TVS Diyot

TVS (Transient Voltage Suppression) Diyot

V-I Charectertics of Unidirectional and Bidirectioncal TVS Diode ...

Devrelerin enerji beslemesi katına paralel bağlanarak kullanılan, koruma amaçlı bir diyot’dur. Doğru polarma altında normal bir diyot gibi davranırken, ters polarma altında farklı davranır. Ters polarma altındayken belli bir voltaja kadar akım geçirmez. Örneğin 12V’luk bir TVS diyotu, 13V’luk bir ters polarma altında akım geçirmeye başlar, kısa devre etkisi yaratır. Bu etki uzun süre devam ederse sigorta’nın atması beklenir.

Chapter II : Diodes : TVS diode (ESD protection diode) | Toshiba ...

Diğer bir tabirle; devreye çalışma geriliminin üzerinde bir voltaj geldiğinde kısa devre konumuna geçerek voltajı üzerine düşürür ve geçen akımı kendi üzerinde absorbe (suppression) etmeye çalışır. Böylece  yüksek voltajdan devrenin zarar görmesi engellenir. TVS diyotu öncesinde sigorta kullanılmadığı durumlarda, söz konusu voltaj yükselimi anlık olmalıdır (mikrosaniyeler). Aksi takdirde TVS kısa sürede yanar ve açık devre haline geçer. Elektronik devrelerin besleme ünitelerinde, besleme kaynağından kaynaklı ani yükselmeler veya arklar olabilir. Bu tür geçici yükselmelere Transient Voltage ya da spike adı verilir. Sembolü aşağıdaki gibidir:

How to use TVS Diodes for Transient Voltage Suppresison

Benzer Yazılar

YAZAR : Admin

Elektronik Mühendisi X-Işınlı Görüntüleme Sistemleri Test Kontrol ve Kalibrasyon Uzmanı (Sağ.Bak.)

BU YAZIYI DA İNCELEDİNİZ Mİ ?

Diyot Çeşitleri

Diyotların kullanıldıkları devrenin özelliklerine göre davranış göstermesi beklenir. Bu nedenle diyotlar yapım tekniğine, yapısındaki malzeme …

Bir cevap yazın