REGÜLATÖR ÇIKIŞ AKIMLARININ ARTIRILMASI

Voltaj regülatörleri çıkış akımları standart 1.5A ile sınırlıdır. Fakat ben 3A lik bir verici devresi beslemek istiyorum. Bunun için pahalı yüksek akım çekebildiğimiz voltaj regülatörleri kullanmak yerine 2 adet transistör ile aynı işi yapacak yani yüksek akımlar çekebileceğimiz voltaj regülatörümüzü kendimiz yapalım.

      Buradaki devrede bize 10A çıkış verebilecek kapasitededir. Q1 ve Q2 transistörleri voltaj regülatörünün çıkış akımını yükseltmek için kullanılır. Eğer bu akımı dahada yükseltmek istiyorsak Q2 transistörüne paralel bir 2N3055 transistörü bağlayarak çıkış akımını 2 katına çıkarabiliriz.
    Q1 ve Q2 elemanları kesinlikle birer soğutucuya bağlanmalıdır. Aşırı akım her elemanı ısıtır ve bu ısınma soğutulmadıkca artacaktır. Bu artmayı önlemek için soğutucu kullanmak yeterli olacaktır.
      Gerekli malzemeler:
R1 1K Direnç

R2 1.8K Direnç ( veya ayarlı olması için 2K pot)
R3 10 ohm Direnç
R4 1 Ohm 1/2 watt Direnç
Q1 MJE34 veya benzer PNP anahtarlama transistörü. (soğutucu gereklidir)
Q2 2N3055 veya benzer NPN anahtarlama transistörü  (soğutucu gereklidir)
U1 78L05 veya 7805 beş voltaj regülatörü (soğutucu gerekli değildir)

Benzer Yazılar

YAZAR : Admin

- Elektronik Mühendisi - E.Ü. Tıp Fakültesi Kalibrasyon Sorumlusu Test kontrol ve kalibrasyon sorumlu müdürü (Sağ.Bak. ÜTS) - X-Işınlı Görüntüleme Sistemleri Test Kontrol ve Kalibrasyon Uzmanı (Sağ.Bak.) - Usta Öğretici (MEB) - Hatalı veya kaldırılmasını istediğiniz sayfaları diyot.net@gmail.com bildirin

BU YAZIYI DA İNCELEDİNİZ Mİ ?

LM2596

LM2596 ayarlanabilir voltaj regülatörü LM2596 regülatörü, voltaj düşürücü anahtarlama regülatörünün kolay ve rahat tasarımı için ideal …

Bir cevap yazın