Araçlarda Elektrik Arızaları

Araçlarda Elektrik Arızaları dediğimizde genellikle akü arızalarından söz etmiş oluyoruz. Çünkü araçların elektrik ihtiyacı akülerle karşılanır. Bu durumda akü arızalarının nedenlerine ve çözümlerine bakmamız gerekir.

Akü Boşalması

Normalde akünün ömrü en az 2, ortalama 3-4 yıldır. Bu süreden önce akü bitmişse ya akünün şarjı tam dolmamıştır ya da elektrik kaçağı vardır.

Akünün Bittiği Nasıl Anlaşılır?

Örneğin marş basmıyorsa akünün bittiğini anlayabilirsiniz. Trafikte bir süre bekledikten sonra da arabanız gitmiyorsa akü bitmiş olabilir. Kontağı çevirdiğinizde lambalar çok az yanıyorsa ya da hiç yanmıyorsa da akü bitmiş demektir.

Araç Yoldayken Akü Işığı Yanıyorsa

Arabanızı kullanırken akü ışığının yandığını görüyorsanız arızanın aküden değil; aküyü şarj eden akü besleme ünitesinden kaynaklandığını bilmelisiniz. Böyle bir durumda en yakın servise gitmeniz gerekir.

Şarj Dinamosu Arızası

Araçlardaki elektrik arızalarından bir diğeri de şarj dinamosunun bozulmasıdır. Şarj dinamosu, krank milinin dönmesiyle mekanik enerjiyi elektrik enerjisine çevirir. Aracınızı çalıştırırken marş motoru, ateşleme sistemlerinin; aracınız çalışır durumdayken ise tüm elektrik sistemlerinin enerji ihtiyacını, yaptığı dönüşümle karşılar. Özetle şarj dinamosu, aküyü şarj eder ve alıcıları besler.

Şarj Dinamosunun Arızalandığını Nasıl Anlarsınız?

  • Gösterge ışıkları ve farlar çok sönük ya da parlak olabilir,
  • Hız ve devir göstergeleri aniden durabilir,
  • Elektrikli camlar inerken yavaşlayabilir,
  • Arabadan hırıltıya benzer ses ve sıcak tel kokusu gelebilir,
  • Akü bitebilir.

Araçta elektrik kaçağı olması son derece tehlikeli bir durumdur. Bu yüzden çözüm olarak zaman kaybetmeden servise başvurmalısınız. Akü bittiyse yukarıdaki linkten akü doldurma yöntemini uygulayabilirsiniz, ama bunu geçici bir çözüm olarak düşünün ve mutlaka arabanızı servise götürün.

Benzer Yazılar

YAZAR : Admin

- Elektronik Mühendisi - E.Ü. Tıp Fakültesi Kalibrasyon Sorumlusu Test kontrol ve kalibrasyon sorumlu müdürü (Sağ.Bak. ÜTS) - X-Işınlı Görüntüleme Sistemleri Test Kontrol ve Kalibrasyon Uzmanı (Sağ.Bak.) - Usta Öğretici (MEB) - Hatalı veya kaldırılmasını istediğiniz sayfaları diyot.net@gmail.com bildirin

BU YAZIYI DA İNCELEDİNİZ Mİ ?

Elektrik Akımının Etkileri

Günlük yaşamımızda hemen her gün elektrik akımının etkileri ile birçok alanda yüz yüze gelmekteyiz. Evlerimizdeki lambalar, …

Bir yanıt yazın