ATmega328 – ATmega328p

ATmega’nın doğuşu, ilk mikrodenetleyicisini 1993 yılında Intel 8051 tabanlı olarak üreten Atmel şirketine dayanmaktadır. Atmel şirketi ATmega’nında serisi olan AVR serisi mikrodenetleyicileri 1996 yılında yaptığı çalışmalarla çıkarmaya başladı.

AVR serisi olan ATmega, 8 bitlik bir mikrodenetleyici ailesidir. Atmel firmasının bu aile içinde birden çok mikrodenetleyicisi de mevcuttur. Bunlar 8,16,32,…,256,328 gibi sayılarla ifade edilmektedir. Bu sayılardaki amaç her birinin bellek boyutundaki farklılıktır. Daha fazla RAM, ROM veya FLASH belleğe sahip mikrodenetleyiciler daha yüksek sayısal değer(256, 328 gibi) almaktadır. Atmega mikrodenetleyicisini çeşitli şekilde programlayabilirsiniz.

ATmega mikrodenetleyicileri elektronik alanda çok fazla kullanılmaktadır. Bunun başlıca sebepleri 5-10 liraya eğer Çin gibi yerlerden getirirseniz daha düşük fiyata sahip olabilmemizdir. Ayrıca Atmel firması uzun yılların getirdiği sahiplenmeyle çok fazla dökümanı ve ücretsiz olarak sunduğu hizmetler bulunmasıdır.

ATmega Teknik Açıdan İncelenirse;

Teknik açıdan ise Harvard mimarisi ile üretilen RISC tabanlı yapısıyla hızlı bir mimariye sahip olmasıdır. Yani program ile veriler farklı belleklerde saklı olduğu için farklı veri yolu ile erişilebilmektedir. Böylelikle hem programa hem de verilere aynı anda erişilebiliniyor. Geleneksel mikrodenetleyicilerde ise verilere yazılan programa erişim sağlayan tek veri yolu bulunmaktadır. Kısacası ATmega’nın işlem hızı en az iki kat daha fazladır.

ATmega; yüksek performanslı, düşük güç tüketimine sahip 8 bitlik bir mikrodenetleyicidir. Değişik boyutlarda SRAM, EEPROM ve FLASH belleğe sahiptir. FLASH belleğe 10000 defa yazma/okuma yapılabilmektedir.

131 adet, çoğunluğu tek çevrimde çalışan güçlü bir komut setine sahiptir. 20 MHZ’e kadar hızı desteklemektedir.  ATmega tamamıyla statik bir mikrodenetleyici olarak karşımıza çıkmaktadır. ATmega’yı uyku moduna getirdiğinizde, saat durur ve ATmega uyku işleminden önce hangi durumda olduğunu size hatırlatacak çeşitli bayraklar burar. ATmega uyku modunda yalnızca 0.1 uA değere sahip bekleme akımı çeker.

ATmega328 Özellikleri

Arduino platformu üzerinde çoğunlukla kullanılan ATmega328 mikrodenetleyicisinin özelliklerini bilmek, Arduino ile beraber yapılacak uygulamalarda yararlı olacaktır.

♦ Yüksek performanslı, düşük güç tüketimli 8 bitlik RISC işlemci,

♦ Çoğunlu tek çevrimlik olmak üzere 131 adet assembly komutu,

♦ 32 adet 8 bitlik genel amaçlı kayıtçı

♦ Tam statik operasyon desteği,

♦ 20 MHZ’e kadar çalışma hızı

♦ 32 KB Flash Bellek,

♦ 1 KB EEPROM,

♦ 2 KB dahili statik RAM,

♦ Flash bellek okuma/yazma sayısı: 10000 (on bin) kere,

♦ EEPROM okuma/yazma sayısı: 100000 (yüz bin) kere,

♦ Veri kayıt süresi: 85 derecede 20, 25 derecede 100 yıl,

♦ 2 adet 8 bitlik sayıcı/zamanlayıcı,

♦ 1 adet 16 bitlik sayıcı/zamanlayıcı,

♦ 6 adet 10 bit ADC,

♦ Programlanabilir seri USART,

♦ SPI iletişim desteği,

♦ I2C iletişim desteği,

♦ Programlanabilir Watchdog Timer,

♦ Dahili ve harici kesinti özellikleri,

♦ Uyku modu ve sinyal girişi olduğunda uyanma özelliği,

♦ 23 adet programlanabilir giriş-çıkış portu,

♦ 1.8 V ile 5.5V arası besleme,

♦ -40 derece ile +85 derece çalışma aralığı,

♦ Güç tüketimi 25 derece ve 1.8V ile çalışırken; Aktif Mod: 0.2mA, Güç koruma modu: 0.75uA, Power-down modu: 0.1uA

ATmega328 ile  ATmega328P Arasında ne fark var

1. Atmega328 ve Atmega328P aynı mimari yapıya sahip olduğu için 328’i 328P yerinde ya da tam tersi şekilde kullanabilirsiniz.

2. Atmega328P Atmega328’e göre daha az enerji tüketiyor. Datasheet’leri incelediğimde 328P’nin 60nm işlemle üretildiğini gördüm, 328 ise 90nm ile üretiliyor. Yani bir kaç mikroamper daha az güç tüketimi için biraz daha fazla ödememiz gerekiyor 🙂

3. 328P ile 328’in çip imzaları farklı. Arduino IDE’deki avrdude programı gibi bir program iki çip arasındaki farkı anlayabilir, eğer bu çiplerden birini zorunlu kılan bir durum varsa diğerini taktığınızda hata ile karşılaşabilirsiniz. Yani çip imzasına dikkat!

4. 2 numaralı konuda ifade ettiğim gibi üretim sürecindeki hassasiyetten kaynaklanan bir durum daha var; QFN paketleme. QFN paketleme üretim hassasiyetten dolayı sadece 328P’de var. Daha küçük çip için daha iyi üretim gerekiyor.

5. Sonuç: Bir kaç mikroamper önemli değil, 1$ 1$’dır diyosanız Atmega328 sizin için ideal. Güç tüketimi önemli ve ya SMD kullanacaksanız Atmega328P size göre. Tabi çip imzalarına da dikkat edin

Benzer Yazılar

YAZAR : Admin

- Elektronik Mühendisi - E.Ü. Tıp Fakültesi Kalibrasyon Sorumlusu Test kontrol ve kalibrasyon sorumlu müdürü (Sağ.Bak. ÜTS) - X-Işınlı Görüntüleme Sistemleri Test Kontrol ve Kalibrasyon Uzmanı (Sağ.Bak.) - Usta Öğretici (MEB) - Hatalı veya kaldırılmasını istediğiniz sayfaları diyot.net@gmail.com bildirin

BU YAZIYI DA İNCELEDİNİZ Mİ ?

LM324

LM324 Operational Amplifier Entegresi LM324, içinde dört op-amp bulunan genel amaçlı bir op-amp IC’dir. Karşılaştırıcı …

Bir yanıt yazın