Proton Basic için PIC config sigortası

  • CP_OFF: Code Protect, ON yapılırsa (CP_ON) yazılımın PIC’in içinden geri okunarak (upload) kopyalanmasını engeller. Kritik bir PIC programınız varsa ve telif hakları nedeniyle devrenizin kopyalanmasını istemiyorsanız CP_ON yapabilirsiniz.
  • XT_OSC: Devrede kullanılan osilatörün 0.1MHz ile 4MHz arasında bir hızda olduğunu belirtir.
  • HS_OSC: (High Speed Osilatör) Devrede kullanılan osilatörün 4MHz’den yüksek olduğunu belirtir.
  • WDT_OFF: Watch Dog Timer (WDT)’ı kapatır. WDT’nin diğer adı bekçi köpeğidir. Geri planda çalışır. WDT program kısır bir döngüye girdiğinde veya kilitlendiğinde PIC’i resetleyerek programın baştan çalışmasını sağlar. Kullanımına örnek şu şekilde verilebilir. Programlarda sürekli ve stack taşmalarına yol açabilecek programın kitlenmesine kısır döngüye girmesine yola açabilecek, düzgün çalışmasının çok önemli olduğu programlarda WTD sayıcısı Programın belirli noktalarında sıfırlanarak taşması önlenir program gidişatı öngörülen şekilde olmadığı taktirde WDT sayıcısı sıfırlanamayacağı için sayıcı taşma anında PIC i resetler.
  • PWRTE_ON: Power on reset PIC’e güç verildikten sonra besleme voltajının, PIC in besleme voltajı olan Vdd seviyesine gelene kaadar (yaklaşık 190ms) reset durumunda tutar ve PIC’in geç açılmasını sağlar. Böylece besleme voltajı tetiklemelerinde PIC’in yanlış çalışması engellenebilir. PIC’in stabil şekilde çalışabilmesi için ON yapılması şiddetle tavsiye olunur. Kapatmak için PWRTE_OFF kullanılır.
  • BODEN_OFF: Düşük Voltaj algılama sigortasıdır. BODEN_ON yapıldığında Vdd besleme voltajı ortalama 100 us den daha fazla 4 Voltun altına düşerse bu süre boyunca PIC’i resette tutar ayrıca BODEN_ON kullanıldığında PWRTE_ON ‘da otomatik olarak devreye alınır.
  • DEBUG_OFF: In circuit debugger kapalı. Arka planda hata ayıklama modunu kapatır.
  • MCLR_ON: MCLR_ON bazı piclerde reset bacağı ayrıca giriş olarak kullanılabilir. Bu tür işlemcilerde reset bacağı MCLR_OFF kullanılarak reset özelliği pasif hale getirilir ve böylece MCLR’nin bir direnç ile Vdd’ye bağlanmasına gerek kalmaz program çalışmaya devam eder.

PIC16F877 ile kullanılabilecek tüm sigortalar 
CP_ALL EQU 0X1FFF
CP_OFF EQU 0X3FFF
DEBUG_OFF EQU 0X3FFF
DEBUG_ON EQU 0X37FF
WRT_OFF EQU 0X3FFF ; No prog memmory write protection
WRT_256 EQU 0X3DFF ; First 256 prog memory write protected
WRT_1FOURTH EQU 0X3BFF ; First quarter prog memmory write protected
WRT_HALF EQU 0X39FF ; First half memmory write protected
CPD_OFF EQU 0X3FFF
CPD_ON EQU 0X3EFF
LVP_ON EQU 0X3FFF
LVP_OFF EQU 0X3F7F
BODEN_ON EQU 0X3FFF
BODEN_OFF EQU 0X3FBF
PWRTE_OFF EQU 0X3FFF
PWRTE_ON EQU 0X3FF7
WDT_ON EQU 0X3FFF
WDT_OFF EQU 0X3FFB
RC_OSC EQU 0X3FFF
HS_OSC EQU 0X3FFE
XT_OSC EQU 0X3FFD
LP_OSC EQU 0X3FFC

Benzer Yazılar

YAZAR : Admin

- Elektronik Mühendisi - E.Ü. Tıp Fakültesi Kalibrasyon Sorumlusu Test kontrol ve kalibrasyon sorumlu müdürü (Sağ.Bak. ÜTS) - X-Işınlı Görüntüleme Sistemleri Test Kontrol ve Kalibrasyon Uzmanı (Sağ.Bak.) - Usta Öğretici (MEB) - Hatalı veya kaldırılmasını istediğiniz sayfaları diyot.net@gmail.com bildirin

BU YAZIYI DA İNCELEDİNİZ Mİ ?

ESP32

ESP32; Bluetooth ve Wİ-Fİ özelliği olan, düşük maliyetli ve düşük güçlü bir mikrodenetleyici sistemdir. Hem …

Bir yanıt yazın