CRT TV: (KLASİK TÜPLÜ TV)

“Cathode ray tube” (katot ışınlı tüp) kelimelerinin ilk harflerinden gelir. Halk dilinde, “tüplü Tv” olarak bilinir. CRT Tv’ler LCD ve Plazma Tv’ler gibi ince değillerdir. Kasalarını büyük yapan, tüplerinin büyük olmasıdır. Bu televizyonlar ekranlarının görünüşüne göre bombeli ve tam düz ekranlı yani Flat olarak kendi içinde ikiye ayrılır.
tuplu-televizyon-crt-tv-calisma-prensibi

On yıl önce ben 70 ekran televizyonumu alırken aldığım markanın önü kavisli

( bombeli) olanlar 500-600 tl iken, düz ekran (Flat) olanlar 850 tl den başlıyordu. Şimdi bu televizyonların fiyatları ne civarda diye internete baktığımda bir iki ucuz marka dışında artık yenilerinin üretilmediğini satılmadığını görüyorum. Bu ürünleri almak için ikinci el satan sitelere girmek gerekiyor.
Her şeye rağmen kaliteli bir flat tv yi uzun süre kullanan bazı kişiler, yeni nesil geniş ekran tv lerde (LCD-LED) tüplü televizyondaki görüntü keskinliğinin ve netliğinin olmadığını söylüyorlar ve bazı yönlerden haklılar.
Şimdi yeni satın alacak pek çıkmasa da tüplü televizyonların olumlu ve olumsuz yönlerini maddeler halinde sıralayalım.

CRT’lerin Olumlu Yönleri :

  • Tüplü televizyonlar, hangi açıdan bakarsanız bakın size en iyi görüntüyü dağıtmadan ya da kalitesinden kaybetmeden verebilir.
  • Tepkime süresi tüplü televizyonlarda sıfıra yakın ve bazı markalarda sıfırdır. Yani LCD lerde olduğu gibi hareketli görüntülerde öyle kesik kesik bir akış kesinlikle bu tüplü tv lerde söz konusu değildir.
  • Siyah renklerde ince panel tvlerden çok başarılıdır. Tüplü televizyonlarda siyah ve beyaz renk tam siyah, tam beyaz olarak ve siyah beyaz arasındaki tonlar da tam olarak gösterilebilir. LCD, Plazma ve LED tvler de bu konu yani siyah rengi gerçekçi verme olayı maalesef hala sorun.
  • Konsol oyunlarda görüntü kalitesi tüplü televizyonlarda LED ve LCD den daha iyidir.
  • Tüplü televizyonlar yenilere göre daha ucuzdur. Bulmak pek mümkün değil ama benim nette araştırırken bulduğum sıfır 70 ekran tüplü televizyonların fiyatları 350 tl civarındaydı.
  • Bu televizyonların yeni nesil LCD grubundan en önemli iki üstünlüğü; 1- Tepkime süresinin sıfır-sıfıra yakın olması 2- Görüntünün her açıdan net izlenebilmesidir.(LCD lerde eğik açılardan kararmalar oluyor)

Eğer bu tür bir televizyon almak isterseniz, Flat olup olmaması hakkında sakın endişeniz olmasın. Bunun sebebi ise; direkt olarak Flat olan modeli seçmeniz gerektiğidir.

CRT’lerin Olumsuz Yönleri :

Aslında genel olarak herkesin bildiği maddeleri fazla uzatmadan sıralamak istiyorum.

  • Çok geniş yer kaplarlar ve ağırdılar.
  • Yeni teknolojileri desteklemez. Smart tv, hdmı giriş,flash bellek girişi, dahili uydu alıcısı gibi unsurları tüplü televizyonlarda bulamayız.
  • Piyasada yok ki alabilelim.

Pek çok eski kullanıcı bir Sony Trinitron ya da Samsung’un bazı flat modellerindeki görüntü keskinliğinin hala lcd lerde olmadığını savunsa da hatta bazı yönlerden haklı olsa da 5-6 yıl öncesine kadar satılan bu modelleri şu anda bulmamız mümkün değil.
NOT: Artık bu saatten sonra tüplü televizyonların alıcısı pek olmaz. Ülkemizde bundan sonra tv alacakların % 99′unun lcd türlerini tercih edecektir. Bu nedenle tüplü televizyon konusunda diğer ayrıntıları aktarmayı gerekli görmüyorum.

Benzer Yazılar

YAZAR : Admin

- Elektronik Mühendisi - E.Ü. Tıp Fakültesi Kalibrasyon Sorumlusu Test kontrol ve kalibrasyon sorumlu müdürü (Sağ.Bak. ÜTS) - X-Işınlı Görüntüleme Sistemleri Test Kontrol ve Kalibrasyon Uzmanı (Sağ.Bak.) - Usta Öğretici (MEB) - Hatalı veya kaldırılmasını istediğiniz sayfaları diyot.net@gmail.com bildirin

BU YAZIYI DA İNCELEDİNİZ Mİ ?

LG Televizyon

LG, Güney Koreli bir şirkettir. LG Electronics, Güney Kore merkezli LG Corporation’ın bir alt bölümüdür …

Bir yanıt yazın