Bobin Renk Kodları

Bobinler rakam, harf ve renkler ile kodlanirlar. Bu kodlar, bobinin üretici firmasi, endüktansi, çalisma frekansi, çalisma sicaklik araligi, kilifi, gücü gibi bilgileri içerirler. Bazi firmalar kendine ait harf ve rakamlardan olusan kod kullanirken, bazi rakamlar ile renkler standartlasmistir.

Bobinler, tipki dirençler gibi renkler ile kodlanabilirler. Kodlama mH cinsinden ve dört renkli olarak yapilir. Dördüncü renk toleranstir. Eger dördüncü renk yoksa bobin degerinin %20 toleransli oldugu anlasilir. Ayrica bobin üzerinde besinci renk de varsa, bu renk isi bandini verir.

22 mikrohenry

22 Microhenry

Bobin Renk Kodları

Bobin değerinin okunması

  1. a)Kenara en yakin renkten baslanarak sirasiyla okunur. Tablodan birinci, ikinci renkler yan yana yazilir ve  üçüncü rengin sayisal degeri çarpan olarak hesaplanir.
  2. b) Sonuç mH olarak belirlenir.
  3. c)Bulunan sonucun yanina dördüncü renk degerine karsilik gelen tolerans degeri ilave edilir.

Bobin Renk Kodları

Özel durum : Bobin kodlamasi Siyah ile basliyorsa 0,0XX seklinde, Altin ile basliyorsa 0,XX seklinde yazilarak diger iki renk XX yerine konulur.

Örnegin;   Siyah-Kahverengi-Yesil renk koduna sahip bir bobinin endüktans degeri 0,015mH’dir.   Altin-Kahverengi-Yesil renk koduna sahip bir bobinin endüktans degeri0,15mH’dir.

 Not : Eger kodlamada ilk renk siyah veya altin ise veya altin ara deger olarak kullaniliyorsa 3.renk çarpan olarak degil, sayisal deger olarak yazilir.

Örnegin;      Kahverengi–Altin–Yesil  renk koduna sahip bir bobinin endüktans degeri 1,5mH’dir.

Örnekler :

Bobin Renk Kodları              Bobin Renk Kodları

Bobin Renk Kodları

Benzer Yazılar

YAZAR : Admin

- Elektronik Mühendisi - E.Ü. Tıp Fakültesi Kalibrasyon Sorumlusu Test kontrol ve kalibrasyon sorumlu müdürü (Sağ.Bak. ÜTS) - X-Işınlı Görüntüleme Sistemleri Test Kontrol ve Kalibrasyon Uzmanı (Sağ.Bak.) - Usta Öğretici (MEB) - Hatalı veya kaldırılmasını istediğiniz sayfaları diyot.net@gmail.com bildirin

BU YAZIYI DA İNCELEDİNİZ Mİ ?

Endüktans

Bobin doğru akıma karşı devreye enerji verildiği ilk anda nispeten büyük bir zorluk gösterir. Ancak …

Bir yanıt yazın