SMART TV ( AKILLI TELEVİZYON)

Smart Tv Nedir: ?

Başta internete bağlanabilmek olmak üzere normal tvlerden farklı ek özelliklere sahip  olan bilgisayarlara benzer işlevler sunan televizyonlara smart tv deniyor.

Smart Tv ler Hangi Özelliklere Sahiptir?

  • USB-DLNA üzerinden video oynatabilme : Harici harddiskimizdeki flash bellekteki, hafıza kartındaki verileri, videoları hatta yazı dosyalarını bu girişler sayesinde televizyonda görüntüleyebiliriz. video oynatabiliriz. üstelik yeni cihazlarda daha da geniş format olanakları bulunmaktadır.

  • Çeşitli uygulamalar ve oyunlar : Çeşitli oyunları oynayabilir mesela youtube videolarını televizyonunuzdan daha eğlenceli şekilde oynatabilirsiniz.

  • PRV-DVR işlevi: Harici bir harddisk kullanmadan yayınları indirebilme imkanı tanır. Çeşitli kaynaklardan medya içeriği de indirilebilir.

  • Hareketle ve sesle denetim: Uzaktan kumadayı kullnamadan el hareketi ile ya da ses ile televizyonu kumanda etmek hem çok teknolojik ve hem de çok zevkli olur. Elle kontrol de elimizin harici kumanda amacı dışındaki hereketlerini de algılayıp devreye girmesi mesela maçın en heyecanlı yerinde izleyicinin heyecanla salladığı elleri nedeniyle kanal değişmesi çok can sıkıcı olabilir.

  • Sosyal ağlar : Bu ağlara bilgisayar yerine tv nin kocaman ekranından bağlanmak daha zevkli olacaktır.

  • Diğer : Vebde gezinme ve  akıllı cep telefonlarına bağlanabilme bu televizyonların diğer özellikleridir.

Üreticiler

Samsung, bu seneki CES’de yeni Smart TV tasarımlarını ortaya çıkardı. Önceki bazı Samsung modelleri, hareket denetimine ve uygulama desteğine hali hazırda sahip. LG,  NFC desteği sayesinde TV’lere akış yapabileceğini söylüyor. Sony, Panasonic ve Sharp da uç modellerde Smart TV işlevleri sunuyorlar.

Smart TV işlevleri geleceğe yönelik mi?

Smart TV özelliklerinin çok çabuk eskidiğini ve yerine yenilerinin geldiğini söylemeliyiz. Bilgisayarların aksine, TV’nizin bileşenlerini güncellemeniz mümkün değil. TV üreticileri de genellikle yeni yazılımlar ve işlevler için firmwaregüncellemeleri sunmuyorlar. Ancak Smart TV’nizin bir uygulama mağazası varsa yeni uygulamalarla TV’nizi geliştirmeniz mümkün.

Peki bir Smart TV satın almalı mısınız?

Yeni bir televizyon satın almayı düşünüyorsanız, Smart TV işlevlerine sahip olmayan bir cihaz satın almanız güç. Hangi işlevleri isterseniz isteyin, yeni TV’lerin çoğu belirli Smart TV özelliklerine sahipler. Dolayısıyla şu anki TV’nizden memnun değilseniz, yeni Smart TV özellikleri size cazip gelebilir. Ancak eğer TV’nize bağlı bir PC, Xbox 360, Apple TV veya iPad gibi bir cihazınız varsa, Smart TV size çok fazla şey sunmayacaktır; bu cihazlarla daha iyisini yapmanız mümkün.

Benzer Yazılar

YAZAR : Admin

Elektronik Mühendisi / E.Üni. Kalibrasyon Lab. Sorumlusu / Biyomedikal Kalibrasyon Laboratuvarı Sorumlu Müdürü (Sağ.Bak.) / X-Işınlı Görüntüleme Sistemleri Test Kontrol ve Kalibrasyon Uzmanı (Sağ.Bak.) / Ultrason-Doppler Sistemleri Test Kontrol ve Kalibrasyon Uzmanı (Sağ.Bak.) - Hatalı veya kaldırılmasını istediğiniz sayfaları diyot.net@gmail.com bildirin

BU YAZIYI DA İNCELEDİNİZ Mİ ?

SCISHION V88 TV Kutusu Rockchip 3229 Dört Çekirdekli

SCISHION V88 Android Tv Box ile Netflix, Kodi gibi medya platformlarını kullanabilir, Play Store’daki Android …

Bir cevap yazın