Reosta

Reosta bir elektrik devresinden geçen akım şiddetini değiştirmeye yarayan araçtır. Devreye seri olarak bağlanır.El ile kumanda edilir
reosta
Reosta yüksek (1 amper ve üzeri)akım ayarı amacı ile kullanılan ayarlı dirençler olup yalıtkan bir gövde üzerinde direnç teli sarılarak iki sabit uç cıkarılır. Devreye bağlanırken bir sabit ve bir hareketli uç olmak üzere iki uç kullanılır.
Reosta
Reosta Karbon veya telli olarak imal edilir.
Sürekli direnç değişimi yapan reostalar olduğu gibi, kademeli değişim yapan reostalarda vardır.
reosta

Reosta Nasıl Çalışır?

Reostanın 3 terminali bulunur. Reosta yapımı genellikle bobinin yüzeyi boyunca kayan bir silecek olan bir toroid bobin oluşturmak üzere sarılan dirençli telden meydana gelir. Çoğunlukla bir seramik çekirdek ile tasarlanmıştır. Reostalar yüksek voltaj ve akım gerektiren uygulamalarda kullanılır.
Reosta
Değeri değiştirilebilen bu dirençlerin 3 bağlantı terminali vardır. 1 ve 3 numaralı terminaller arasındaki direnç sahiptir. 2 numaralı terminale bağlı kayıcı kontak dışarıdan hareket ettirilerek 1 ve 3 arasındaki direnç elemanına yaptığı temas noktası değiştirilir. 1 ve 2 numaralı terminaller arasındaki direnç azalırken, 2 ve 3 numaralı terminaller arasındaki direnç çoğalır.
Şekilde görülen reostanın 1-2 ve 2-3 arası direnci hareketli kol ile ayarlanır. 1-2 direnci az, 2-3 direnci çoktur. Hareket kolu eğer 1 numaralı terminale doğru hareket ettirilirse 1-2 arası direnç azalır, 2-3 arası direnç çoğalır. Hareket kolu 3 numaralı terminale doğru hareket ettirilirse bunun tersi olur. Reosta ve potansiyometreler devrelerde akımı sınırlamak veya gerilim bölmek için kullanılır.

Reostanın gerilim bölücü olarak kullanılması

Reostanın gerilim bölücü olarak kullanılması
Şemayı incelediğinizde 1-3 numaralı sabit terminallerin kaynağa bağlandığı görülmektedir. Böylece kaynak gerilimi 1-3 numaralı terminaller arasında düşer. 2-3 numaralı terminallerden çıkış alınmıştır. 2 numaralı hareketli terminal 1 numaralı terminale götürüldüğü zaman 2-3 numaralı çıkış terminalleri arasındaki gerilim 100 volta doğru gider. 2 numaralı hareketli terminal 3 numaralı terminale götürüldüğü zaman 2-3 numaralı çıkış terminalleri arasındaki gerilim “0” volta doğru gider. Bu durumda çıkış gerilimi 0-100 volt arasında istenen değerde ayarlanması mümkündür.

Reostanın akım sınırlayıcı olarak kullanılması

Reostanın akım sınırlayıcı olarak kullanılması
Şemayı incelediğinizde ayarlı direncin, R devre direncine seri bağlandığı  görülmektedir. 2 numaralı hareketli kol 1 numaralı terminale doğru hareket ettirildiği zaman devrenin toplam direnci azalır, Ohm Kanunu’na göre devre akımı çoğalır. Devre akımı çoğalınca R direnci üzerinde düşen gerilim de çoğalacaktır. 2 numaralı hareketli kol 3 numaralı terminale doğru hareket ettirildiği zaman ise devrenin toplam direnci artar, Ohm Kanunu’na göre devre akımı azalır. Reostalı devre akımı azalınca R direnci üzerinde düşen gerilim de azalır.
Reosta

Reosta nerelerde kullanılır?

Reostanın başlıca kullanım alanlar Laboratuarlarda direnç değerlerinin ayarlanmasında ve köprü metodunda direnç ölçümlerinde, değişken direnç gerektiren devre deneylerinde, örneğin diyot ve transistor karakteristik eğrileri çıkarılırken giriş, çıkış gerilim ve akımlarının değiştirilmesinde ve benzeri değişken direnç gerektiren pek çok işlemde kullanılır.

 • Reosta elektrikli sobanın ayar düğmelerinde kullanılır. Bir sobanın (elektrikli) ısısını düşürmek için reostalı anahtar düğmesi çevrilerek azaltılıp reostanın kabloları (veya telleri) uzar. Direnç artarak elektrik enerjisi yavaş yavaş gelir. Fakat ısısı yükseltildiğinde reostanın kabloları kısalır. Direnç azalır ve elektrik enerjisi hızlı bir şekilde sobaya ulaşır ve sobanın ısısı artar.
 • Reostalar laboratuvarlarda etalon direnç olarak, yani direnç değerlerinin ayarlanmak için,
 • Elektrik süpürgelerinde emiş gücünü azaltıp veya çoğaltmak için,
 • Köprü metodunda direnç ölçmek için,
 • Elektrikli radyatörlerde, radyatörün ısısını azaltıp veya çoğaltmak için,
 • Değişken direnç gerektiren devre deneylerini yapmak için,
 • Diyot ve transistör karakteristik eğrileri çıkarılırken giriş, çıkış gerilim ve akımlarının değiştirilmesinde ve benzeri değişken direnç gerektiren pek çok işlem için,
 • Çamaşır makineleri, bulaşık makineleri için,
 • Cep telefonları, bilgisayar ve tabletlerde ekranın ışık gücünü kısıp veya artırmak için,
 • Reosta ile ampulün parlaklığını artırıp azaltmak için,
 • Televizyon, radyo ve müzik setlerinde kullanılan reosta,  ses seviyesini kısmak veya açmak için vb. elektronik eşyalarda kullanılır.
 • Ark lambaları, pompalar, vantilatörler ve üfleyiciler, solunum cihazları, dişçilik ve tıbbi cihazlar ile trenlerde kullanılırlar.

Reosta seçimi nasıl yapılır ?

Reosta seçimi yapılırken akım, voltaj değerinden daha önemli bir faktördür. Doğru akım motorunun (DC motor) hız kontrollünde kullanılacak bir reosta, motor kontrolü için önemlidir. Reosta ile sadece birkaç çeşit alternatif akım motoru kontrol edilebilir. Bundan dolayı AC motor hız kontrolü gerektiğinde doğru tipteki motor seçilmelidir.
Üretici firmalar tarafından imal edilen birçok reosta modeli vardır. Reosta fiyatları, reosta yapımı sırasında kullanılan malzemelerin maliyeti, kalitesi ve cinsine göre değişmektedir.

Soru : Aşağıdaki resmi verilen reostanın sürgüsünü ok yönünde çektiğimizde A ve B ampullerinin parlaklığı nasıl değişir?
Reosta
Cevap : A ve B ampullerinin parlaklığı artar

Soru : Aşağıdaki devre ile ilgili  ifadeler ne olabilir ?
reosta
Cevap :
I. Bakır tel devrede reosta görevi görür.
II. Sürgü 1 yönünde hareket ederse ampulün parlaklığı artar.
III. Sürgü 2 yönünde hareket ederse direnç artar ampulün parlaklığı azalır.

Benzer Yazılar

YAZAR : Admin

Elektronik Mühendisi E.Ü. Tıp Fakültesi Kalibrasyon Sorumlusu X-Işınlı Görüntüleme Sistemleri Test Kontrol ve Kalibrasyon Uzmanı (Sağ.Bak.) Hatalı veya kaldırılmasını istediğiniz sayfaları diyot.net@gmail.com bildirin

BU YAZIYI DA İNCELEDİNİZ Mİ ?

Trimpot

Elektronik devrelerde ayarı uzun süre değişmeyecek ve tornavida ile ayarlanabilen potansiyometrelere timpot veya trimer potansiyometre …

Bir cevap yazın