Teknoloji Nedir?

Teknoloji

Teknoloji insanların ihtiyaçlarına yönelik yardımcı araç ve gereçlerin yapılıp üretilmesi için gerekli olan yetenek – bilgi ve yetenektir.

Teknoloji ayrıca, bir sanayi dalıyla ilgili üretim yöntemlerini, kullanılan araç, gereç ve aletleri kapsayan bilgidir.

Technologie ( Fr. )

1. Bir sanayi dalı ile ilgili yapım yöntemlerini, kullanılan araç, gereç ve aletleri, bunların kullanım biçimlerini kapsayan uygulama bilgisi, uygulama bilimi

2. İnsanın maddi çevresini denetlemek ve değiştirmek amacıyla geliştirdiği araç gereçlerle bunlara ilişkin bilgilerin tümü.

Technology  ( İng.)

Bir endüstri dalıyla ilgili yapım yöntemlerinin, yollarının ve araçlarının incelenmesinden oluşan bilgi dalı.

Technology  (İng. )

Mal ve hizmetlerin üretiminde kullanılan araç ve yöntemlere ilişkin bilgi bütünü.

Teknoloji Nedir

Bilim İnsanlarının Teknoloji Tarifi

  • Teknoloji, insanın bilimi kullanarak doğaya üstünlük kurmak için tasarladığı rasyonel bir disiplindir ( Simon, 1983, s.173 ).
  •  Teknoloji, somut ve deneysel anlamda temel olarak teknik yönden yeterli küçük bir grubun örgütlü bir hiyerarşi yardımıyla bütünün geri kalanı (insanlar, olaylar, makineler vb. ) üzerinde denetimi sağlamasıdır (McDermott, 1981, s.142 ).
  • Öğretim teknolojileri tarihi konusunda önemli bir isim olan Paul Saetller teknolojiyi şöyle tanımlamaktadır: “Teknoloji (Latince texere fiilinden türetilmiştir; örmek, oluşturmak (construct ) anlamına gelir ) birçoklarının düşündüğü gibi makine kullanmak değildir. Teknoloji, bilimin uygulamalı bir sanat dalı haline dönüşmesidir. Uygulamalı sanat terimi Fransız sosyolog Jackques Ellul tarafından kullanılmış ve kısaca technique olarak isimlendirilmiştir. O, teknolojiyi bir technique uyarınca yapılmış bir makine olarak görmüş ve bu technique’nin ancak küçük bir bölümünün makine tarafından ifade edilebildiğinden bahsetmiştir. Belirli bir teknik sayesinde sadece makinenin değil, bu makineye ait öğretimsel uygulamalarında gerçekleştirilebileceğinden söz etmiştir. Sonuç olarak davranış bilimi ile öğretim teknolojileri arasındaki ilişki, doğal bilimlerle mühendislik teknolojisi arasındaki ya da biyoloji ile sağlık teknolojisi arasındaki ilişkiyle benzer hatta aynıdır” (Saettler, 1968, ss. 5-6 ).
  • Ünlü bir eğitim teknoloğu olan James Finn teknolojiyi tanımlarken şöyle demektedir: “Makine kullanımının yanı sıra teknoloji, sistemler, işlemler, yönetim ve kontrol mekanizmalarıyla hem insandan hem de eşyadan kaynaklanan sorunlara, bu sorunların zorluk derecesine, teknik çözüm olasılıklarına, ve ekonomik değerlerine uygun çözüm üretebilmek için bir bakış açısıdır” (Finn, 1960, s.10 ).
  • Bilim ve teknolojinin farklılığını belirtmek için ilk nükleer denizaltıyı yapan ve serbest bir eğitim eleştirmeni olan Amiral Hyman Rickover şöyle söylüyor: “Bilim ve teknoloji birbirine karıştırılmamalıdır. Bilim doğadaki görüngülerin (fenomenlerin ) gözlenerek, zaten var olan doğru ve gerçeklerin ortaya çıkarılması ve bu gözlemler sonucunda elde edilen verilerin düzenlenerek gerçeklerin ve bunlar arasındaki ilişkilerin ortaya konulduğu teorilerin oluşturulmasıdır. Teknoloji asla bilim için bir otorite olamaz. Teknoloji insan aklını ve vücudunu güçlendirmek, üstün kılmak için geliştirilecek aletler, teknikler, ve yöntemler üzerinde durur. Bilimsel yöntem insan faktörünün tamamen dışlanmasını gerektirir, şöyle ki; gerçeği arayan kimse, kendinin ya da diğer insanların hoşlanacağı veya sevmeyeceği şeylerle, popülist değerlerle ve herhangi bir çıkar uğruna çalışmaz. Diğer yandan teknoloji fikir (bilim ) değil de hareket olduğundan, eğer insani değerler göz ardı edilirse tamamıyla tehlikeli bir sonuca da yol açabilir (Knezevich & Eye, 1970, s.17 ).

Bir insan etkinliği olarak teknoloji, insanlık tarihinde bilim ve mühendislikten önce ortaya çıkmıştır. Teknolojinin, bilimin uygulamacı yönü olduğu görüşleri de vardır.
Teknoloji, günümüzde veri paylaşımının en etkin bir biçimde kullanılarak keşiflere yön vermesinin etkin bir parçası olarak da tanımlanabilmektedir.

Teknolojinin Önemi

Günümüzde insanların ihtiyaçları ve çeşitli konularda sorunları vardır. Bu sorunları çözebilmek ve ihtiyaçları gidermek için teknolojiye ihtiyaç duyulur. Şuan daha eski zamanda teknoloji öncesi bir dönemde yaşıyor olduğumuzu bir düşünün. Temel ihtiyaçlarımızdan elektrikten yoksunuz aslında bu bile büyük bir eksik. Elinizin altındaki internet olmasaydı temel ev aletleri (çamaşır makinası, buzdolabı, fırın vb.) olmasaydı hayat ne kadar zor olurdu. Örnek olarak eski zamanlar da insanlar beslenme ihtiyacını karşılamak için ellerinde bulanan aletleri (ağaçları, çalıları) kullanarak mızraklar yaptılar. (Dikkat edersek mızrak yapımı gördüğünüz gibi ihtiyaçtan doğdu) Hayvanları izleyerek avlandılar. Düşünün o zamanlarda insanların beslenme ihtiyacını karşılaması bile günümüzdekine göre ne kadar zor ve farklı. Şimdi ise insanların beslenme ihtiyacını karşılaması çok kolay. Bundan da teknolojinin bir yerde insanları hazıra alıştırdığını ve tembelleştirdiğini söyleyebiliriz.
Ayrıca teknoloji bir ülkenin kalkınması ve gelişmesi içinde önemli rol oynar.

Günümüzün teknolojileri

Geçmişten günümüze uzanan teknolojik gelişmelerden hangisi daha önemli, ortak bir kanı bulunmamakla birlikte genel yargıya göre bunların ilki matbaa ve basımdır. Ardından ayna, elektrik motorunun kullanılmaya başlanması, telekomünikasyon teknolojisinin optik telgrafla başlaması gibi gelişmeler örnek olarak verilebilir. Son yılların en önemli teknolojik gelişmelerine bakınca ise şunlar görüyoruz.

Wi-Fi

90’lı yıllarda internete bağlanmak için telefon hattınızın sürekli açık olması ve bilgisayarın da modeme kabloyla bağlı olması gerekirken, bugün Wi-Fi teknolojisi sayesinde uçaklarda bile kablosuz bağlantının keyfini sürebiliyoruz.

Arama Motorları

Google başta olmak üzere Yandex, Yahoo, Bing, Opera gibi arama motorları, hayatımızın vazgeçilmezleri arasına girerek, son yılların en önemli teknolojik gelişmelerinden biri oldu.

Sosyal Medya

Siz de bir sosyal medya bağımlısı olabilir misiniz? Sonuçta; hemen herkesin aşina olduğu sosyal medya mecraları pek çok kişiyi bağımlısı haline getirdi. Günümüzde milyonlarca insan sosyal medya hesaplarını kontrol ederek güne başlayıp, yine aynı şekilde uykuya dalıyor. Kısacası; sosyal medya da son yılların çığır açan teknolojik gelişmeleri arasında.

İnternet Bankacılığı ve E-Ticaret

Eskiden bankada işlem yapabilmek için saatlerce sıra beklemek durumunda iken bugün neredeyse her işlemimizi internet bankacılığı aracılığıyla yapabiliyoruz. Aynı şekilde internetten alışveriş yapmanın kolaylığını yaşıyor, hatta markete gitmeye bile gerek duymayarak alışverişimizi online yapıyoruz.

Akıllı Telefonlar

İlk olarak Blackberry, Nokia ve Palm gibi modeller çıkmış olsa da akıllı telefon kavramı iPhone ile birlikte farklı bir kimliğe büründü. Bilgisayarda yaptığımız pek çok işlemi yapabildiğimiz akıllı telefonlarımız için bugün elimizden düşürmediğimiz ekstra uzuvlarımız haline geldi desek yeridir.
Bu listeye eklenebilecek daha bir sürü madde olduğunu tahmin ediyorsunuzdur diye düşünüyorum. Örneğin; insansı robotlar, akıllı saatler, tabletler gibi…

Teknolojinin Faydaları

Teknoloji sayesinde bilgi alışverişi kolaylaşmıştır. Dünyanın öteki ucunda gerçekleşen bir olaydan anında haberimiz olabilir .
İnsanların hayatı kolaylaşmıştır. Örneğin internetten alışveriş yapılabilir.
İnsanlar duygu ve düşüncelerini yazılı olarak hızlı bir şekilde ifade edebilirler.
Sağlık alanında hastalıkların erken teşhisini sağlarken aynı zamanda daha kolay çözüm bulunabilir.
Teknoloji sayesinde insanların ulaşım da atlarla veya yürüyerek gidilen yollar çok uzun zaman almaktaydı haftalar hatta aylar alabilmekteydi. Şimdi ise çok kısa sürelerde isteğimiz yerlere ulaşabiliyoruz.

Hayatımızda karşımıza çıkan teknolojinin faydaları

1. Geçmiş yıllarda ölümcül olan pek çok hastalığa çare bulunmuştur. Ayrıca bugün, koşullar sayesinde insanlar hızlı bir şekilde tedavi olabiliyorlar.
2. Teknoloji iletişimi kolaylaştırmıştır. Bu sayede dünyanın diğer ucunda yaşanan bir gelişmeden anında haberdar olabiliyoruz.
3. Eskiden olsa zamanımızı çalacak pek çok işi kısa sürede ve zahmetsizce halledebiliyoruz. (Ör: asansör, otomobil, elektrikli ev aletleri, telefon bilgisayar, internet…)
4. Bir insanın duygu ve düşüncelerini başkalarıyla paylaşması çok daha kolay hale gelmiştir.
5. Eğitim alanında pek çok kolaylık sağlanmıştır. Hastalık veya başka nedenlerden dolayı okula gidemeyen öğrencilerin uzaktan eğitim alabilmesi gibi.
6. Uçaklar, hızlı trenler, özel jetler, yatlar ve dahasıyla ülkeler arası yolculuk yapmak epey kolaylaşmıştır.
7. İnternet sayesinde çok daha kolay bir şekilde bilgi alışverişi yapılabilmektedir.
8. Matbaalar sayesinde çok daha fazla yazılı eser basılıyor ve tüm insanlığa aktarılabiliyor.
9. Radyo ve televizyon ile gündemden haberdar oluyoruz.
10. Teknolojideki gelişmeler sayesinde suçlular çok daha hızlı bir şekilde yakalanabiliyor.
11. Alarm sistemleri, gizli kameralar ve benzeri teknolojilerle, çok daha güvenlikli hayatlar yaşıyoruz.
12. Teknolojik gelişmeler sayesinde eğlence anlayışı da farklılaşıyor. Tıpkı, balonla yapılan uzay yolculuğu gibi!
13. İşletmeler ürünlerini insanlara çok daha kolay bir şekilde tanıtıp, pazarlama yapabiliyorlar.
14. Sanayideki modern makineler sayesinde, üretim verimliliği de büyük oranda artıyor.
15. Bu kadarla da sınırlı değil. Teknoloji her gün biraz daha geliştiriliyor, yakında uçan motosikletler, süpersonik uçaklar – trenler, çevre dostu yüzen evler ve dahası da hayatımızın sıradan teknolojileri arasına girecek.

Teknolojinin Zararları

İnsanları tembelleştirmiştir. Hazıra alıştırmıştır. İnsanlar tam bir tüketici olmuştur.
Küresel ısınmaya sebebiyet vermiştir. Çevre kirliliği artmıştır.
Teknoloji ile birlikte çeşitli ve yeni hastalıklar ortaya çıkmıştır ama yine teknoloji sayesinde de çözüm bulunabilmektedir.
Teknoloji ürünlerinin neredeyse tamamı elektrikle çalışmaktadır. Elektrikle çalışan her alet bir elektromanyetik alan oluşturur. İnsan beyninin de kendine ait bir elektromanyetik alanı vardır. Çünkü sinirler nöronlar aracılığıyla elektriksel uyarıları beynin çeşitli yerlerine ulaştırarak çalışırlar. Bu nedenle günlük hayatta kullandığımız her elektrikli cihaz mutlaka bizi olumsuz etkilerler.
İnsanlar arasındaki yüz yüze iletişimi azaltmıştır.

Hayatımızda karşımıza çıkan teknolojinin zararları

1. Atom bombası, nükleer silahlar ve ileri teknolojiye sahip savaş uçakları ile dünyamız tehlike altına giriyor. Nükleer bomba patlama anları görüntülerini izlerseniz, olası bir savaşın ne kadar kötü sonuçlar doğurabileceğini daha iyi anlarsınız.
2. Teknolojinin zararları arasında bazı mesleklerin ortadan kalkmak üzere olması riski de var. Örneğin; aşçılık, şoförlük, tekstil işçiliği; günümüz teknolojisi ile insan gücünün unutulmaya yüz tuttuğu meslekleri arasında yer alıyor.
3. Önceden sokaklarda koşuşturan çocuklar artık bilgisayarların, telefonların başında çılgınlar gibi oyun oynuyor. Bu durum da asosyallik, obezite, radyasyona maruz kalma, uykusuzluk, hiperaktivite gibi teknolojik cihazların çocuklar üzerindeki olumsuz etkilerinin yaşanmasına yol açıyor.
4. İnternetteki bilgi paylaşımı, insanların güvenlikleri için zararlı olabiliyor. İnternetten alışveriş yapmak, bilgilerinizin ele geçirilmesi, sosyal medya paylaşımları yüzünden o an nerede olduğunuzu yüzlerce kişinin öğrenmesi ve benzerleri kötü niyetli kişiler tarafından aleyhinizde kullanılabiliyor.
5. Küresel ısınmaya yol açmış, çevre kirliliği artmıştır.
6. Yaşanan teknolojik gelişmeler insanları tembelleştirmiştir. Bugün çoğu kişi 10 dakikalık mesafelere bile arabasıyla gitmekte, hem cebine hem çevreye hem de sağlığına zarar vermektedir.
7. Sağlıksız yaşam, hormonlu gıdalar, kısacası 21. yüzyıl yaşam tarzı; yeni hastalıkların ortaya çıkmasına neden olmuştur.
8. Dünyanın kaynakları her geçen gün biraz daha azalmakta, devasa gökdelenler, yollar, köprüler, binalar ve sanayi alanları yüzünden her yer beton yığınına dönüşmektedir.
9. İnternet ve akıllı telefonlar sağ olsun, en yakınlarımızla bile yüz yüze iletişim kuramaz olduk. Küçükten büyüğe herkes, kafasını telefon, bilgisayar, televizyonun içine gömüyor ve ne yazık ki hayatlarımız her gün biraz daha robotik hale geliyor.
10. Her tarafımız elektrikli alet olduğu için sürekli radyasyona maruz kalıyor, farkında olmasak da bu durumdan hepimiz nasibimizi alıyoruz.
11. Teknolojinin bir diğer zararı da -belki dolaylı yoldan- depresyon, uykusuzluk, panik atak gibi kavramlara ekmek-su kadar aşina olmamız. Ayrıca pek çok kişi sosyal medya bağımlılığının negatif sonuçları ile karşılaşmaktadır.
12. İnternet, lüks arabalar, tatiller, süpermarketlerde satılan sağlıksız mı sağlıksız tuzak ürünler, kozmetik malzemeleri, dünyaca ünlü markalar ve benzerlerine çuvalla para harcıyoruz.
13. Bir tek fiziksel olarak değil zihinsel olarak da tembelleşiyor, özellikle de televizyon yüzünden beynimizi tembelliğe alıştırıyoruz.
14. Filmler, diziler ve televizyon programları yüzünden işlenen suçlar artmış, şiddet içerikli pornografik yayınlar özellikle de gençleri kötü etkilemiştir. Hatta Amerika’nın ünlü seri katillerinden Ted Bundy onu cinayet işlemeye sevk eden şeyin medya organları olduğunu söylemiştir.
15. Dünyanın kaynakları her geçen gün biraz daha azalırken, bulunan çözümlerden bir tanesi yenilenebilir enerji kaynakları olmuştur. Bunların; ortak özellikleri çevreye dost ve sürdürülebilir olmalarıdır. Petrol endüstrisinin yerini alacak 10 enerji kaynağı arasında olan rüzgar enerjisi, güneş enerjisi, bioenerji, jeotermal enerji, gelgit enerjisi, dalga enerjisi, hidrojen enerjisi, hidrolik enerjisi gibi yenilenebilir enerjilerin daha çok kullanılmasıyla, dünya enerji ihtiyacını karşılamaya devam edebilecektir.

Sonuç olarak; teknoloji nedir başlığı altında konuyla ilgili detaylıca konuştuk. Peki, yararlarını ve zararlarını düşündüğünüzde hangisi daha ağır basıyor dersiniz? Ya da şuna cevap verin: Son yıllarda yaşanan teknolojik gelişmelerden ne kadar memnunsunuz?

YAZAR : Admin

Elektronik Mühendisi / E.Üni. Kalibrasyon Lab. Sorumlusu / Biyomedikal Kalibrasyon Laboratuvarı Sorumlu Müdürü (Sağ.Bak.) / X-Işınlı Görüntüleme Sistemleri Test Kontrol ve Kalibrasyon Uzmanı (Sağ.Bak.) / Ultrason-Doppler Sistemleri Test Kontrol ve Kalibrasyon Uzmanı (Sağ.Bak.) - Hatalı veya kaldırılmasını istediğiniz sayfaları diyot.net@gmail.com bildirin

BU YAZIYI DA İNCELEDİNİZ Mİ ?

ARAŞTIRMA ÜNİVERSİTELERİ

Araştırma Üniversitesi nedir? Araştırma üniversiteleri, bilimin gelişmesinde büyük rolü olan araştırma çıktıları ile birlikte, eğitim-öğretimden …

Bir cevap yazın