AUTOCAD

Autocad tasarım ve çizimleri bilgisayarda yapabilmemize olanak sağlayan bir Bilgisayar Destekli Tasarım ve çizim ( Computer Aided Design  and  Drafting ) yazılımıdır.

Autocad genel amaçlı olarak hazırlanmıştır. Herhangi bir disipline özgü komutlarla sınırlanmamıştır. Mimarlar, Mühendisler, Tasarımcılar, Grafikerler gibi çizimle ilgili tüm disiplinler tarafından kullanılabilir. Dünyada ve ülkemizde kullanılan alanlar arasında  makina mühendisliği, mimarlık, tıp, güzel sanatlar, haritacılık, reklamcılık, uzay çalışmaları yer almaktadır.

Autocad tasarımcıya sonsuz obje oluşturma olanakları sunarken çizim yükünü azaltır. Gerçek  anlamda tasarım yapabilmeniz ve düşünmeniz için zaman bırakır.

Tüm çizimleri ve tasarımları gerçek ölçüleriyle ve üç boyutlu olarak yapabilirsiniz. Böylelikle Autocad sizi  ölçek derdinden kurtarır. Ölçek ayarlaması, sadece çiziminizi kağıda aktarırken gereklidir. Aynı çizimden farklı ölçeklerde çıktı almak mümkündür. Düzenleme ve düzeltme komutları sayesinde saatlerce sürecek  revizyonlar tek bir komut ile gerçekleşir.

Autodesk® AutoCAD® 2014 yazılımı, tasarım iş akışınızı daha önce hiç olmadığı kadar iyi bir şekilde yönetir ve basitleştirir. Yeni “Design Feed” araçları, daha fazla proje paydaşının katılımını sağlayarak, sosyal iş birliğini güçlendirir. Zaman kazandıran geliştirmeler, günlük iş akışınızı hızlandırmanıza yardımcı olur. Canlı haritalar ile yeni ve güçlü gerçekçi yakalama özellikleri ile AutoCAD, tasarımlarınızı gerçek dünyaya bağlar

Tasarım özellikleri
Canlı haritalar (yeni)
Canlı haritaları doğrudan AutoCAD çalışma ortamı içinde tanıtan koordinat sistemi kütüphanesi ile tasarımınızı çevrenizdeki gerçek dünya ile birleştirin.

Gerçeklik yakalama (geliştirilmiş)
Nokta bulutu işlevleri, RCP ve RCS dosya formatları dahil olmak üzere nokta bulutu projesi ve tarama dosyaları ekleme becerisini desteklemek amacıyla geliştirilmiştir.

Yüzey eğrisi çıkarma
Herhangi bir formun, kontur çizgilerini belirlemek için bir katının yüzeyinde veya yüzündeki belirli bir nokta boyunca eşdeğer eğrileri çıkarın.

İçeriğe Duyarlı PressPull (Basarak Çekme) İşlemi
Yüzeyler ve katılar yaratarak eğrilere derinlik verin ve kaydırın. “Çoklu” seçeneğini kullanarak, tek bir PressPull işlemi ile birden çok nesneyi tek seferde seçin.

AutoCAD için Autodesk SketchBook Designer
Autodesk® SketchBook® Designer yazılımı, AutoCAD iş akışınızı iyileştirmek amacıyla entegre illüstrasyon, boyama ve görüntü manipülasyonu becerileri ekler.

3B serbest formlu tasarım araçları
AutoCAD tasarım özellikleri ile hayal edebileceğiniz neredeyse her formda tasarım fikirleri oluşturun. Karmaşık şekiller, pürüzsüz yüzeyler ve daha fazlasını modellemek için yüzleri, kenarları ve köşeleri itin/çekin.
Katı, örgü ve yüzey modelleme, 3B tasarım yaparken esnekliği ve kontrolü iyileştirir.

3B çalışma alanı tanıtımı
Modern bir dizi 3B modelleme ve görselleştirme işlevselliği, en vazgeçilmez araçlara hızlıca erişmenizi sağlar.

Yüzey analizi
Farklı yüzeyler arasındaki devamlılığı daha net şekilde anlayın.

Görünüm alanı kontrolü
Yeni görünüm alanı kontrolleri; görünüm alanı ayarlarını, görünümleri ve görsel stilleri doğrudan görünüm alanı ekranında değiştirmenizi sağlar.

3B ilişkilendirilmiş dizi
3B tasarım yaparken, diziye dahil edilen nesneleri tanımlayın. Dörtgensel, kutupsal ve yol ile ilişkilendirilmiş diziler, seçilen nesneleri 3B alana dahil etmenizi sağlar.
Üç ilişkilendirilmiş dizi türünün (dörtgensel, kutupsal ve yol) her biri, seçilen nesneleri 3B alana dahil etme becerisine sahiptir.

Düzenlenebilir UCS simgesi
UCS’yi değiştirmek için UCS simgesini seçin ve çok fonksiyonlu kavrama noktalarını kullanın. Başlangıç noktasını taşıyın ve X, Y veya Z ekseni etrafında döndürün. UCS doğrudan manipülasyona olanak sağlar. UCS’yi nesneler ile, UCS komutuna erişmeye gerek kalmadan kolayca hizalayın.

Autodesk Inventor Fusion
Autodesk® Inventor® Fusion yazılımı, hemen her kaynaktan modelleri esnek bir şekilde düzenlemenizi ve doğrulamanızı sağlayarak, yerel DWGTM formatındaki kullanımı kolay 3 Boyutun avantajlarından daha etkin yararlanmanıza yardımcı olur. Inventor Fusion, AutoCAD yazılımının 3B kavramsal tasarım becerilerini geliştirir ve kullanım kolaylığı sağlar.

Belge özellikleri
Akıllı komut satırı (geliştirilmiş)
Komut satırı arayüzü artık Otomatik Düzeltme, Uyarlanabilir Öneriler ve Eşanlamlı Öneriler içermektedir. Otomatik Tamamlama artık dizi arasını aramayı desteklemektedir.

Dosya sekmeleri (yeni)
Dosya sekmeleri, açık çizimler arasında geçiş yapmak veya ek çizimler yaratmak ve açmak için hızlı ve görsel bir yol sağlar.

Kesit ve Detay görünümleri
Kesit ve Detay görünümleri yaratmak için ilgili araçlara kolayca erişin. Tam, yarım, kaydırılmış ve hizalanmış dahil olmak üzere, genel kesit yöntemleri arasından seçim yapın.

Üstü çizili metin
Metin kullanımında daha fazla esneklik sağlama amacıyla üstü çizili stil; çoklu metin, çoklu öncüler, boyutlar, tablolar ve ArcText için sunulmuştur.

Özellik düzenleme ön izlemesi
Nesnelerde yapılan değişiklikleri uygulamadan önce dinamik olarak ve anında ön izleme gerçekleştirin.

Autodesk Content Explorer
Autodesk® Content ExplorerTM hizmeti, bakmasını istediğiniz yere bağlı olarak verilerinizin bir dizinin oluşturur ve dosyalara daha hızlı şekilde erişmenize yardımcı olur.

Belgelendirme araçları
Birçok formatta ki modeli kolayca AutoCAD ortamına aktarın ve akıllı CAD belgelerini otomatik olarak oluşturun.

İlişkilendirilmiş dizi işlevselliği
Bir binadaki pencereler veya bir köprüdeki makaslar gibi diziye dahil edilmiş nesneler arasında bir ilişkiler seti oluşturun ve bu seti koruyun.

Karıştırma aracı
Karıştırma aracını kullanarak, iki eğri arasında teğet veya düz sürekliliğe yönelik seçenekler ile eğri çizgili nesneler oluşturarak belgelendirme süresini hızlandırın.

Dizi kopyalama
Doğrusal bir ilişkilendirilmemiş diziyi hızlıca oluşturarak, tasarımlarda birden çok dizi ile çalışırken harcadığınız değerli zamandan tasarruf edin.

Çift nesneleri silme
Üstüste gelen tekrarları ve gereksiz geometrileri çıkararak çizimlerinizi temizleyin.

Çok fonksiyonlu kavrama noktaları
Çok fonksiyonlu kavrama noktalarının gücü; çizgilere, yaylara, eliptik yaylara, boyutlara, çoklu öncülere, 3B yüzlere, kenarlara ve köşelere kadar uzanmaktadır.

AutoCAD için Autodesk Exchange
İpuçlarına, eğitimlere ve daha fazlasına sunulan erişim ile bulut tabanlı Autodesk® Exchange hizmeti, ihtiyacınız olan içeriği doğrudan AutoCAD çalışma alanınıza getirir.

Parametrik çizim ile tasarım revizyonu süresini kısaltma
Nesneler arasında kalıcı ilişkilerin tanımlanması ile paralel çizgiler otomatik olarak paralel ve eşmerkezli daireler eşmerkezli kalır.

Tarama ve eğim geliştirmeleri
Tarama ön izleme özelliği ile zamandan tasarruf edin ve genişletilmiş nesne kavrama işlevselliği ile daha fazla kontrole sahip olun.

Nesne ve katman şeffaflığı
Katmanlara, bloklara ve nesnelere şeffaflık uygulayarak, çizim geometrilerini daha esnek şekilde görüntüleyin.

Eğri çizgi güncellemeleri
Daha hızlı köşe ekleyin ve çıkarın, uygun noktaları veya kontrol köşelerini düzenleyin, dolaşma noktaları ekleyin ve hatta eğri çizgisinin eğriye uyacağı dereceyi belirleyin.

Not ölçeklendirme
Geçerli görünüm alanı veya model alanı ölçeğini yansıtmak için otomatik olarak yeniden boyutlandırılan notsal türde tek bir nesne oluşturun.

Pafta setlerini organize etme
Çizim paftalarınızı organize edin, yayımlama adımlarını azaltın, plan görünümlerini otomatik olarak oluşturun ve pafta seti bilgilerini bağlayın.

Çoklu öncü yaratma ve düzenleme
Çoklu öncü stillerini tanımlayın, tek bir öncü nesneye çoklu öncü çizgileri ekleyin ve öncü içeriği olarak baloncuklar veya bloklar ekleyin.

Özelleştirme özellikleri
Autodesk Exchange Apps (iyileştirilmiş)
Entegre Autodesk® Exchange Apps bağlantısı ile AutoCAD’i özelleştirin.

Windows 8 desteği (yeni)
AutoCAD 2014, Windows® 8’i desteklemektedir.

Özelleştirme ve destek dosyası senkronizasyonu
Bir makineden diğerine geçerken yanınızda götürmek için AutoCAD özelleştirme tercihlerinizi ve destek dosyalarınızı kolayca paylaşabilir ve onlara erişebilirsiniz.

Özelleştirilmiş uygulamalar için programlama arayüzü
Esnek geliştirme platformundan yararlanın ve CAD yazılımınızı ihtiyaçlarınızı karşılayacak şekilde özelleştirmek için AutoCAD®Geliştirici Merkezi’ni kullanın.

Özelleştirilebilir ve genişletilebilir şerit arayüzü
Şerit kullanıcı arayüzü kolayca özelleştirilebilir ve genişletilebilir, böylece her kullanıcı için optimize edilebilir ve her şirketin standartlarını karşılar.

Geliştirme desteği
Autodesk® Geliştirici Ağı eğitimi ve desteği, en son AutoCAD sürümü ile AutoCAD eklentinizi veya yazılımınızı iş akışınıza entegre etmenize yardımcı olur.

Autodesk ortakları ile gelen iyileştirmeler
Binlerce küresel Autodesk® yazılımı ortakları arasından tasarladığınız her şey için geniş çeşitlilikte entegre ve birlikte çalışabilir çözümleri edinin.

Eylem kaydedici, yinelenen görevleri otomatik hale getirir
CAD yöneticisinin yardımına ihtiyaç duymadan, yinelenen görevleri otomatik hale getirerek zaman tasarrufu yapın ve üretkenliği artırın.

Bağlanabilirlik özellikleri
Tasarım beslemesi (yeni)
Sosyal işbirliği araçları, daha fazla proje paydaşı katılımı sağlar.

Sosyal medya paylaşımı (iyileştirilmiş)
Facebook® ve Twitter® için yerleşik bağlantıları kullanarak medya paylaşın.

Autodesk 360 bağlanabilirliği
Dosyalarınızı ve özel ayarlarınızı senkronize etmek için bulut tabanlı Autodesk® 360 yazılımı ile bağlanın. Çevrimiçi hesabınızla çizimleri doğrudan AutoCAD içinden senkronize edin.

Inventor dosya içe aktarma
Özelliğin kısa açıklaması: Modelleri Autodesk® Inventor® 3D CAD yazılımından AutoCAD model alanı ortamına doğrudan aktararak zamandan tasarruf edin.

PDF desteği
AutoCAD yazılımının PDF desteği ile tasarımları kolayca paylaşın ve yeniden kullanın.

AutoCAD WS uygulaması
AutoCAD yazılımı için AutoCAD® WS web ve mobil uygulaması, web veya mobil aygıtınız üzerinden tasarımlarınıza bağlı kalmanızı sağlar.

DWG dönüştürme
Özelliğin kısa açıklaması: AutoCAD tabanlı uygulamalar ile yaratılan DWG dosyalarını, aşağıdaki DWG sürümlerinden herhangi birine çevirin: Sürüm 14, 2000, 2004, 2007 ve 2010.

Malzeme kitaplığı
Özelliğin kısa açıklaması: AutoCAD’de, Malzeme Tarayıcısı ve Düzenleyicisi’ni kullanarak seçebileceğiniz, görsel açıdan zengin ve önceden tanımlanmış yüzlerce yüzey malzemesi bulunmaktadır.

CAD dosyalarını DWG ile kaydetme ve paylaşma
Özelliğin kısa açıklaması: Autodesk’in DWG dosya formatı, endüstride çalışırken CAD dosyalarını depolamak ve paylaşmak için kullanılan orijinal ve doğru teknolojidir.

AutoCAD modelini 3B yazıcıya gönderme
Tasarladığınız her şey artık size ait olan veya bağlı servis sağlayıcısı yoluyla, 3B yazıcı kullanılarak fiziksel bir modele dönüştürülebilir.

Benzer Yazılar

YAZAR : Admin

- Elektronik Mühendisi - E.Ü. Tıp Fakültesi Kalibrasyon Sorumlusu Test kontrol ve kalibrasyon sorumlu müdürü (Sağ.Bak. ÜTS) - X-Işınlı Görüntüleme Sistemleri Test Kontrol ve Kalibrasyon Uzmanı (Sağ.Bak.) - Usta Öğretici (MEB) - Hatalı veya kaldırılmasını istediğiniz sayfaları diyot.net@gmail.com bildirin

BU YAZIYI DA İNCELEDİNİZ Mİ ?

Algoritma Nedir ?

Algoritma ne demek ? Bir problemin çözümünde izlenecek yol Algoritma bir programlama dili değildir. Programlama …

Bir yanıt yazın