Günlük Yaşantımızda Elektrik

Arkadaşlar günlük hayatımızda elektriği kullandığımız yerler var. Bazen bununla ilgili sıkıntılar yaşanabiliyor. Bunlarla ilgili aklıma geldikçe kullandığımız şeyleri ekleyeceğim.

Hepimiz evlerimizde elektrik sayacı kullanıyoruz. Bunlar mekanik veya elektronik olabilir fakat bu adamlar elektriği ölçmekte hangi birimi kullanıyor? Tabi ki bir enerji birimi olan kWh kullanılıyor. Kilowattsaat yani diyelim 3kW yakan bir cihazı 4 saat çalıştırırsak, 12kWh yakmış oluruz.

Örnek Soru:

Günlük Yaşantımızda Elektrik

Bu soruda 800W ütü ile 1200W ısıtıcı prize bağlanmış yani toplam güç 2000W oluyor ya da 2kW diyebiliriz. Bunu 15 dakika çalıştırmışlar yani 1/4 saat çalıştırmışlar. 2kW*(1/4) = 0,5kWh olarak harcanan enerjiyi buluruz.

Peki her gün kullandığımız başka bir alet daha piller.

Peki bunların hangi birimleri kullandığını biliyor muyuz? Tabi ki Volt dediğinizi duyar gibiyim ama Volt sadece pilimizin uçlarındaki gerilim fakat bunun ne kadar dolu olduğunu ne gösterir?

Tabi ki içindeki “YÜK” yani kondansatör misali Q diyebiliriz.
Q = I*t olduğundan dolayı. Pillerin birimi A.h yada A.s ya da Ampersaat (AmpereHour) denilebilir. Bu bize yük cinsinden bir birim verir. 1 Ah = 3600C (Coloumb) yüke eşittir.

Benzer Yazılar

YAZAR : Admin

- Elektronik Mühendisi - E.Ü. Tıp Fakültesi Kalibrasyon Sorumlusu Test kontrol ve kalibrasyon sorumlu müdürü (Sağ.Bak. ÜTS) - X-Işınlı Görüntüleme Sistemleri Test Kontrol ve Kalibrasyon Uzmanı (Sağ.Bak.) - Usta Öğretici (MEB) - Hatalı veya kaldırılmasını istediğiniz sayfaları diyot.net@gmail.com bildirin

BU YAZIYI DA İNCELEDİNİZ Mİ ?

Elektrik Akımının Etkileri

Günlük yaşamımızda hemen her gün elektrik akımının etkileri ile birçok alanda yüz yüze gelmekteyiz. Evlerimizdeki lambalar, …

Bir yanıt yazın