TV TEKNOLOJİSİ

Gelişen teknoloji yeni nesil televizyonlara pek çok artı özellik ve yenilik kattı. Teknoloji gelişmeye hızla devam ediyor. Yeni alınacak iyi bir televizyon bizlere şu avantajları kazandırır;

  • Çok net ve gerçek görüntüler izleriz. Eski tüplü televizyondaki renkler sulu boya resim gibi ve  bu televizyonların görüntülerinin yanında cansız kalmaktadır. Kaliteli bir full hd televizyonda insan yüzünün tüm ayrıntıları, sakalın telleri, doğadaki manzara tüm renkleriyle capcanlı görünür.
  • Ayrıca bir uydu alıcısına gerek kalmaz.Televizyon aldıktan sonra ayrıca bir de uydu alıcısı almaya   gerek yok. Yeni nesil geniş ekran televizyonların büyük çoğunluğu dahili uydu teknolojisi ile üretilmektedir. Tek eksi yönleri harici uyduya göre hızlarının çok yavaş olmasıdır.

  • Çok büyük ekranlı televizyonlarda filmleri maçları sinema salonu keyfinde izleriz. Eskiden 70 ekran televizyon bize çok büyük, projeksiyon televizyonlar ise devasa gelirken şimdi 106 ekran ( 42”) televizyonlar standart gelmeye başladı. Biraz paraya kıyılıp 47”, 55”, 60” gibi televizyonlar alındığında adeta salonumuz sinema salonuna dönüşür. 106 ekrandan daha büyük televizyon için çok büyük bir salona ihtiyaç olduğu gibi bir bilgi ise tamamen yanlıştır. Günümüz full hd bir 60” tv 2.4 metre mesafeden rahatlıkla net şekilde izlenebilmektedir.
  • Flash bellek, hafıza kartı gibi depolama ürünlerinde bulunan, resim müzik video hatta yazı dosyalarına tv üzerinden bakabiliriz.Günümüz yeni nesil televizyonlar bilgisayara dönüşmeye başladı. Cep telefonuyla, fotoğraf makinesi ile çekilen fotoları, elimizdeki depolama aygıtlarında bulunan her türlü veriyi bu büyük ekranlı televizyonlarda görebilir ve uygulamaları takip edebiliriz. Özellikle fotoğraflar için bilgisayardan çok daha güzel ve zevkli oluyor.
  • Gerçekçi 3d film video izleyebiliriz.Gözlük ile kendimiz filmin, belgeselin içinde gibi hissetmek mümkündür.
  • Akıllı (Smart tv) televizyon ile internete girebiliriz. Uygulama indirebilir hatta bu televizyonları ses yada hareket ile yönlendirebilirisiniz. Yeni nesil smart tv ler bilgisayarların yaptığı pek çok işleve sahiptir. İnternete girmek, sosyal ağlara bağlanmak, akıllı cep telefonlarına bağlanmak, yayınları ayrı bir cihaz olmadan kaydetmek gibi özellikler bunlardan sadece bir kısmıdır.
  • 16:9 Geniş Ekran. Bu yeni nesil televizyonların en önemli özelliklerinden birisi 16:9 oranındaki geniş ekranlardır. Bu oran, geleneksel televizyonların kutu gibi 4:3′lük orantıyla karşılaştırıldığında sinema perdesine daha yakın bir görünüm sağlar. Böylece DVD ve spor karşılaşmaları ile son teknoloji olan HDTV yayınlarını seyretmek için ideal bir ortam yaratır
  • Televizyonunuz evde çok yer kaplamaz ve dekoratif durur. Hem ince ve hem de hafif olan bu televizyonlar evimizde çok yer kaplamaz. Duvara da asar isek odada salonda hiç yer işgal etmediğini söylemek mümkündür.

Televizyon teknolojisindeki yenilikleri ve fonksiyonları yazımın devamında anlatmaya devam edeceğim. Burada sadece yeni nesil bir tv almanın faydalarını sıralamış olduk.

Benzer Yazılar

YAZAR : Admin

Elektronik Mühendisi / E.Üni. Kalibrasyon Lab. Sorumlusu / Biyomedikal Kalibrasyon Laboratuvarı Sorumlu Müdürü (Sağ.Bak.) / X-Işınlı Görüntüleme Sistemleri Test Kontrol ve Kalibrasyon Uzmanı (Sağ.Bak.) / Ultrason-Doppler Sistemleri Test Kontrol ve Kalibrasyon Uzmanı (Sağ.Bak.) - Hatalı veya kaldırılmasını istediğiniz sayfaları diyot.net@gmail.com bildirin

BU YAZIYI DA İNCELEDİNİZ Mİ ?

SCISHION V88 TV Kutusu Rockchip 3229 Dört Çekirdekli

SCISHION V88 Android Tv Box ile Netflix, Kodi gibi medya platformlarını kullanabilir, Play Store’daki Android …

Bir cevap yazın