Kondansatör Ölçümü

Kondansatör Sağlamlık Kontrolü

Elektrolitik kondansatör ohmmetre ile hassas olmasa bile ölçülebilir. Ohmmetrenin ölçü uçları kondansatörün uçlarına gelişigüzel bağlanır. Ohmmetrenin ibresi önce hızlı bir şekilde yükselir, sonra yavaş yavaş düşer. Uçlar ters çevirildiği zaman aynı şekilde olmalıdır. Büyük degerli kondansatörler (470 mF’dan büyük olanlar) ohmmetrenin X1 kademesinde, küçük degerli kondansatörler ise (470 mF’dan küçük olanlar) ohmmetrenin daha yüksek kademelerinde ölçülürse daha iyi sonuç alınır. Eger ölçü aleti hiç sapmazsa veya saptıktan sonra yerinde kalırsa kondansatör arızalıdır. Kondansatörde bir sızıntı varsa yani kısmen arızalı ise ibre sapar. Ama düşmeye başladığı zaman tam sıfıra kadar inmez belli bir yerde kalır. Bu durumda kondansatör pek güvenilir değildir.

Kondansatör nasıl ölçülür ?

ilk önce kondansatörün uçları bir kablo ile kısa devre edilerek deşarj edilir.

kondansatör

Kondansatörün sağlamlık kontrolünü yapılırken; Analog AVOMETRE kullanılırsa, sonuçlar daha net gözlemlenebilir.
Analog AVOMETRE nin, Dijital AVOMETRE den farkı; içindeki pillerin yönleri terstir.
Bundan dolayı Analog AVOMETRE ile malzeme ölçümü yaparken; Kırmızı probun takılması gereken yere siyah prob, Siyah probun takılması gereken yere kırmızı prob takılmalıdır. Bu değişiklik yapıldıktan sonra doğru ölçümler yapılabilir.

kondansatör ölçümü

Kondansatör
AVOMETRE ohm kademesine alınır, Kırmızı prob kondansatörün (+)bacağına, Siyah prob ise (-) bacağına  temas ettirildiğinde AVOMETRE ibresinin hareketi izlenir. Normalde sonsuzda duran ibre; önce sıfır ohma doğru sapmalıdır, sonra kondansatörün Ohmmetre bataryası ile şarj olmasından dolayı, tekrar sonsuz ohma doğru yavaş yavaş geri dönmeye başlamalı ve sonsuzda durmalıdır.

Bu olay kondansatörün sağlam olduğunu gösterir. Aksi halde kondansatör bozuktur.
Kutupsuz kondansatörlerin sağlamlık kontrolünü yaparken; problar, kondansatör uçlarına rastgele temas ettirilir. Yönleri önemli değildir.
Kondansatörün kapasite değerini avometre ile tespit etmek mümkün değildir. Avometre ile ancak sağlamlık kontrolü yapılabilir. Kondansatörün kapasite değerini ölçmek için  kapasite metre kullanılır.

Benzer Yazılar

YAZAR : Admin

- Elektronik Mühendisi - E.Ü. Tıp Fakültesi Kalibrasyon Sorumlusu Test kontrol ve kalibrasyon sorumlu müdürü (Sağ.Bak. ÜTS) - X-Işınlı Görüntüleme Sistemleri Test Kontrol ve Kalibrasyon Uzmanı (Sağ.Bak.) - Usta Öğretici (MEB) - Hatalı veya kaldırılmasını istediğiniz sayfaları diyot.net@gmail.com bildirin

BU YAZIYI DA İNCELEDİNİZ Mİ ?

Kondansatör Nerede Kullanılır ?

Sığaçların Kullanım Alanları Kondansatörlerin çeşitli amaçlarla birçok kullanım alanı bulur. Bu kullanım alanlarını belirleyen özellikler; …

Bir yanıt yazın