Arduino ile PIR Sensör Kullanımı

PIR sensörü hareket algılayan kullanımı oldukça basit bir sensördür. Üzerinde Vcc, GND ve Data olmak üzere 3 adet pin bulunmaktadır.PIR kelimesi Passive Infrared kelimesinden gelmektedir. Yani kullandığımız sensör pasif bir kızılötesi sensördür. 6 metreye kadar algılama yapabilmektedir. Işığı dağıtıp algılamayı genişletebilmek için bir adet fresnel lens üzerinde bulunmaktadır. Sensör lensinin çıkartılmış hali yanda gösterilmiştir.

Benim kullandığım modülün tam ismi HC-SR501’dir. Online alışveriş sitelerinde bu isimle aratarak kolaylıkla bulabilirsiniz. Ben ebay üzerinden almıştım. Türkiye’de de birçok malzeme sitesinde mevcut. Sensörümüz 3.3V-5V arası besleme ile çalışmaktadır. Bu beslemeyi doğrudan arduino üzerinden yapabilirsiniz. Enerji beslemesi yeterli olmaktadır. Gelelim devremizin bağlantısına. Belirttiğim gibi modülümüzün 3 adet pini var bu pinlerin Vcc pinini 5V’a, GND pinini arduino GND pinine ve DATA pinini de dijital girişlerin 8 nolu pinine bağlayacağız. Hangi pinin hangisi olduğunu dışardan göremediyseniz fresnel lensi yavaşca kaldırıp bakabilirsiniz bazı modüllerde pin isimlerin lensin altındaki kısımda kalmış.

Sistemin bağlantı şekli

Program kodlarımız da bağlantı kadar kolay olacak. Zaten modülümüz dijital çıkış verdiği için direkt 1 ve 0 ları 8 numarı pin üzerinden alabileceğiz.Aldığımız bu veriyi de seri port üzerinden bilgisayarımızda okuyabileceğiz. Modül üzerindeki değişken dirençler ile oynarak sensörün hassasiyetini ayarlayabilirsiniz. Gelen veriye göre de lamba yakma söndürme vs. gibi işlemleri kolaylıkla yapabilirsiniz.
Programımızın çalışan kodları
int pirPin = 8;
int deger;
void setup()
 {
  Serial.begin(9600);
 }
void loop()
 {
  deger = digitalRead(pirPin);
  Serial.println(deger);
  delay(1000);
 }

Benzer Yazılar

YAZAR : Admin

- Elektronik Mühendisi - E.Ü. Tıp Fakültesi Kalibrasyon Sorumlusu Test kontrol ve kalibrasyon sorumlu müdürü (Sağ.Bak. ÜTS) - X-Işınlı Görüntüleme Sistemleri Test Kontrol ve Kalibrasyon Uzmanı (Sağ.Bak.) - Usta Öğretici (MEB) - Hatalı veya kaldırılmasını istediğiniz sayfaları diyot.net@gmail.com bildirin

BU YAZIYI DA İNCELEDİNİZ Mİ ?

Teleduino

Arduino ile İnternet Üzerinden Bir LED’i Kontrol Edin ( Devrenin Çalışması ile ilgili ing bilgi …

Bir cevap yazın