GÜÇ DİYOTLARI

Genel amaçlı diyotların genel yapısı ve çalışması  temel elektronikte kullanılan diyotlarla aynıdır. Bu diyotlarda da normal diyotlarda olduğu gibi ANOT terminali KATOT terminaline göre 0.7V daha pozitif olduğunda iletime geçer.
Genel amaçlı diyotların en önemli özelliği düşük frekanslarda kullanılmak için imal edilmiş olmalarıdır. (ideal frekans: 50-60 Hz. Max. Frekans: 1kHz)
Genel amaçlı diyotlar şebeke geriliminde kontrolsüz anahtar olarak çalışabilen çok kullanışlı yarıiletken elemanlardır.

Hızlı toparlanan diyotların genel çalışma ilkeleri genel amaçlı diyotlarla aynıdır. Tek farkı hızlı diyotların geçiş zamanları 3-5 mikrosaniye gibi çok kısa olmasıdır.
Bu özellikleri sayesinde 150-200 kHz gibi frekans değerlerinde çalışabilirler.
Schottky diyotlarda ise P-N birleşimi yerine daha hızlı olması için N- Metal birleşimi yapılmıştır. Bu sayede çok düşük geçiş zamanı dolayısıyla da çok yüksek çalışma frekansı elde edilmiştir.

Benzer Yazılar

YAZAR : Admin

- Elektronik Mühendisi - E.Ü. Tıp Fakültesi Kalibrasyon Sorumlusu Test kontrol ve kalibrasyon sorumlu müdürü (Sağ.Bak. ÜTS) - X-Işınlı Görüntüleme Sistemleri Test Kontrol ve Kalibrasyon Uzmanı (Sağ.Bak.) - Usta Öğretici (MEB) - Hatalı veya kaldırılmasını istediğiniz sayfaları diyot.net@gmail.com bildirin

BU YAZIYI DA İNCELEDİNİZ Mİ ?

Diyot Çeşitleri

Diyotlar Diyot , elektrik akımının yalnızca bir yönde geçişine izin veren, yarı iletken maddelerden yapılmış …

Bir yanıt yazın