Yüksek Gerilimlerin Sınıfları

Yüksek gerilimler Alternatif Yüksek gerilim ve Doğru Yüksek Gerilim olmak üzere iki ana başlıkta incelenirler. Bilindiği gibi alternatif gerilim zamanla değişen ve bir peryod süresince pozitif (+) ve negatif (-) değer alan gerilimlerdir. Doğru gerilimler ise polaritesi değişmeyen gerilimlerdir. Yüksek gerilimler aşağıdaki gibi sınıflandırılırlar.

Alternatif Gerilimler

Etkin değeri 1 kV’a eşit veya küçük fazlar arası alternatif gerilimler Alçak Gerilim (AG) olarak değerlendirilirken 1 kV’un üstündeki gerilimler Yüksek Gerilim (YG) olarak değerlendirilirler.

Doğru Gerilimler

Etkin değeri 1,2 kV’a eşit veya küçük olan doğru gerilimler alçak doğru gerilim, 1,2 kV’un üstündeki  gerilimler ise yüksek doğru gerilim olarak sınıflandırılırlar.

Ayrıca yüksek gerilimler yalıtım koordinasyonu bakımından da aşağıdaki gibi sınıflandırılırlar

— 1kV ile 52 kV arasındaki gerilimler Orta Gerilim (OG) [1kV<V<53kV],
— 52 kV ile 300 kV arasındaki gerilimler Yüksek Gerilim (YG) [52kV≤V<300kV],
— 300 kV ile 800 kV arasındaki gerilimler Çok Yüksek Gerilim (ÇYG) [300kV≤V<800kV],
— 800 kV’tan büyük gerilimler ise Aşırı Yüksek Gerilim (AYG) [800kV≤V] olarak sınıflandırılırlar

Yüksek gerilim elemanları yukarıdaki gerilim değerlerinde üretilir ve kullanılırlar.

Benzer Yazılar

YAZAR : Admin

- Elektronik Mühendisi - E.Ü. Tıp Fakültesi Kalibrasyon Sorumlusu Test kontrol ve kalibrasyon sorumlu müdürü (Sağ.Bak. ÜTS) - X-Işınlı Görüntüleme Sistemleri Test Kontrol ve Kalibrasyon Uzmanı (Sağ.Bak.) - Usta Öğretici (MEB) - Hatalı veya kaldırılmasını istediğiniz sayfaları diyot.net@gmail.com bildirin

BU YAZIYI DA İNCELEDİNİZ Mİ ?

Güneş Paneli Hesaplama

Güneş enerjisi evde elektrik üretmenin kolay ve ekonomik bir yoludur. Çatınıza veya arka bahçenize güneş panelleri kurarak cihazlarınızın …

Bir cevap yazın