PIC Başlamadan

Artık assembly ile nasıl misroişlemci programlayacağımızı öğrenmeye başlayabiliriz.Öncelikle MPLAB IDE programını bilgisayaramıza kurmakla başlayabiliriz.

MPLAB IDE programını www.microchip.com veya şuan ki en son sürüm olan MPLAB IDE v8.53 i aşağıdaki linkden indirebilirsiniz.

indir

İNDİR

MPLAB IDE programının kurulumunu ve kullanılmasını buradan öğrenebilirsiniz.

Biz genellikle PIC16F84 ve PIC16F877 kulacağız.Buradan PIC16F84 ün ,PIC16F87X nin  PIC16F87XA nın datasheetini indirelim.Datasheet yangında kurtarılacak ilk malzemelerdendir.

Ayrıca demiştik ya Assembly çok az koddan oluşur diye datasheetlerde de bulunan ama aralarda sıkıştığı ve çok sıkıcı olduğu için bakmayacağınız dolayısıylada göremeyeceğiniz komut setlerinide buradan indiriyoruz.

Evet şuan elimizde herşey mevcut ama tabi ki birazda register,port,interrupt,bank…vs. gibi tanımların ne olduğunu öğrenmemiz gerekiyor.

Benzer Yazılar

YAZAR : Admin

- Elektronik Mühendisi - E.Ü. Tıp Fakültesi Kalibrasyon Sorumlusu Test kontrol ve kalibrasyon sorumlu müdürü (Sağ.Bak. ÜTS) - X-Işınlı Görüntüleme Sistemleri Test Kontrol ve Kalibrasyon Uzmanı (Sağ.Bak.) - Usta Öğretici (MEB) - Hatalı veya kaldırılmasını istediğiniz sayfaları diyot.net@gmail.com bildirin

BU YAZIYI DA İNCELEDİNİZ Mİ ?

ESP32

ESP32; Bluetooth ve Wİ-Fİ özelliği olan, düşük maliyetli ve düşük güçlü bir mikrodenetleyici sistemdir. Hem …

Bir yanıt yazın