AYARLANABİLİR VOLTAJ REGÜLATÖRLERİ

Bir çok regületör çeşidi vardır. Ayarlı olan regülatörler ise günümüz elektroniğinde çok kullanılır. Genel olarak LM 317T ayarlanabilir voltaj regülatörü kullanılmaktadır. Fakat aynı işi LM 7805 veya diğer voltaj regülatörleri ile de yapabiliriz.
Voltaj regülatörleri aldığı şase bağlantısı ile orantılı olarak çıkışındaki değer çeşitli hesaplar neticesinde değişmektedir. Bu özelliğide ayarlanabilir olmasını sağlamaktadır.
Piyasada kullanılan LM 317T ayarlanabilir voltaj regülatörleri sabit voltaj regülatörlerine oranla daha pahalıdır. Bu paylaşımım ek bilgi amaçlıdır, eğer 3 ila 10V arasında bir ayarlı regülatöre ihtiyacımız var ve elimizde LM 317T gibi ayarlı regülatör yok ise aynı işi LM 7805 veya LM 7808 gibi sabit voltaj regülatörüyle yapabileceğimizi göstermektir.

Herhangi bir sabit voltaj regülatörünü ayarlı regülatör yapabilmek için aşağıdaki formülü kullanıyoruz:
V out = V sabit + R 2 ( V sabit / R 1 + I stndby)
V out = İstenilen çıkış voltajı
V sabit = IC regülatör sabit gerilim (7805 veya LM317T için 1.25 volt için 5 volt)
R 1 = En iyi sonuçlar için yaklaşık 470-1K arasında bir değer varsayalım
I stndby = Regülatör bekleme akımı (LM317T için 7805 veya sıfır için kullanım 2.5mA)

7805 regülatörü için direnç kombinasyonları:

Benzer Yazılar

YAZAR : Admin

- Elektronik Mühendisi - E.Ü. Tıp Fakültesi Kalibrasyon Sorumlusu Test kontrol ve kalibrasyon sorumlu müdürü (Sağ.Bak. ÜTS) - X-Işınlı Görüntüleme Sistemleri Test Kontrol ve Kalibrasyon Uzmanı (Sağ.Bak.) - Usta Öğretici (MEB) - Hatalı veya kaldırılmasını istediğiniz sayfaları diyot.net@gmail.com bildirin

BU YAZIYI DA İNCELEDİNİZ Mİ ?

Led Uygulama Devreleri

Model Demiryolu için Ark Kaynağı Simülatörü Akü Monitörü MkI MkII İki Renkli LED Bisiklet Flaşör …

Bir yanıt yazın