Gerçek, Reaktif,Karmaşık ve Görünen Güç

Direnç elamanı, kaynaktan çektiği akım ve üzerine düşen gerilimin çarpımı kadar bir güç tüketir.
Bu harcanan güç Gerçek güçtür, P ile gösterilir ve birimi Watt‘dır.
Kapasitör, yük depolayan bir devre elamanı ve bobinde, manyetik alan depolayan bir diğer devre elamanıdır. Bu iki devre elamanı ideal durumda hiç bir enerji harcamaz. Yalnızca depolarlar. Fakat bu depolama sırasında kaynaktan akım çeker ve gerilim düşümü olur. Yani bir güç harcanması olur.
Bu güce Reaktif güç denir,Q ile gösterilir, ve Volt-Amp-Reaktif (VAR) birimi ile ölçülür.
Bu güç gerçekte üketilmediği için Sanal güç olarakta isimlendirilmektedir. Gerçek ve Reaktif güç birbiriyle toplanamamasına rağmen Karmaşık Güç olarak Ѕ=P+jQ şeklinde ifade edilebilir(j=√-1). Karmaşık Gücün büyüklüğünü ifade eden |S| ise bize Görünen gücü verir.S ile gösterilir ve birimi Volt-Amp (VA)‘dir.
Sonuç olarak, gerçek güç P direnç(R) üzerinde, Reaktif güç Q reaktans (X) üzerinde oluşan güçtür. Görünen(Sanal) güç S ise direnç ve reaktansın bileşkesinden oluşan empedans(Z) üzerinde tüketilen güçtür.
Gücün kullanıldığı devre elamanlarına (Direnç, Reaktans ve Empedans) bağlı olarak bir çok denklemler oluşturulabilir:

Sadece Direnç varsa(Resistif devre):

Sadece Reaktif yük (Bobin ve/veya Kondansatör) için:

Sadece Rezistif yük(Direnç) için:

Sadece Reaktif yük (Bobin ve/veya Kondansatör) için:

Rezistif/reaktif yük için:

Bu üç farklı güç arasında aşağıda verilen Üçgen Bağıntısı vardır

Benzer Yazılar

YAZAR : Admin

- Elektronik Mühendisi - E.Ü. Tıp Fakültesi Kalibrasyon Sorumlusu Test kontrol ve kalibrasyon sorumlu müdürü (Sağ.Bak. ÜTS) - X-Işınlı Görüntüleme Sistemleri Test Kontrol ve Kalibrasyon Uzmanı (Sağ.Bak.) - Usta Öğretici (MEB) - Hatalı veya kaldırılmasını istediğiniz sayfaları diyot.net@gmail.com bildirin

BU YAZIYI DA İNCELEDİNİZ Mİ ?

Elektrik Akımının Etkileri

Günlük yaşamımızda hemen her gün elektrik akımının etkileri ile birçok alanda yüz yüze gelmekteyiz. Evlerimizdeki lambalar, …

Bir yanıt yazın