TV Seçimi -Ebat, Hangi Odaya Hangi TV

İdeal Televizyon boyutu seyir mesafesinin  kabaca hesaplanmasıyla bulunabilir. Çok küçük bir alanda büyük boyutlu bir TV rahatsız edebileceği gibi büyük bir alanda küçük bir TV izlenemeyecek bir duruma gelebilir.

  • Çocuk Odası veya Mutfak: 32 inç 84 cm (1- 3 metre mesafe)
  • Büyük Oda veya Salonlar: 106cm ,108 cm ,104, 42” (3- 5 metre mesafe)
  • Daha Büyük Oda ve Salonlar: 127 cm, 138 cm 50” -55” (5+ metre mesafe )

Boyutlarında seçimler yapılmalıdır. Aksi takdirde görüntü kalitesi gibi göreceli bir kavramda iyice işler karışabilir.

1- TV ‘yi Kulllandığımız Oda-Ekran Büyüklüğü

Ebat Bilgisi:

TV Seçimi
32″ (81 cm ) bir televizyon ile 50″ ( 127  cm) tvler arasında iki buçuk kat  ekran alanı farkı vardır. Bu nedenle bu konuda aydınlatıcı olması için ekran büyüklüğü, ekran alanı çözünürlük ve en yakın ne kadar uzaktan izlenebileceği ile ilgili çizelgeye bakalım.
49 inç tv ölçüleri ile ilgili görsel sonucu
Grafikten çıkan iki sonuç var .Bunlar;
1-Ekran büyüklüğü farklı iki televizyonun toplam alan farkı  ekran farkından çok daha fazla. Mesela 55″ bir televizyonun toplam ekran alanı 32″ lik televizyonun üç katı. Oysa ekran boyuna baktığımızda 55″ , 32″‘in iki katı bile gelmiyor. 60″ lik televizyon da 40″lik olanın yaklaşık ikibuçuk katı.Yani ha 40″ , ha 50″ diye düşünmeyin. Aralarında ciddi ekran büyüklüğü farkı var.
2- Günümüzde artık standart olan full hd televizyonları net izleyebilmek için çok yakından bakmaya gerek yok. Mesela 60″ ( 152 ekran) bir devasa büyüklükteki televizyonu 2.5 metre nesafeden çok net izlemek mümkün. Bu da demek oluyor ki eğer bütçemiz müsaitse mesela bir 55″ tv almak için onu koyabilecek kadar büyük odamız, salonumuz yok diye düşünmemeliyiz.
Tabii ki küçücük bir odaya kocaman bir televizyon biraz garip duruyor ama yine de büyük ekran tv ye en az 5-6 metreden bakmak gerekir ifadesinin tekrar yanlış olduğunu vurgulamak istiyorum.
49 inç tv ölçüleri ile ilgili görsel sonucu

Hangi Odaya Nasıl Tv alalım? :

Salon ya da en çok kullandığımız en büyük odaya  yani oturma odasına imkanların el verdiği, bütçenin yettiği en büyük ekran tv yi almalıyız. Maçları sinema filmlerini  belgeselleri izlemeye de meraklı isek daha geniş ekranla bu yayınlar çok daha zevkli seyredebilecektir. Avantaj ve dezavantajları yazının devamında anlatılacak fakat aklınızda yapının oluşması açısından plazma (yeni plazmalar kastediliyor) salontelevizyonu ledler ise oturma odası televizyonu olarak düşünülebilinir.

Bazı kullanıcılar, özellikle bayanlar mutfağa, yatak odasına hatta çocuk odasına da tv alıyorlar. Bunların duvara asılı olarak durması daha iyi görünmelerini sağlayacaktır. özellikle mutfak ve yatak  odasında bulunan tvlerin büyük ekranlı olmaması gerektiğini düşünüyorum.Mesela 42″i yani 106 ekranı geçmemelidir.

Buradaki tvler üstün seyir zevki ve tvlerin son teknoloji yeni özelliklerinden ziyade  izleme ihtiyacını karşılamak içindir. Bu tvler  daha çok buralarda geçirilen vakitler için, mesela bayanlar mutfak işlerini yapıyorken bir yandan da izledikleri beğendikleri programları kaçırmamak, çalışırken sıkılmamak için kullanılır. Başka kanalı izlemek için ikinci bir alternatif olarak da kullanılır.

Bunun dışındaki alanlara  mesela kapalı balkona, dublex evin teras balkonuna gibi yerlere  alınacak tvlerin ekran büyüklüğü konusunda kullanıcının kendi özel tercinin  iyi seçim olacağını düşünüyorum.

2- Ekran Büyüklüğü

Sizi bilmem ama ben yeni nesil bir LED  televizyon almışken büyük ekranlı mesela 55″, 60″ olmasını isterim.Burada bütçe imkanları da tabii ki oldukça belirleyici. Ekran büyüdükçe fiyatlarda artıyor.
Salon yada en fazla oturulduğu için televizyonun konulduğu oturma odasında bulunan tv  varsa evin diğer odalarında kullanılan tvlerden daha büyük ekranlı olmalıdır. Ekran büyüklüğü için genel olarak 40″ ( 101 ekran ) yada 42″ ( 106 ) yaygın bir kullanım. Salonda tv keyfini sinema salonu keyfine yaklaştırmak için ise  47″, 55″, ya da 60″lik modeller tercih edilebilir.
Şunu da unutmamak gerekir; Büyük alışveriş merkezinde son derece sıradan ya da küçük görünen bir 55″ ekran büyüklüğündeki tv evde çok daha büyük duracaktır.

TV Seçerken Nelere Dikkat Etmeli?

Benzer Yazılar

YAZAR : Admin

Elektronik Mühendisi / E.Üni. Kalibrasyon Lab. Sorumlusu / Biyomedikal Kalibrasyon Laboratuvarı Sorumlu Müdürü (Sağ.Bak.) / X-Işınlı Görüntüleme Sistemleri Test Kontrol ve Kalibrasyon Uzmanı (Sağ.Bak.) / Ultrason-Doppler Sistemleri Test Kontrol ve Kalibrasyon Uzmanı (Sağ.Bak.) - Hatalı veya kaldırılmasını istediğiniz sayfaları diyot.net@gmail.com bildirin

BU YAZIYI DA İNCELEDİNİZ Mİ ?

SCISHION V88 TV Kutusu Rockchip 3229 Dört Çekirdekli

SCISHION V88 Android Tv Box ile Netflix, Kodi gibi medya platformlarını kullanabilir, Play Store’daki Android …

Bir cevap yazın