AYARLANABİLİR VOLTAJ REGÜLATÖRLERİ

 Bir çok regületör çeşidi vardır. Ayarlı olan regülatörler ise günümüz elektroniğinde çok kullanılır. Genel olarak LM317T ayarlanabilir voltaj regülatörü kullanılmaktadır. Fakat aynı işi 7805 veya diğer voltaj regülatörleri ile de yapabiliriz.
        Voltaj regülatörleri aldığı şase bağlantısı ile orantılı olarak çıkışındaki değer çeşitli hesaplar neticesinde değişmektedir. Bu özelliğide ayarlanabilir olmasını sağlamaktadır.
       Piyasada kullanılan LM317T ayarlanabilir voltaj regülatörleri sabit voltaj regülatörlerine oranla daha pahalıdır. Bu paylaşımım ek bilgi amaçlıdır, eğer 3 ila 10V arasında bir ayarlı regülatöre ihtiyacımız var ve elimizde LM317T gibi ayarlı regülatör yok ise aynı işi 7805 veya 7808 gibi sabit voltaj regülatörüyle yapabileceğimizi göstermektir.
       Herhangi bir sabit voltaj regülatörünü ayarlı regülatör yapabilmek için aşağıdaki formülü kullanıyoruz:
V out = V sabit + R 2 ( V sabit / R 1 + I stndby)
V out = İstenilen çıkış voltajı
V sabit = IC regülatör sabit gerilim (7805 veya LM317T için 1.25 volt için 5 volt)
R 1 = En iyi sonuçlar için yaklaşık 470-1K arasında bir değer varsayalım
stndby = Regülatör bekleme akımı (LM317T için 7805 veya sıfır için kullanım 2.5mA)
7805 regülatörü için direnç kombinasyonları:

Benzer Yazılar

YAZAR : Admin

Elektronik Mühendisi / E.Üni. Kalibrasyon Lab. Sorumlusu / Biyomedikal Kalibrasyon Laboratuvarı Sorumlu Müdürü (Sağ.Bak.) / X-Işınlı Görüntüleme Sistemleri Test Kontrol ve Kalibrasyon Uzmanı (Sağ.Bak.) / Ultrason-Doppler Sistemleri Test Kontrol ve Kalibrasyon Uzmanı (Sağ.Bak.) - Hatalı veya kaldırılmasını istediğiniz sayfaları diyot.net@gmail.com bildirin

BU YAZIYI DA İNCELEDİNİZ Mİ ?

Regülatör Nedir ve Nasıl Çalışır?

Regülatör Nedir? Şebeke geriliminde belirli zamanlarda yükselme ve düşme gibi dengesizlikler meydana gelir. Bu dengesizlikler …

Bir cevap yazın