Flip – Flop ‘larla Devre Tasarımı

Flip – flop’larla devre tasarlarken ilk önce devreden istenilen çıkışlar belirlenir. Daha sonra tasarım tablosu hazırlanır. Flip – flop’un uyarım tablosuna göre tasarım tablosu doldurulur. En son olarakta tablodan karno haritasına geçiş yapılır ve karnodan devre oluşturulur.

 R – S tipi Flip – Flop ‘la 2 çıkışlı devre tasarımı :

Uyarım Tablosu Tasarım Tablosu
Qn Qn + 1 S R Clk Qa Qb Sa Ra Sb Rb
0 0 0 X 0 0 0 0 X 1 0
0 1 1 0 1 0 1 1 0 0 1
1 0 0 1 2 1 0 X 0 1 0
1 1 X 0 3 1 1 0 1 0 1

Şimdi tasarlayacağımız devre için S-R FF’un uyarım tablosundan faydalanacağız. Flip – flop’lar bölümünde de anlattığımız gibi uyarım tablosu FF’un çıkışının bir konumdan diğer bir konuma geçmesi için girişlerin ne olması gerektiğini göstermektedir. İlk önce tasarım tablosundaki Qa stününunu inceleyelim. İlk anda Qa 0 ‘dır. 1’inci clk palsinde Qa 0’dan 0’a geçmiştir. Uyarım tablosundan Qn = 0 ve Qn+1 = 0 olduğu kutuya baktığımızda S ‘in 0 R ‘nin ise X olması gerektiğini görüyoruz. Bunu tasarım tablosunda Sa ve Ra sütünuna  yani Qa sütünu ile aynı renkte olan sütunlarına yazalım. Yine Qa sütünuna geçelim. 2’inci clk palsinde Qa ‘nın 0 ‘dan 1 ‘e geçiyor. Bunu da uyarım tablosundan inceleyelim. Qn= 0 ve Qn+1 = 1 için S ‘nin 1, R ‘nin de 0 olması gerekiyor. Bunu da tasarım tablosunda Sa ve Ra sütunlarına yazalım. Bu bu şekilde devam eder, fakat en son satıra gelindiğinde en sondan en başa geçiş ele alınır. Yani Qa sütünundaki en son 1 ‘den en baş 0 ‘a geçiş. Diğerlerini de aynı şekilde uyarım tablosu yardımı ile tasarım tablosuna geçirdiğimizde tasarım tablomuz hazırlanmış olur. Şimdi de tasarım tablosundan karno haritasına geçiş yapalım.

Sa için Ra için Sb için Rb için
Qa Qb 0 1 Qa Qb 0 1 Qa Qb 0 1 Qa Qb 0 1
0 0 X 0 X 0 0 1 1 0 0 0
1 1 0 1 0 1 1 0 0 1 1 1
Sa = Qa’. Qb Ra = Qa. Qb Sb = Qb’ Rb = Qb

Tabloda pembe kutular grupları temsil etmektedir. En alt satırda girişlere göre tanımlar yazılmıştır. Devre tasarımı da bu tanımlara göre çıkartılacaktır. Aşağıda karnonun flip-flop’larla tasarlanmış devresi görülmektedir.

Asagida verilen giris bilgilerine göre çikis dalga sekillerini çiziniz.

Benzer Yazılar

YAZAR : Admin

Elektronik Mühendisi E.Ü. Tıp Fakültesi Kalibrasyon Sorumlusu X-Işınlı Görüntüleme Sistemleri Test Kontrol ve Kalibrasyon Uzmanı (Sağ.Bak.) Hatalı veya kaldırılmasını istediğiniz sayfaları diyot.net@gmail.com bildirin

BU YAZIYI DA İNCELEDİNİZ Mİ ?

LM3909 FLİP FLOP

basit bir LM3909 led ve kondansatör besleme voltajı 1.5 volt yüksek voltajlar ile çalıştırabilirsiniz (datasheet …

Bir cevap yazın