16F628 – 16F628A işlemcisinin İncelenmesi

18 Pin yapısına sahip bu işlemci

üzerinde barındırdığı 2 adet Komparatör , 1 adet CCP (HPWM modulü) ve 1 adet USART modülü ile enteresan işlemciler arasındadır. Ayrıca 2048 word uzunluğunda program hafızasına sahip olmasıda ekstra bir avantaj olarak karşımıza çıkmaktadır.

İşlemcinin genel özelliklerini sırası ile inceleyelim.

İşlemci de dahili Osilatör bulunmakta olup toplam , 4 Mhz hızda çalıştırılabilmektedir.Frekans seçimi öncelikle sigorta ayarlarından dahili OSC nin seçimi ile yapılabilmektedir.

İşlemcide MCLR (Reset) pini gerekirse iptal edilip pin giriş pini olarak kullanılabilmektedir. Bu pin çıkış pini olarak kullanılamıyor maalesef.

2 adet Komparatör modülü bulunan işlemcide komparatör ayarlarını CMCON registeri ayarlamaktadır. İşlemci çalıştığında komparatör default  (önseçimli) olarak seçili gelir. Bu nedenle projelerinizde komparatör kullanmayacaksanız bu özelliğin iptal edilmesi gerekir. Iptal işlemi CMCON registerine 7 değerinin verilmesi ile yapılır.

USART modülü PortB de yer alan TX ve RX pinleri aracılığı ile kullanılır. RX pini PortB.1 de ve TX pini de PortB.2 üzerinden kullanılır.

İşlemcide CCP modülne bağlı olarak HPWM çıkışı PortB.3 pininden den alınabilir.

İşlemci 3V ile 5,5V aralığında sorunsuzca çalışabilmektedir. Bu özelliği nedeni ile pil ile beslenen uygulamalarda başarı ile kullanılabilmektedir.

16F628A serisi işlemciler daha yeni teknolji ile yapıldıklarından 20Mhz frekansa kadar sorunsuzca çalışırlar. 16F628 serisi işlemciler ise üzerinde yazılı olan frekanslarda güvenle çalışırlar. Bu frekanslar genelde 16F628/04
Ya da 16F628/20 gibi işretleme ile entegre üzerine yazılmaktadır.

Bu husus gözeterek her zaman A serisi işlemcileri satın almanazı öneririm. Bu önerim diğer işlemciler içinde geçerlidir.

Benzer Yazılar

YAZAR : Admin

Elektronik Mühendisi X-Işınlı Görüntüleme Sistemleri Test Kontrol ve Kalibrasyon Uzmanı (Sağ.Bak.)

BU YAZIYI DA İNCELEDİNİZ Mİ ?

PICKAT – PIC Deneme Geliştirme Kartı

Pickat ekibi tarafından geliştirilen Pickat 1, açık kaynaklı, PIC 18f2550 MCU barındıran, bütün PIC derleyicileri …

Bir cevap yazın