Goto(Dallanma) Komutu

GOTO komutu öncesinde belirlemiş olduğumuz yere, program akışının gitmesini sağlar. Programın herhangi bir yerinde bir nokta belirleriz. Bu belirlenen nokta etiket olarak adlandırılır. Etiket adı yazılır iki nokta üst üste yazılır ve böylelikle etiket tanımlanmış olur. GOTO etiket ismi yazılarak program etiketin olduğu yere gönderilmiş olur. Program içerisinde kullanımı ise aşağıdaki gibidir.

Yukarıdaki programda;

  • iki tane çıkış tanımlanmıştır. Bu çıkışlardan bir tanesine yesil_led ismi verilmiştir, diğerine de kirmizi_led.
  • ledlerden biri yanarken diğeri sönecektir. Ve bu programın sürekli tekrar etmesi istenmektedir. Tekrar yaptırılması maksadıyla burada etiket (basla:) tanımlanmış vegoto basla; komutuylada program akışı basla etiketine dallandırılmaktadır.

NOT: loop(){ … }   içerisine yazılan program halihazırda zaten tekrar etmektedir. buradagoto komutunun program akışı içerisinde nasıl dallandığı ve akışın ne şekilde devam ettiğini gösterebilmek için bu şekilde bir örnek kullanılmıştır.

Benzer Yazılar

YAZAR : Admin

Elektronik Mühendisi E.Ü. Tıp Fakültesi Kalibrasyon Sorumlusu X-Işınlı Görüntüleme Sistemleri Test Kontrol ve Kalibrasyon Uzmanı (Sağ.Bak.) Hatalı veya kaldırılmasını istediğiniz sayfaları diyot.net@gmail.com bildirin

Bir cevap yazın