KW KVA Nedir?

Kilovatın kısaltması olan kW, bir dizel jeneratör tarafından kullanılabilecek faydalı güce dönüştürülen gerçek güç miktarıdır. Bu nedenle, cihazların çalışması için gereken güç kaynağı miktarı kW olarak adlandırılmaktadır. KW’ın genellikle ‘gerçek güç’ veya ‘çalışma gücü’ olmak üzere iki anlamı vardır.

KW (kilovat), “gerçek güç” yani yararlı çalışma çıktısına dönüştürülen güç miktarıdır. Bu terim geçerli performansı gösteren gerçek güç miktarını söyler. Bu nedenle tüm elektrikli cihazlar kW olarak derecelendirilmektedir. Böylece onları çalıştırmak için tam olarak ne kadar güç gerektiğini kW’a bakarak öğrenebilirsiniz. Kısaca, bir dizel jeneratörü nasıl seçeceğinizi düşünürken, kW değeri dikkat etmeniz gereken önemli noktalardan biridir.

KW kısaca;

Elektrik gücünün birimidir. Jeneratör sisteminde, gerçek gücün veya faydalı gücün ölçü birimidir.
Temel olarak makine tarafından tüketilen gerçek gücün ölçüsüdür.
Kilovat, harcanan güç faktörü ile doğru orantılıdır.
Motorlar, lambalar, elektronik ev aletleri vb. kW olarak derecelendirilmiştir.
Elektrikli aletlerin çalışması için besleme kaynağından çekilen görünür güç anlamına gelir.
Eğer bir cihazın verimliliği %100 ise, o zaman kW kVA’ya eşit olacaktır. Ancak hiçbir cihaz tam olarak verimli olmadığı için bu nadiren gerçekleşir.

KVA Nedir?

Açılımı kilo Volt Amper yani kVA, belirli bir devrenin veya elektrik sisteminin ‘görünen gücü’ olarak bilinir. KVA size bir sistemde kullanılan toplam güç miktarını söyler. %100 verimli bir sistemde kW, kVA’ya eşit olacaktır. Ancak ne yazık ki elektrik sistemleri hiçbir zaman %100 verimli değildir ve bu nedenle eşitlik sağlanamaz. Gerçekte yararlı iş çıktısı için kVA ‘nın yalnızca bir kısmı kullanılacaktır. En yaygın olarak ‘görünen güç’ olarak bilinen kVA, size sistemde genel olarak ne kadar toplam güç kullanıldığını söyler. Sistemdeki devreye bağlı cihazların tek tek çektikleri yükler toplanarak kVA hesabı hesaplanır. Bu şekilde sistemin toplam yükü belirlenir. Bu dönüşüm, güç faktörünün değerine bağlıdır. Örneğin, 0,8 güç faktörü ile 1 kVA, 0,8 kW’a eşittir.

KVA kısaca;

kVA, bir AC elektrik sistemindeki görünür güç birimidir.
kVA, temel olarak alternatörlerin, transformatörlerin ve UPS’lerin kendilerine bağlı yükü iletebilecekleri güç miktarıdır.
kVA yük güç faktöründen bağımsızdır.
Alternatörler, transformatörler, invertörler, UPS vb. kVA cinsinden derecelendirilir.
KW’yi kVA’ya Dönüştürme
KW’ı kVA’ya dönüştürmek için;
kW (gerçek güç) / güç faktörü (pf) = kVA (görünen güç)

KVA’yı kW’a dönüştürmek için;

kVA (görünen güç) x güç faktörü (pf) = kW (gerçek güç)

Elektrik verimliliği, 1 ile 0 arasında bir güç faktörü olarak ölçülür, 1 tamamen verimlidir ve 0 hiç verimli değildir. Dolayısıyla, güç faktörü 1’e ne kadar yakınsa, belirli bir cihazın elektrik kullanımı o kadar verimli olacaktır. Bunu söylemenin başka bir yolu da şudur: Güç faktörü 1’e ne kadar yakınsa, kVA o kadar verimli bir şekilde faydalı kW’a dönüştürülür. Güç faktörü, tanımlanmadığı ve bilinmediği sürece, tipik olarak 0,8 olan yaklaşık bir değerdir.

KVA, kısaca belirli bir elektrik devresinin veya elektrik sisteminin “görünen gücü” olarak bilinmektedir. Bir DC (doğru akım) devresinde, gerilim ve akım faz dışı olduğu için kVA, kW’a eşittir. Ancak AC devrelerinde “görünen güç” ve “gerçek güç” (kW) farklı olabilir. KW basitçe mevcut işi yapan gerçek güçtür. İşi tamamlamak için kVA’nın yalnızca bir kısmına erişilebildiğini, geri kalanının kW olduğu unutulmamalıdır. KW (aktif güç) cinsinden bir çözüm, güç faktörü (PF) adı verilen başka bir değişken gerektirmektedir. Bu, güç faktörü olarak adlandırılan her cihaza veya elektrikli cihaza göre değişen belirsiz bir değer olmaktadır. Temel olarak, güç faktörü değeri yüzde 100 (veya 1) veya 0 ile 1 arasında belirlenmektedir. Güç faktörü ne kadar yakınsa, belirli bir cihazda gücü o kadar verimli kullanmaktadır.

Benzer Yazılar

YAZAR : Admin

- Elektronik Mühendisi - E.Ü. Tıp Fakültesi Kalibrasyon Sorumlusu Test kontrol ve kalibrasyon sorumlu müdürü (Sağ.Bak. ÜTS) - X-Işınlı Görüntüleme Sistemleri Test Kontrol ve Kalibrasyon Uzmanı (Sağ.Bak.) - Usta Öğretici (MEB) - Hatalı veya kaldırılmasını istediğiniz sayfaları diyot.net@gmail.com bildirin

BU YAZIYI DA İNCELEDİNİZ Mİ ?

Elektrik Akımının Etkileri

Günlük yaşamımızda hemen her gün elektrik akımının etkileri ile birçok alanda yüz yüze gelmekteyiz. Evlerimizdeki lambalar, …

Bir yanıt yazın