SU DİSTİLE CİHAZI

  1. SU DİSTİLE CİHAZLARI

1.1. Su Distile Cihazlarının Tanımı

Sağlık kuruluşları ve diğer laboratuvarlarda kullanılan ölçüm cihazları tek kullanımlık ve birden fazla kullanımlık cihazlar şeklinde sınıflandırılabilir. Birden fazla kullanımlık cihazlarda her ölçüm sonrası ölçüm düzeneğinin muhakkak temizlenmesi gereklidir. Bu temizliğin amacı ölçüm elemanlarının üzerinde kalan zerrecik ve diğer artıkların sonraki ölçümü etkilememesi için yapılır.

Temizlikte kullanılan sıvılar ise gelişi güzel seçilemez. Örneğin günlük kullanılan şehir şebeke suyu içinde birçok yabancı bileşik ve mikron boyutunda partikül barındırır. Bu suyla kabaca yapılan temizlik aslında mikroskobik boyutta yeterli değildir. Bu nedenle kullanılan su sadece H2O içermeli ya da diğer partikül ve kimyasallar minimum düzeyde bulunmalıdır. İçinde sadece H2O barındıran sular ya da diğer tabirle saf sular laboratuar cihazlarının temizliği için idealdir.

Piyasada bulunan saf sular bu iş için kullanılabilir. Fakat yüksek miktarda kullanım gerekiyorsa maliyet açısından pek öngörülmez. Bu durumda çözüm olarak işletmeler saf suyu kendileri üretme yoluna giderler. Bu işlem hem maddi hem zaman hem de kolay ulaşım açısından epey avantajlıdır. Bu amaçla firmaların ürettiği birçok su saflaştırma ya da su distile cihazları piyasada mevcuttur. Su distile cihazını tanımlamak gerekirse, şehir şebeke suyu(başka bir suda olabilir) içindeki yabancı kimyasal bileşik ve partikülleri damıtma (buharlaştırıp soğutma işlemi) yoluyla ayrıştıran ve sadece içeriği H2O olan saf su üreten cihazlara denir.

devamı-indir

Benzer Yazılar

YAZAR : Admin

Elektronik Mühendisi E.Ü. Tıp Fakültesi Kalibrasyon Sorumlusu X-Işınlı Görüntüleme Sistemleri Test Kontrol ve Kalibrasyon Uzmanı (Sağ.Bak.) Hatalı veya kaldırılmasını istediğiniz sayfaları diyot.net@gmail.com bildirin

BU YAZIYI DA İNCELEDİNİZ Mİ ?

Yüz Koruyucu Maske (siperlik) Yapımı

3 Boyutlu Destek siperlik Yüz Koruyucu Maske (siperlik) Yapımı Siperlik yapımı için gerekli dosya ve …

Bir cevap yazın