Goto(Dallanma) Komutu

GOTO komutu öncesinde belirlemiş olduğumuz yere, program akışının gitmesini sağlar. Programın herhangi bir yerinde bir nokta belirleriz. Bu belirlenen nokta etiket olarak adlandırılır. Etiket adı yazılır iki nokta üst üste yazılır ve böylelikle etiket tanımlanmış olur. GOTO etiket ismi yazılarak program etiketin olduğu yere gönderilmiş olur. Program içerisinde kullanımı ise aşağıdaki gibidir.

Yukarıdaki programda;

  • iki tane çıkış tanımlanmıştır. Bu çıkışlardan bir tanesine yesil_led ismi verilmiştir, diğerine de kirmizi_led.
  • ledlerden biri yanarken diğeri sönecektir. Ve bu programın sürekli tekrar etmesi istenmektedir. Tekrar yaptırılması maksadıyla burada etiket (basla:) tanımlanmış vegoto basla; komutuylada program akışı basla etiketine dallandırılmaktadır.

NOT: loop(){ … }   içerisine yazılan program halihazırda zaten tekrar etmektedir. buradagoto komutunun program akışı içerisinde nasıl dallandığı ve akışın ne şekilde devam ettiğini gösterebilmek için bu şekilde bir örnek kullanılmıştır.

Benzer Yazılar

YAZAR : Admin

- Elektronik Mühendisi - E.Ü. Tıp Fakültesi Kalibrasyon Sorumlusu Test kontrol ve kalibrasyon sorumlu müdürü (Sağ.Bak. ÜTS) - X-Işınlı Görüntüleme Sistemleri Test Kontrol ve Kalibrasyon Uzmanı (Sağ.Bak.) - Usta Öğretici (MEB) - Hatalı veya kaldırılmasını istediğiniz sayfaları diyot.net@gmail.com bildirin

BU YAZIYI DA İNCELEDİNİZ Mİ ?

Arduino Analog Pinler

Yaşadığımız ortamda her etki analog bir sinyale karşılık gelir. Bu etkileri ölçen sensörler de genellikle …

Bir cevap yazın