ünlü firmalar, yerli ve yabancı dev şirketler yer alacak. Ancak burada, kendi gençlerimizin kurduğu firmalar da yer alacak. Ve inanıyorum ki bu firmalar, zamanla dünya çapında firmalara dönüşecek.” diye konuştu.

YAZAR : Admin

Elektronik Mühendisi / E.Üni. Kalibrasyon Lab. Sorumlusu / Biyomedikal Kalibrasyon Laboratuvarı Sorumlu Müdürü (Sağ.Bak.) / X-Işınlı Görüntüleme Sistemleri Test Kontrol ve Kalibrasyon Uzmanı (Sağ.Bak.) / Ultrason-Doppler Sistemleri Test Kontrol ve Kalibrasyon Uzmanı (Sağ.Bak.) - Hatalı veya kaldırılmasını istediğiniz sayfaları diyot.net@gmail.com bildirin

BU YAZIYI DA İNCELEDİNİZ Mİ ?

ARAŞTIRMA ÜNİVERSİTELERİ

Araştırma Üniversitesi nedir? Araştırma üniversiteleri, bilimin gelişmesinde büyük rolü olan araştırma çıktıları ile birlikte, eğitim-öğretimden …

Bir cevap yazın