Beyzi Ortak Bağlantının Dinamik Akım Kazancı

α = ICef / IEef = ( ICmak – ICmin ) / ( IEmak – IEmin ) = 7,8-0,18 / 8-0,2 = 7,62 / 7,8 ‘den
α = 0,95 olur.
α akım kazancı 0,95 ; 1 arasındadır…..

Beyzi Ortak Bağlantının Dinamik Gerilim Kazancı

Şekil 1 ‘teki karakteristik eğrilerinden;

KV = VCef / VEef = ( VCmak-VCmin ) / ( VEmak – VEmin ) = 40-2 / 0,42-0,2 = 38/0,22 = 172,7

Beyzi Ortak Bağlantının Dinamik Güç Kazancı

KP = α.Kv bağıntısından hesaplayalım:
KP = 0,95 * 172,7 = 164

Akım kazancı 1 ‘e yakın olduğu için, beyz ‘i ortak yüselteçlerde pratik olarak güç kazancı gerilim kazancına eşit kabul edilir.
Yukarıdaki hesaplamalardan da görüldüğü gibi statik karakteristik değerleriyle, ses frekansındaki dinamik karakteristik değerleri arasında çok büyük fark bulunmamaktadır.

Beyz ‘i Ortak Yükseltecin Kullanım Alanları

Çıkış direncinin büyüklüğü nedeniyle osilatörlerde, bobinaj devresi osilasyonlarını söndüreceğinden, beyz ‘i ortak bağlantı tercih edilir. Beyz ‘i ortak yükselteçlerin akım kazancı küçük olduğundan, alıcılarda ötme tehlikesine karşı tedbir için ara frekans katlarında kullanılır. Frekans karakteristiği düzgün olduğundan ve düşük güçte çalışabildiğinden, parazitleri etkisiz kılar,100 Mhz ‘e kadar kullanılır. özetlenirse, genellikle yüksek frekans devrelerinde ve büyük empedanslı çıkış gerektiğinde bu bağlantı şekli uygulanmaktadır….

Benzer Yazılar

YAZAR : Admin

- Elektronik Mühendisi - E.Ü. Tıp Fakültesi Kalibrasyon Sorumlusu Test kontrol ve kalibrasyon sorumlu müdürü (Sağ.Bak. ÜTS) - X-Işınlı Görüntüleme Sistemleri Test Kontrol ve Kalibrasyon Uzmanı (Sağ.Bak.) - Usta Öğretici (MEB) - Hatalı veya kaldırılmasını istediğiniz sayfaları diyot.net@gmail.com bildirin

BU YAZIYI DA İNCELEDİNİZ Mİ ?

Transistörlerde kazanç

β  (beta) akım kazancı Transistörler, B ucuna uygulanan akıma (tetikleme sinyali) göre C-E arasından daha büyük …

Bir cevap yazın