Transistör seçimi

Transistörlerin bilmemiz gereken birkaç özelliği (parametresi) vardır.  Bütün bu parametreler Datasheet denilen kataloglarda listelenir. Datasheet’ler üreticiler tarafından hazırlanır ve malzeme ile ilgili bilinmesi gereken tüm bilgiler  bunlarda bulunur.  Bu bilgiler;

Malzemenin boyutları, elektriksel karakteristikleri,  örnek kullanım alanları vs.. dir.

Transistörlerin tüm özelliklerini bilmenize çoğu zaman gerek yoktur.  Sonuçta datasheetler her zaman elimizin altındadır.

İnternetten, “BC237 datasheet” diye yazarsanız BC237 isimli transistörün özelliklerini inceleyebilirsiniz.

Esasen günümüzde mesele bir şeyi bilmek veya ezberlemek değildir. Tüm mesele ihtiyacımız olan şeyi nasıl bulabileceğimizi bilmemizdir.  Tabi ki; özellikle elektronik ile ilgilenen insanların orta seviyede de olsa İngilizce bilmesi gerekir.

Neyse konumuza geri dönelim. Aşağıdaki tabloda 2N3904 transistörü hakkında bazı bilgiler var. Bu bilgiler “2N3904 datasheet” diye aratırsanız karşınıza çıkacak bilgiler.

1231

Bu bilgiler;

Maksimum kollektör – emiter ve kollektör- beyz gerilimleri; 40V ve 60V değerleri verilmiş. Emiter – beyz arası maksimum gerilim ise 6 V’u aşmamalı. Burada bu maksimum değerlerin aşılmamasında dikkat etmemiz gerektiği söyleniyor.

Transistörün sağlıklı çalışabilmesi için maksimum kollektör akımı 200mA i geçmemeli.  Bu şu anlama geliyor; Teoride tüm ledler çalışırken 20mA akım çekerler.  Kollektör bacağına bağlayacağınız ledlerin toplam çektiği akım 200 mA ‘i geçmeyeceğine göre, en fazla 10 ledi seri bağlayabilirsiniz.  Daha fazlasında transistör aşırı ısınacak ve bozulacaktır.

Tranistrlerde önemli olan diğer bir etmen ise, DC akım kazancıdır.

Datasheetlerde hFE olarak da geçer. (DC current gain).

Aşağıdaki tabloya bakalım:

1234

Tablodan 10 mA lik kollektör akımı çekilirken kazancın 100 olduğunu görüyoruz.

Kazanç= Ic/Ib formülünden 100= 10mA/Ib hesabını yaparsak,

Beyz akımının 100nA olduğunu görürüz.

Bu hesaplama daha çok transistörün akım yükselteci olarak kullanıldığında yapılır.

Transistör Konusunu İnceleyin

Benzer Yazılar

YAZAR : Admin

- Elektronik Mühendisi - E.Ü. Tıp Fakültesi Kalibrasyon Sorumlusu Test kontrol ve kalibrasyon sorumlu müdürü (Sağ.Bak. ÜTS) - X-Işınlı Görüntüleme Sistemleri Test Kontrol ve Kalibrasyon Uzmanı (Sağ.Bak.) - Usta Öğretici (MEB) - Hatalı veya kaldırılmasını istediğiniz sayfaları diyot.net@gmail.com bildirin

BU YAZIYI DA İNCELEDİNİZ Mİ ?

Transistörlerde kazanç

β  (beta) akım kazancı Transistörler, B ucuna uygulanan akıma (tetikleme sinyali) göre C-E arasından daha büyük …

Bir yanıt yazın