Kötü komşu insanı ev sahibi yapar

Türkiye, terörle mücadelede büyük önem taşıyan insansız hava araçlarını daha önce ABD ve İsrail gibi ülkelerden satın almaya çalıştı. 1990’lı yıllarda envantere katılan ilk insansız hava araçları İsrail yapımı Heron ve ABD yapımı GNAT modelleriydi. 2000’li yıllarda GNAT’ın gelişmiş versiyonları olan Predator ve Repaer SİHA’larının Türkiye’ye satışına ABD Kongresi’nden izin çıkmadı. İsrail’den alınan Heron’lar ise arızalı ve sorunluydu. Heron’lardan alınan görüntüler süzülüp geçikmeli olarak Türkiye’ye veriliyordu. Bunun üzerine Türkiye, kendi İHA ve SİHA’larını geliştirme sürecini hız verdi. Bugün kullanımda olan yerli İHA ve SİHA’lar arasında Anka ve Akıncı, Bayraktar TB2, Bayraktar DİHA ve Bayraktar Mini İHA bulunuyor.

Türkiye, genel maksat helikopteri ihtiyacı için ABD’nin Sikorsky firması ile 2011’de sözleşme müzakerelerine başladı. Ortak üretim şartları da içeren sözleşme 2014’te sonuçlandı. Türkiye, 109 Sikorsky helikopter satın alacak; Ankara’da üretilecek helikopter de yurtdışına ihraç edilecekti. Ancak her şey hazır olmasına rağmen ABD satış sözleşmesine imza atmadı. Bunun üzerine Türkiye kendi yolunu çizdi ve özgün tasarım millî helikopter Gökbey ve T70 genel maksat helikopterini geliştirdi. TSK’nın envanterinde bulunan ABD yapımı Kobra helikopterlerine alternatif olarak ise millî taarruz helikopteri T-129 ATAK üretildi.

Türkiye ayrıca ABD yapımı gemisavar füzesi Harpoon yerine, yerli millî imkânlarla geliştirilen ATMACA, ABD’nin taksavar füzesi Hellfire’a alternatif yerli imkanlarla üretilen tanksavar füzesi UMTAS, ABD üretimi M115, M116 obüslere alternatif olarak millî T-155 Fırtına obüsü, yine ABD üretimi M16 piyade tüfeği yerine Millî Piyade tüfeği (MPT-76) üretiyor.

Yıllarca hava savunma sistemine parasıyla bile sahip olamıyan türkiyenin artık tek hedefi bu sistemlerden daha iyisini üretip yurt güvenliğine katkı sağlamaktır

ŞİMDİ LİSTEMİZİ YAPALIM

MPT-76 (Milli Piyade Tüfeği)
Listemize en bilinen silahlardan birisi ile başlıyoruz. Daha öncesinde Alman üretimi olan ve TSK’da artık eğitim amaçlı kullanılan G3 piyade tüfeklerinin muadili olan ve NATO standartlarına göre MKE tarafından üretilen MPT-76’lar 7.62 mm yivli mermi kullanmaktadır.

BORA-12 Keskin Nişancı Tüfeği
7.62 milimetre kalibreli tüfeğin etkili menzili 800 metre. Aksesuarsız ve şarjörsüz 6,5 kilogram ağırlığındaki tüfekte 10 mermi kapasiteli şarjör bulunuyor.
Atış hassasiyetini maksimuma çıkaran serbest salınımlı namlunun bulunduğu tüfekte kullanıcıya göre ayarlanabilen, amortisörü sayesinde kullanıcı üzerine gelen geri tepme kuvvetini sönümleyebilen fonksiyonel dipçik yer alıyor.

L-UMTAS Lazer Güdümlü Füze
UMTAS; helikopter, İHA, kara aracı, sabit platform, hafif saldırı uçağı, deniz platformu gibi çeşitli platformlara entegre edilebilen ve tüm zırhlı sistemlere karşı etkili olan uzun menzilli tanksavar silah sistemidir.

CİRİT Lazer Güdümlü Füze
UMTAS’a göre daha hafif ve hızlı manevra için tasarlanmıştır. Helikopter, İHA, kara aracı, sabit platform, hafif saldırı uçağı, deniz platformu gibi çeşitli platformlara entegre edilebilen hafif zırhlı/zırhsız sabit ve hareketli hedeflere karşı yüksek hassasiyet ile etkin maliyetli çözüm sağlayan bir sistem olup, ucuz ve hassasiyeti düşük güdümsüz roketler ile yüksek maliyetli güdümlü anti-tank füzeleri arasındaki boşluğu doldurmak amacıyla tasarlanmıştır.

Hisar Füzeleri
HİSAR; askerî üs, liman, tesis ve birliklerin hava tehditlerinden korunması amacı ile sabit ve döner kanatlı uçaklara, seyir füzelerine, havadan karaya atılan füzelere ve insansız hava araçlarına (İHA) karşı kullanılan hava savunma füzeleridir.

T-122 ÇNRA 122 MM Çok Namlulu Roketatar
T-122 , 122 mm Çok Namlulu Roketatar (ÇNRA) Sistemi; gece/gündüz her türlü hava ve arazi şartında, yüksek öncelikli hedeflere karşı manevra birliklerine yoğun ve etkili ateş desteği sağlayan bir silah sistemidir.
T-122 ÇNRA Sistemi, 16 – 40 km menzil aralığındaki hedeflere görünmeyerek ateş gücü sağlayabilmektedir.

Fırtına Obüsü
T-155 K/M FIRTINA Obüsü Atış Kontrol Sistemi, FIRTINA Obüsünün intikal, mevzilenme, atışa hazırlık, ateş idaresi ve atış kontrol işlemlerinin bilgisayar yardımıyla yerine getirilmesini ve diğer ateş destek unsurlarına sayısal entegrasyonunu sağlayan bir sistemdir.

TULPAR Paletli Zırhlı Muharebe Aracı
Muharebe sahasında ihtiyaç duyulabilecek tüm görev donanımlarını standart olarak sunan TULPAR, A400M ile taşınabilirlik, modüler koruma yapısı, elektronik alt yapı ve düşük siluet gibi teknik ve taktik özellikleri ile geleceğin zırhlı muharebe aracıdır.

GÖKBEY Genel Maksat Helikopteri
En zorlu iklim ve coğrafyalarda dahi, yüksek irtifa ve yüksek sıcaklıkta, gece ve gündüz koşullarında etkin bir şekilde faaliyet gösterebilecek olan GÖKBEY Genel Maksat Helikopteri, milli imkân ve kabiliyetler kullanılarak tasarlanmakta ve üretilmektedir. 2018’deki testleri başarıyla geçen helikopter 2021 yılında seri üretime geçecektir.

T-300 Kasırga Roketatar Silah Sistemi
T-300, 300 mm.lik Çok Namlulu Roketatar Silah Sistemi, topçu birliklerinde gece ve gündüz şartlarında, her türlü hava koşulunda, bölge hedeflerine karşı görmeyerek ateşler açarak derinlikte ateş destek görevlerini yerine getiren bir taktik silah sistemidir.

TUSAŞ ANKA İnsansız Hava Aracı
ANKA; gece ve gündüz, kötü hava şartları da dahil, keşif, gözetleme, sabit/hareketli hedef tespit, teşhis, tanımlama ve takip amaçlı, gerçek zamanlı görüntü istihbaratı görevlerine yönelik geliştirilmektedir.

BAYKAR DİHA İnsansız Hava Aracı
Bayraktar Dikey İniş Kalkışlı İnsansız Hava Aracı (DİHA), keşif ve istihbarat görevleri için faaliyetler yürütebilecek Taktik İHA sınıfında bir hava aracıdır.
Araç, otomatik seyir uçuşu, otonom kalkış, otonom iniş ve yarı otonom seyir uçuşu yapabilmektedir. Bayraktar DİHA, elektrik motorlarıyla kalkış yaptıktan sonra seyir uçuş moduna geçecek, seyir uçuş modunda sadece yakıt motoru aktif halde bulunacaktır. İniş modu için dikey iniş, gövde üzerine iniş ve paraşütlü iniş olmak üzere üç farklı opsiyon bulunmaktadır. Hava aracı, otomatik rota takibi, hedef takibi, çember atma ve eve dönüş modlarını gerçekleştirebilen uçuş kontrol sistemine sahiptir.

ALTAY Muharebe Tankı
ALTAY Ana Muharebe Tankı Üretim Programı’nın, 9 Kasım 2018 yılında Savunma Sanayii Başkanlığı ve BMC arasında imzalanan seri üretim sözleşmesiyle temelleri atılmıştır. Program kapsamındaki ana yüklenici rolünü üstlenen BMC, sözleşme kapsamında 250 adet ALTAY Ana Muharebe Tankı’nı üreterek Türk Silahlı Kuvvetleri’ne teslim edecektir.

Kirpi Ulaştırma ve Destek Aracı
Kirpi, mayına karşı korumalı araç sınıfında sağladığı üstün koruma düzeyi ile başta Türkiye olmak üzere farklı ülkeler tarafından da en önemli savunma aracı olarak kullanılıyor. Kirpi’nin yenilenen yeni versiyonu Kirpi II, farklı ihtiyaçlara yönelik özel çözümler sunmaya devam ediyor.

KUNDUZ AZMİM – Amfibi Zırhlı İstihkam İş Makinesi
Bu araç temel olarak amfibi, zırhlı, paletli, 1 operatör ve 1 mürettebat ile kullanılan bir istihkâm iş makinasıdır. İş makinası olarak küreme, düzleme, taşıma ve kazıma operasyonlarını yapabilmektedir. FNSS tarafından geliştirilmektedir.

ATAK Taktik ve Keşif Helikopteri
Hızlı manevra yeteneğine sahip olan ATAK helikopterleri keşif ve taarruz amacıya kullanılmaktadır. Bu çerçevede İtalyan AgustaWestland tasarımı A129 gövdesinin, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ihtiyaçlarına uygun şekilde; motor, aktarma organları ve kuyruk pallerinin değiştirilmesine ilave olarak milli aviyonik ve silah sistemleri ile teçhiz edilmesi sonucu ortaya çıkan T129, dünyada kendi sınıfındaki en etkin taarruz helikopteri olma unvanını elinde tutmaktadır. Yazılımı Türkiye’ye aittir.

KORAL Mobil Elektronik Harp Sistemi
KORAL yerli imkanlar ile üretilen mobil elektronik harp sistemidir. Amacı düşman radarlarını kör etmek, aldatmak ve şaşırtmaktır. Sistem 8×8 taktik araç üzerine entegre edilmiştir. Sistem 2 ana yapıdan oluşmaktadır. KORAL ED olarak adlandırılan Elektronik Destek Sistemi düşman radar yayınlarını algılayıp takip ediyor. Radarı algıladıktan sonra frekans değeri tespit ediliyor. Daha sonra ise devreye KORAL ET yani Elektronik Taarruz sistemi devreye girerek düşman radarlarının sinyallerinin bozulması için karşı yayın yapıyor. Suriye’deki iç savaş nedeniyle sınıra yakın bölgelerde konuşlanmıştır.

EJDER YALÇIN Zırhlı Muharebe Aracı
EJDER YALÇIN 4×4; Sınır Gözetleme ve Güvenlik Aracı, Keşif Aracı, Taktik Füze Taşıma/Fırlatma Aracı, Komuta-Kontrol Aracı, Hava Savunma Aracı, Muharebe Aracı, Personel Taşıyıcı Araç, KBRN Keşif Aracı, Mayın/EYP Tespit-İmha Aracı ve Zırhlı Ambulans gibi kullanıcının değişik harekât ihtiyaçlarına yönelik özel çözümler sunmaktadır. Nurol Makina tarafından üretilmektedir.

Benzer Yazılar

YAZAR : Admin

- Elektronik Mühendisi - E.Ü. Tıp Fakültesi Kalibrasyon Sorumlusu Test kontrol ve kalibrasyon sorumlu müdürü (Sağ.Bak. ÜTS) - X-Işınlı Görüntüleme Sistemleri Test Kontrol ve Kalibrasyon Uzmanı (Sağ.Bak.) - Usta Öğretici (MEB) - Hatalı veya kaldırılmasını istediğiniz sayfaları diyot.net@gmail.com bildirin

BU YAZIYI DA İNCELEDİNİZ Mİ ?

TEKNOFEST Nedir ?

TEKNOFEST 2021 kapsamında düzenlenecek olan yarışmalar TEKNOFEST nedir ? TEKNOFEST ne demek ? TEKNOFEST, Türkiye’nin …

Bir yanıt yazın