Mikrodenetleyici İçin Programlama Dilleri

Eğer mikrodenetleyici çalıştırmak istiyorsanız becere bilmeniz gereken en önemli şey mikrodenetleyici programlamayı bilmektir. Mikrodenetleyicilerin programlama dilleri yardımı ile komut dizileri yazılır sonrasında derleyici arayüz programı yardımıyla denetleyiciye gönderilir.

Aşağıda mikrodenetleyici programlama için kullanılan programlama dillerini tanıtacağım.

Makine Dili

Mikrodenetleyicinin işlemci biriminin anlaya bildiği tek dildir. Mikrodenetleyici için geliştirilen bir program hangi dilde yazılırsa yazılsın bir derleyici program yardımı ile makine diline çevrilir. Makine dili sadece hexadecimal sayılardan oluşmaktadır. Bundan dolayı dosya ismi .hex dir.

Assembly Dili

Assembly dili, makine diline en yakın programlama dilidir. Bizden önceki nesiller mikrodenetleyici programlanması için bu dili kullanırlardı. Fakat şuan başta C dili ve sonrasında Basic dili yaygın olarak kullanılır. Bu dillerin yetersiz kaldığı yerlerde ise Assembly dili ile devam edilir.

C Programlama Dili

C dili, dünyada kullanılan en yaygın programlama dili olduğu gibi mikrodenetleyici programlanmasında da bu dil oldukça sık kullanılır. B dilinden türetildiği için adı C dili olmuştur. Ayrıca C dili dolaylı yoldan pek çok programlama dilini etkilemiştir. C dilini kullanarak mikrodenetleyici programlamak istiyorsanız Keil, Pic C gibi arayüz programlarını kullanmanız gerekir.

Basic Programlama Dili

Mikrodenetleyici programlamak için C dili dışında öğrenebileceğiniz bir başka programlama dili Basic dilidir. Bu dil C diline göre daha kolay bir dildir. C dilinden sonra en sık kullanılan dildir.

Benzer Yazılar

YAZAR : Admin

- Elektronik Mühendisi - E.Ü. Tıp Fakültesi Kalibrasyon Sorumlusu Test kontrol ve kalibrasyon sorumlu müdürü (Sağ.Bak. ÜTS) - X-Işınlı Görüntüleme Sistemleri Test Kontrol ve Kalibrasyon Uzmanı (Sağ.Bak.) - Usta Öğretici (MEB) - Hatalı veya kaldırılmasını istediğiniz sayfaları diyot.net@gmail.com bildirin

BU YAZIYI DA İNCELEDİNİZ Mİ ?

ESP32

ESP32; Bluetooth ve Wİ-Fİ özelliği olan, düşük maliyetli ve düşük güçlü bir mikrodenetleyici sistemdir. Hem …

Bir yanıt yazın