Kollektörü Ortak Yükselteç (KOB)

Kollektörü ortak baglantılı yüselteçte, kollektör hem girişte hem de çıkışta ortaktır “Kollektörü ortak bağlantının” ilk harfleri alınarak “KOB” kısaltması üretilmiştir. “KOB” aynı zamanda. “Kollektörü ortak yükselteç” anlamında da kullanılacaktır.
Giriş işareti beyz ile kollektör arasına uygulanmakta, emiter çıkış alınmaktadır.
Şekil 1 ‘da kollektörü ortak bir yükselteç devresi verilmiştir. Şekilde görüldüğü gibi giriş gerilimi ile çıkış gerilimi aynı fazdadır.


Şekil 1 – Kollektörü ortak yükselteç devresi.
Burada bir noktaya dikkat etmek gerekiyor:

Şekilde görüldüğü gibi PNP transistör olduğu halde, VBB kaynağı, beyz ‘e pozitif gerilim uygulanacak şekilde bağlanmıştır.
Bu bağlantı, kollektöre negatif polarma gerilimi uygulanması amacıyla yapılmış olup, besleme şekli, Emiter, “+”si, beyz “+” sından daha büyük olacak şekilde ayarlandığından E – B diyodu, yine doğru polarmalı olmaktadır.


Ş ekil 2 ‘de giriş ve çıkış karakteristik eğrilerinden yararlanarak giriş ve çıkış dirençleri hesaplanabilecektir.

Benzer Yazılar

YAZAR : Admin

- Elektronik Mühendisi - E.Ü. Tıp Fakültesi Kalibrasyon Sorumlusu Test kontrol ve kalibrasyon sorumlu müdürü (Sağ.Bak. ÜTS) - X-Işınlı Görüntüleme Sistemleri Test Kontrol ve Kalibrasyon Uzmanı (Sağ.Bak.) - Usta Öğretici (MEB) - Hatalı veya kaldırılmasını istediğiniz sayfaları diyot.net@gmail.com bildirin

BU YAZIYI DA İNCELEDİNİZ Mİ ?

Transistörlerde kazanç

β  (beta) akım kazancı Transistörler, B ucuna uygulanan akıma (tetikleme sinyali) göre C-E arasından daha büyük …

Bir yanıt yazın