Transistör

Transistör Nedir?Ne işe yarar?

Transistör en basit olarak Beyz ucuna verilen mA seviyesindeki akım ile Kollektör – Emiter arasını akım geçişine açan  bir devre elemanıdır.Transistör devrelerde bir nevi anahtar görevi görür.
Bi-polar ve Foto transistörler PNP ve NPN olamak üzere iki tipte imal edilirler.Fet transistörler ise
P-Kanal ve N-Kanal olmak üzere iki tipte imal edilirler.Bunların haricinde MOSFET ,DARLİNGTON ,
UNİJAKSIN ( UJT ) tipi transistörlerde bulunmaktadır ,fakat biz bu transistörleri her zaman kullanılmadıkları ( daha çok profesyonel devrelerde bulunduklarından ) için ele almayacağız.

Transistörler GERMANYUM – SİLİSYUM gibi iki maddeden yapılırlar.Bu maddelere göre Karşılık
Katologlarında ;Elektronik Katolog gibi Tipi hanesinde :Ge-P yani GERMANYUM maddesinden yapılmış PNP bi-polar trasistör ,Ge-N yani GERMANYUM maddesinden yapılmış NPN bi-polar trasistör ,Si-P yani SİLİSYUM maddesinden yapılmış PNP bi-polar trasistör ve Si-N yani SİLİSYUM maddesinden yapılmış NPN bi-polar trasistör olarak tanınır.
Aşağıda sembolleriyle transistör tipleri görülmektedir.

                                   transistor1

Transistörlerin çeşitlerine göre devreye bağlanmaları

1- Bi-polar transitörler : PNP tipi transistörler Kollektörü ( K )  eksi ,Emiteri ( E ) artı ve Beyz ( B )
ucu ise emitere göre eksi kollektöre göre ise artı olmalıdır.Yani beyz ucuna gelen gerilim kollektör ve emiter uçlarındaki gerilimden daha düşük bir gerilim olmak zorundadır.Aynı devre üzerinde bu gerilim ayrı bir kaynaktan veya da aynı kaynaktan alınan gerilim  potansiyometre ile ayarlanarak uygulanabilir.
NPN tipi transistörler Kollektörü ( K )  artı ,Emiteri ( E ) eksi ve Beyz ( B )
ucu ise emitere göre artı kollektöre göre ise eksi olmalıdır.

2- Foto transistörler : Bu çeşit transistörler beyz yüzeyine gelen ışık şiddetine bağlı olarak Kollektör-Emiter arası akım geçişine izin veren bir elemandır.Beyz ucu kullanılacak devreye bağlanmamaktadır.Bunun için bazı foto transistörler ise iki bacaklı olarak imal edilirler.

3- Fet transistörler : Fet transistörlerde Drain ( D )-OLUK ,Source ( S )-Kaynak ve Gate ( G )-Kapı şeklinde ifade edilirler.Bu çeşit transistörde  Kapı akımının büyüklüğüne göre Oluk-Kaynak arası geçen akımın şiddetide değişme gösterir.
N-Kanal tipi Fet transistörde Oluk ( D ) artı ,Kaynak ( S ) eksi ve Kapı ( G ) ise Kaynağa göre eksi olmalıdır.P-Kanal tipi Fet transistörde Oluk ( D ) eksi ,Kaynak ( S ) artı ve Kapı ( G ) ise Kaynağa göre artı olmalıdır.

                                                                      transistor2

Devremizde NPN tipi transistör tek bir kaynaktan  kontrol edilecektir.Beyz ucuna verilecek gerilim RB değişken direnci-potansiyometresiyle ayarlanacaktır.Kollektör-Emiter arasının akım geçişine açılması için Beyz-Emiter arası VBE gerilimin 0,2-0,6 V arası olması yeterlidir.Bu gerilim sağlandığında anahtar gibi olan Kollektör-Emiter arası geçişe izin verir.Rc ise burada yük direnci gibi davranmaktadır.

 

Benzer Yazılar

YAZAR : Admin

Elektronik Mühendisi / E.Üni. Kalibrasyon Lab. Sorumlusu / Biyomedikal Kalibrasyon Laboratuvarı Sorumlu Müdürü (Sağ.Bak.) / X-Işınlı Görüntüleme Sistemleri Test Kontrol ve Kalibrasyon Uzmanı (Sağ.Bak.) / Ultrason-Doppler Sistemleri Test Kontrol ve Kalibrasyon Uzmanı (Sağ.Bak.) - Hatalı veya kaldırılmasını istediğiniz sayfaları diyot.net@gmail.com bildirin

BU YAZIYI DA İNCELEDİNİZ Mİ ?

Transistör Devreleri

Ayarlanabilir Yüksek Akım Gücü Arz Anten Yükseltici Alarm 4 düğme kullanarak İnanılmaz LED Flaşör – …

Bir cevap yazın