Nüveli sabit bobinler

Asagida nüvelerine göre sabit bobinlere örnekler verilmistir.

Ferit nüveli sabit bobinler: Pirinç, polyester veya demir tozundan yapilmis nüve üzerine sarilirlar.  Yüksek frekansli devrelerde , radyo alici-vericilerinde kullanilirlar.

Ferit nüvenin dolu ve hava oluklu olmasina göre ayrica iki türü mevcuttur. Içi dolu ferit nüveli bobinler büyük, orta ve küçük ebatli olarak üretilirler. Anahtarlamali mod güç kaynaklarinda, SCR ve triyak kontrollerinde kullanilirlar. Daha çok düsük güç devrelerinde kullanilirlar.

Içi oyulmus silindir seklindeki ferit nüveli bobinler, güç kaynaklarinda, bataryalari sarj etmede, filtre ve jeneratör devrelerinde kullanilirlar. Yüksek güçlü devrelerde kullanilabilirler.

Toroidal nüveli bobinler, anahtarlamali tip güç kaynaklarinda , radyo frekans devreleri gibi yüksek frekans devrelerinde kullanilirlar.

 

Hava nüveli bobinler: Nüve olarak hava kullanilir. Yüksek frekansli devrelerde, genellikle AM-FM alici ve vericilerde, band geçiren filtre devrelerinde, test cihazlarinda kullanilirlar.

Demir nüveli bobinler: Birer yüzleri yalitilmis ince demir saclarin ard arda birbirlerine yapistirilmasiyla elde edilen nüvedir ve bobin bu nüvenin üzerine sarilir. Düsük frekanslarda kullanilan bobinlerdir. Bu guruba transformatörler örnek olarak verilebilir.

Benzer Yazılar

YAZAR : Admin

Elektronik Mühendisi E.Ü. Tıp Fakültesi Kalibrasyon Sorumlusu X-Işınlı Görüntüleme Sistemleri Test Kontrol ve Kalibrasyon Uzmanı (Sağ.Bak.) Hatalı veya kaldırılmasını istediğiniz sayfaları diyot.net@gmail.com bildirin

BU YAZIYI DA İNCELEDİNİZ Mİ ?

Endüktans

Bobin doğru akıma karşı devreye enerji verildiği ilk anda nispeten büyük bir zorluk gösterir. Ancak …

Bir cevap yazın