DUAL WİEV TV (ÇİFT EKRAN)

Dual Wiev Nedir? :

Çifte ekran teknolojisi diyebiliriz. Kelime ikili ekran  anlamına gelir.  Polarize 3D teknolojisi ile ekranda yanyana yada üst üste konulmuş biraz farklı açılardan çekilmiş iki görüntünün tv tarafından üst üste konularak pasif gözlüklerle iletilmesine denir.

Dual Wiev Tvler nasıl Çalışır?   :

Çifte ekran teknolojisini anlayabilmek için önce polarize 3D teknolojisinden bahsetmem gerekiyor. Polarize 3D teknolojisi ekranda yan yana  veya üst üste konulmuş ve biraz farklı açılardan çekilmiş iki ayrı görüntünün  bu televizyonlar  tarafından pasif gözlükler ile  izlenmesine denir.

Bu pasif gözlükler sağ ve sol lensleri  farklı dalga boylarını geçirecek şekilde tasarlanır. Böylece üst üste konulmuş ve 2 d olan  iki ayrı  görüntü farklı gözlük lenslerinden farklı gözlere iletilir. Sonuçta üst üste televizyonda yayınlanan iki ayrı görüntüden gözlükler birisini net olarak görür.

Bu sistemin temeli polarize 3D teknolojisine dayanır. Üst üste konularak verilen görüntünün farklı dalga boyları pasif gözlükler ile alınmaktadır. Bu dalga boylarından  gelen ışınların birine A diğerine B dersek sol gözlük camı A ışınlarını, ( Üstteki görüntüyü) sağ gözlük camı ise B ışınlarını ( alttaki görüntüyü) alır.

Nasıl Kullanılır? :

Bu teknoloji için evde dizi- maç kavgasına son diyebiliriz. Gerçek anlamda diyebiliriz. Bir adet televizyon, iki ayrı pasif gözlük ve iki çift kulaklık ile bu uygulanabilir. Tek bir televizyon açıkken izleyicilerden birisi mesela evin beyi kullandığı gözlük ile üstteki görüntüyü yani maçı net ve tam ekran olarak izler ve o yayının sesini kendi kulaklığından net olarak duyar. Öte yandan evin hanımı ise maç ile aynı saatte oynayan diziyi yani üst üste binmiş görüntülerden alttaki görüntüyü tam ekran ve net olarak izler ve kendi kulaklığından ise sadece dizinin sesini net olarak duyar.

Dual Wiev Teknolojisinin Diğer Alanları:

Özellikle oyun teknolojisinde bu sistem kullanılmaktadır. Tek panel üzerinde multiplayer oyunu oynamak için idealdir. Tek bir televizyonda iki ayrı oyuncu sadece kendi ekranını görür.Oyun konsolu takılarak bu televizyonlar multiplayer oyunlar için de mükemmel bir çözüm olur.

Çifte Ekran Tvleri Nasıl Alabiliriz? :

Şu anda ülkemizde Samsung, LG, Vestel gibi markalar başta olmak üzere pek çok tv markası çifte ekran tvleri satmaktadır. Fiyatları bu özelliğin olmadığı tvlere göre şimdilik biraz pahalı.

Benzer Yazılar

YAZAR : Admin

- Elektronik Mühendisi - E.Ü. Tıp Fakültesi Kalibrasyon Sorumlusu Test kontrol ve kalibrasyon sorumlu müdürü (Sağ.Bak. ÜTS) - X-Işınlı Görüntüleme Sistemleri Test Kontrol ve Kalibrasyon Uzmanı (Sağ.Bak.) - Usta Öğretici (MEB) - Hatalı veya kaldırılmasını istediğiniz sayfaları diyot.net@gmail.com bildirin

BU YAZIYI DA İNCELEDİNİZ Mİ ?

LG Televizyon

LG, Güney Koreli bir şirkettir. LG Electronics, Güney Kore merkezli LG Corporation’ın bir alt bölümüdür …

Bir yanıt yazın