Fritzing

Fritzing; tasarımcılar, elektronikçiler ve elektronik hobi ile uğraşanlar için geliştirilmiş, açık kaynak kodlu, ücretsiz bir platformdur. Fritzing kullanarak prototip tasarlayabilir ve tasarımlarınızı diğer kullanıcılar ile paylaşabilirsiniz.

Fritzing ile sanal breadboard üzerinde devrelerinizi tasarlayabilirsiniz.  Sadece breadboard üzerinde değil, isis de olduğu gibi elektronik devre çizimini yapabileceğiniz gibi, baskı devre çıktısını da hazırlayabilirsiniz.

frttrtttb
Açık kaynak kodlu bir devre tasarım programı olan Fritzing; Arduino ve diğer elektronik tabanlı projelerde prototipten üretime geçerken üretim maliyetlerini azaltmayı ve çıkabilecek fiziksel sorunları en aza indirgemeyi amaçlayan bir programdır. Projeleriniz üretime geçmeden önce prototip hazırlamakta kullanılabilir.Fritzing Linux, Windows, Mac OS X işletim sistemlerinde çalışabilir.

Programın arayüzü kullanmayı çok basit kılan bir tasarıma sahiptir. Diğer elektronik programlarda olduğu gibi sürükle-bırak mantığı ile malzemeleri proje alanına yerleştiriyorsunuz ve bir breadboard üzerinde kablo yardımıyla malzemeleri birbirine bağlıyorsunuz. Eğer hatalı bir bağlantı yaparsanız program sizi renklerle (görsel olarak) uyarıyor. Bunun yanısıra isterseniz “Breadboard-Schematic-PCB” menüsü ile 3 tür proje görüntüsü arasında geçiş yapabiliyorsunuz. Yani program size şema ve baskı devre çıkarmanız için de yardımcı oluyor. Tabi ki profesyonel bir şekilde çıkaramıyor ama, siz programın devreyi düzenlemesinde biraz yardımcı olursanız program size hiç de hafife alınmayacak seçenekler sunabiliyor. Tüm bunlara ek olarak sonucu PDF’ye aktararak daha sonra herhangi bir yazıcıdan asetata, kağıda vs.. çıktı almanızı mümkün kılıyor.

Programın en büyük eksiği simülasyon özelliğine sahip olmaması, ancak sağladığı Arduino , shield ve modül kütüphanesi desteği programı bu alanda çalışma yapanlar için oldukça kullanışlı hale getiriyor. Simülasyon oluşturma yönünde de çalışmaların olduğu ve yakın zamanda yeni versiyonlarda bu özelliğin kullanıcılara sunulabileceği söyleniyor.

Fritzing Programını İndirme ve Yükleme

Fritzing sitesi üzerinden işletim sisteminize uygun yükleme dosyasını seçip bilgisayarımıza indirerek başlayalım. Programı bilgisayarımıza yüklemek için sayfadaki yönergeleri izleyiniz. Tüm özellikleri aktif halde doğru bir yükleme yaparsanız, büyük parça kütüphaneleri de program içerisine eklenmiş olarak kurulum tamamlanacaktır. Teller, butonlar, dirençler gibi temel bileşenlerin yanı sıra, Arduino kartları ve sensörler de bu kütüphaneye dahil olarak size sunulmaktadır.

Benzer Yazılar

YAZAR : Admin

- Elektronik Mühendisi - E.Ü. Tıp Fakültesi Kalibrasyon Sorumlusu Test kontrol ve kalibrasyon sorumlu müdürü (Sağ.Bak. ÜTS) - X-Işınlı Görüntüleme Sistemleri Test Kontrol ve Kalibrasyon Uzmanı (Sağ.Bak.) - Usta Öğretici (MEB) - Hatalı veya kaldırılmasını istediğiniz sayfaları diyot.net@gmail.com bildirin

BU YAZIYI DA İNCELEDİNİZ Mİ ?

Proteus 8.xx ile Arduino Simülasyonu

Proteus yazılımı ile Arduino Simülasyonu nasıl yapabileceğinizi göstereceğim Bilgisayarınıza Proteus yazılımı yükleyin Proteus nedir ? …

Bir cevap yazın