Arduino ile Flip-Flop

Flip-Flop; iki tane LED’in sırayla yanıp sönmesini sağlayan uygulamadır. LED’lerden biri yanarken diğeri sönük olur ve LED’lerin yanık-sönük kalma sürelerini dilediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz.

Devre Şeması:

Bread-Board üzerinde LED’lerin katotlarını birleştirerek Arduinonun GND etiketli pinine bağladık. LED’lerin Anotlarına 220R değerinde dirençleri bağlayıp dirençlerin diğer uçlarından birini Arduinonun 13. pinine, diğerini 12. pinine taktık.

Devre elemanlarının bağlantılarını yaptığımıza göre artık Arduinonun 12 ve 13 nolu pinlerine bağlı LED’leri 1sn aralıklı olarak sırayla yakıp söndüren ve bunu bir döngü içinde sürekli devam ettiren programı yazıp, Arduinoya yükleyerek çalıştırabiliriz.

Arduino Programı:

/* "Flip-flop" Arduinonun 12 ve 13 nolu pinlerine bağlı LED'leri 1sn aralıklı 
    olarak sırayla yakıp söndüren program. diyot.net */
void setup() {  
  
  pinMode(12, OUTPUT);  // Arduinonun 12 nolu pinini çıkış olarak ayarla.
  pinMode(13, OUTPUT);  // Arduinonun 13 nolu pinini çıkış olarak ayarla.
}

void loop() {
  digitalWrite(12, HIGH);   // 12 nolu pini lojik1 yap.
  digitalWrite(13, LOW);    // 13 nolu pini lojik0 yap.
  delay(1000);              // 1sn bekle.
  digitalWrite(12, LOW);    // 12 nolu pini lojik0 yap.
  digitalWrite(13, HIGH);   // 13 nolu pini lojik1 yap.
  delay(1000);              // 1sn bekle.
}

Bu programda digitalWrite komutuyla LED bağlı olan 12 nolu pine enerji verilirken, 13 nolu pinin enerjisi kesilir böylece bir LED yakılır, diğeri söndürülür.
Bu durumun gözlenmesi için delay(1000); komutuyla 1sn bekleme yapılır.
Sonra 12 nolu pinin enerjisi kesilip, 13 nolu pine enerji verilir. Sönük olan LED yakılıp, yanık olan LED söndürülmüş olur. 1sn daha bekleme yapılır ve void loop() döngüsü içerisinde gerçekleşen bu olaylar sürekli tekrarlanır.

Benzer Yazılar

YAZAR : Admin

- Elektronik Mühendisi - E.Ü. Tıp Fakültesi Kalibrasyon Sorumlusu Test kontrol ve kalibrasyon sorumlu müdürü (Sağ.Bak. ÜTS) - X-Işınlı Görüntüleme Sistemleri Test Kontrol ve Kalibrasyon Uzmanı (Sağ.Bak.) - Usta Öğretici (MEB) - Hatalı veya kaldırılmasını istediğiniz sayfaları diyot.net@gmail.com bildirin

BU YAZIYI DA İNCELEDİNİZ Mİ ?

Engelden Kaçan Robot Devresi

Engelden kaçan robot,diğer adıyla engel algılayan robot, otonom olarak çevre kontrolü yapabilen ve hareketini önleyebilecek …

Bir yanıt yazın