Spectrum Led – Phyto Lamba

Spectrum LedIşığın rengi ışığın dalga boyu ile belirlenir. Bitki yetiştiriciliğinde 380 nm‘den 840 nm‘ye kadar geniş bir aralıkta ışıklar kullanılmaktadır. Bu aralık ultraviyole ışıklardan koyu kırmızı ışıklara kadar uzanmaktadır. Peki bitki yetiştiriciliğinde hangi renk ışık ne işe yarar?
380 nm – 390 nm aralığı  ultraviyole ışıklar, bitkilerin çiçeklenmesine rehberlik eder.
400 nm – 410 nm aralığı  viyole mavi renkli ışıklar, bitkinin yeşil yaprak gelişimini destekler.
440 nm – 460 nm aralığı  mavi ışık, kök büyümesini ve yeşil yaprak büyümesini destekler.
585 nm – 595 nm aralığı  sarı ışık, besin içeriğini ve eser elementleri arttırarak tadı iyileştirir.
600 nm – 610 nm aralığı turuncu ışık, kök ve yaprak kalitesini arttırır, meyvenin tadını iyileştirir.
660 nm – 670 nm aralığı kırmızı ışık, bitkinin fotosentezini ve fotoperiyodunu destekler.
730 nm – 840 nm aralığı koyu kırmızı ışık ise, bitkinin büyüme ve çiçeklenme performansını dolayısıyla verimi arttırır.
Yukarıda görüldüğü gibi, bitkinin büyüme hızını, meyvenin ve yaprağın tadını, rengini ve daha birçok özelliğini değiştirmek için bitki yetiştiricileri tarafından çok farklı renkte ışıklar kullanılmaktadır.

Eğer bir bitki yetiştirme ışığı tasarlamak istiyorsanız öncelik sıranızı belirleyerek yukarıdaki renklerden bir kombinasyon oluşturabilirsiniz.

Bitkiler için neden bir fito lambaya ihtiyacımız var?

Bitkiler için Phyto Lambalar – odada dekoratif, meyve taşıyan bitkilerin ekimi konusunda sadık bir yardımcısı. Ne de olsa herkes, bitkilerin güneş ışığı ve ısıya ihtiyacı olduğunu bilir; Cihazın prensibine bakalım.

Fitomp nedir?

Phyto Lamba – kapalı, sera koşullarında yetiştirilen fideler için özel ultraviyole aydınlatma veren cihazlar. Bu tür uyarlamalar özellikle kış mevsimiyle ilgilidir ve aynı zamanda zayıf aydınlatılmış seralarda da uygulama alanı bulmuştur.
Normal lambalardan Phyto Lambalar arasındaki ana fark, renk spektrumudur. İnsan gözü için standart beyaz veya sarımsı-yeşil kabul edilebilir ve kırmızı ve mavi bahçe mahsulleri için uygundur. Onların yardımıyla, yaprakların büyümesini, kök sisteminin gelişimini hızlandıran fotosentez gelişir. Phyto Lambalarda bu renkler mevcuttur.

Bitki Phyto Lambalarının Faydaları

Phyto Lambaların ana avantajı, geleneksel akkor lambalara kıyasla daha düşük bir enerji tüketimidir. Çalışma hayatı geleneksel aydınlatma armatürlerinden çok daha uzun, bazen 50.000 saate ulaşıyor. Phyto Lambalar bitkilere zararlı değildir: yavaş yavaş ısındıkça, kültürün yapraklarını yakamazlar.
Bitkiler için fitolamp kullanımı oldukça kolaydır, çünkü standart kartuşlara vidalanır ve yüksek nem koşullarında çalışabilir. Ana şey – doğru cihazı seçmek için, dikkatli bir şekilde yeşil fidelerin üzerine yerleştirin.
Bu eksiklikler, geleneksel lambalara kıyasla nispeten yüksek bir maliyet içerir.
Çiçekli ürünler için, sıcak kızdırma lambaları seçmek daha iyidir (2700 K sıcaklık). Yetişkin bitkiler için seçilmiştir.
Fide yetiştirmek için, 6400 K sıcaklığa sahip soğuk mavi spektrumlu lambaların takılması tavsiye edilir. Onların rolü kök sisteminin gelişmesine yardımcı olmaktır, ancak kökleri değil.

Lamba çeşitleri

Büyüyen bitkiler için çeşitli türlerde fito döküm vardır:

 • ayrı olarak asılı lambalar;
 • Bir dalda bulunan 2-3 lamba;
 • LED şerit ve paneller.

Ayrıca, Phyto Lambalar güç seviyesine göre bölünür: 1 ila 36 W ve üzeri. Karşılaştırma için, 5 W’lık tek bir armatürün verimliliği 5 sıradan 1 W lambadan daha fazladır. Fidelerin yetiştirildiği pencereyi aydınlatmak için, 5 watt’ta 1-2 lamba alacaktır.
Daha karmaşık sorunları çözmek için, vurgulamanın tek tek sürümlerini seçin. Uygun aydınlatmayı hesaplamak için, sebze veya çiçek bitkilerinin yetiştiriciliğinin özelliklerini dikkate almanız önerilir. Her çeşit bitki bireysel aydınlatma gerektirir: Örneğin, domates için 5500-6000 lüks, biber – 3500-4000 lux, baklagiller – 4000-6000 lux, kaktüs ve zeytin – 6000 lux.

Aydınlatma Düzenliliği

Aydınlatma düzenliliği ile önemli bir rol oynar. Tipik olarak, fideler ortaya çıktıktan sonraki ilk günlerde 24 saat ışık gerektirir. Ardından aydınlatma ihtiyacı günde 15-16 saate indirilir. Kış için “uykuya dalan” yetişkin kültürler için “ışık” gününün süresi 9-10 saattir.
Led lambaların kullanımı seralar, fidelerin yetiştirilmesi sırasında seralar, ışık seven bitkiler için zayıf aydınlatılmış odalar için önemlidir. Büyük çeşitlilik nedeniyle, farklı ürün türleri için uygun bir varyant bulmak mümkün olacaktır.

Bitkiler için Fitolamp: nedir, açıklaması, avantajları

Kış, güneş aktivitesinde azalma ve gündüz saatlerinde azalma ile karakterizedir.
Sokak bitkileri için, bu kritik değildir, çünkü onlar dinlenirler.
Ancak tropikal iç mekan bitkileri ve Şubat ayında büyümeye başlayan fideler için çok elle tutulur.
Sonuçta, güneş ışığı fotosentez ile doğrudan ilişkilidir, hiçbir bitki gelişemez ve normal olarak gelişemez.
İç mekan bitkileri ağrmaya ve “tatlı” olmaya başlar ve fideler zayıf ve uzamış olur. Ogorodniki, bu fidelerin iyi ve bol bir hasat vermeyeceğini biliyor. Çiçek ve fide yardımcı olmak için – bitkiler için özel bir aydınlatma Lambaı kullanın.

Fitomp nedir?

Işık kaynağı

Önek “phyto” burada bir nedenden dolayı kullanılır ve çok para için işe yaramaz bir ürün satmayı amaçlamaz.
Çeşitli aydınlatma kaynaklarını kullanan çok sayıda çalışma, bitkilerin ihtiyaçları hakkında veri toplamaya yardımcı oldu ve her lambanın aydınlatma için uygun olmadığı sonucuna vardı.
Phyto Lamba, bitkilerin normal gelişme, çiçeklenme ve meyve bağlamalarına yardımcı olan belirli bir radyasyon spektrumuna (genellikle kırmızı ve mavi, daha az sıklıkla beyaz) sahip bitkiler için özel olarak yaratılmış bir ışık kaynağıdır.

Kullanmanın artıları

Phyto Lamba kullanımı sayesinde:

 • bitkiler beslenmelerinin ana kaynağı olan klorofil A’yı ve dolayısıyla enerjiyi asimile eder;
 • klorofil B’nin emilmesi, hava parçasının hızlı büyümesini arttırır;
 • Bitkilerin kök sistemi daha iyi gelişmiştir;
 • metabolik süreçler hızlandırılır;
 • Bitkilerin bağışıklığı, fitohormonların üretimi ile artırılır;
 • bitkilerin görünümünü iyileştirir;

Güç tüketimi

Phyto Lambalar enerji tasarruflu cihaz sınıfına aittir ve geleneksel lambalardan 10 kat daha az enerji tüketir.

100 bin saate kadar sürekli olarak kullanılabilirler, ancak bitkiler için böyle bir süre gerekmese de gece dinlenme periyotlarını da düzenlemeleri gerekir.

Lambalar, lamba belli bir mesafeden uzağa yerleştirilirse, bitkiler için tamamen güvenli olan 55 derecelik bir sıcaklığa kadar ısıtılır.

maliyeti

Phyto Lamba ucuz mallar için geçerli değildir ve tüm bahçıvanlar satın almaya hazır değildir, konutların pencereleri doğru yerleştirilmişse (çoğunlukla güney tarafında) doğal güneş ışığını kullanmayı tercih ederler.
Bu amaçla, fideler, önerilen tarihlerden, pencere eşiğinde veya soğuk seralarda hafifçe veya çok daha erken ekilir.
Pencereler kuzey tarafında ise, kamyon çiftçileri hazır dikim malzemesi satın almayı tercih ediyor. Fakat herhangi bir bahçıvan, kendi bakım ve sevgi ile yetiştirilen kendi fidelerinin, satın almayla kıyaslanamayacağını, daha iyi bir şekilde azalacağını ve büyüyeceğini gayet iyi anlar.
Bu nedenle, fidan dikimi bir kerelik değil, kalıcı bir ise, fitotoma yatırımları zengin hasatlar ve sağlıklı bitkiler tarafından geri ödenecektir.

Kullanmak için ipuçları

Fitompomları kullanırken, bazı şeylere dikkat etmeniz gerekir:

 1. emisyon spektrumu mavi, kırmızı ve beyaz LED’leri içermelidir;
 2. aydınlatmanın maksimum uygulama süresi 14 saattir;
 3. tüm fidelerin maksimum etki ve tam örtüşmesini sağlamak için, bitkilerin üzerindeki lamba yerleştirme yüksekliğini doğru bir şekilde seçmek gerekir;
 4. mat ekran aydınlatma saçacak, ayna veya folyo kalkan lamba etkisini artıracak.

Bitkiler aydınlatma ile ilişkili olarak ayrılır:

 • ışık seven (ışık radyasyonu 730 nm dalga boyu);
 • Dağınık ışık altında büyüyor (660 nm);
 • gölge toleranslı (430 nm);
 • Gölge seven (400 nm).

Bitki fitoklastlarının temel özellikleri

Modern pazar sadece aynı spektrumda değil, aynı zamanda kombine (kırmızı + mavi veya 3in1: kırmızı + mavi + beyaz) lambalar sunmaktadır.
Bu, yetiştiricilerin ve bahçıvanların lambaların satın alınmasında ve yerlerine yerleştirilmeleri için tasarruf etmelerini sağlar. Bu tür lambalar “led” olarak adlandırılır ve LED’lerden oluşur.
Buna ek olarak, sodyum, ksenon, ışıldayan, metal halide, kripton lambaları bulabilirsiniz, ancak LED en uygun, güvenli, çevre dostu ve ekonomik olarak kabul edilir.

Lamba çeşitleri

Normal akkor ve flüoresan lambalar evde çiçek ve büyüyen fideler için çok uygun değildir. Onların ışık spektrumu bitkilerin ihtiyaçlarını karşılamaz ve enerjinin% 95’i ısı oluşumuna gider.
Bu durumda, flüoresan lambalar ekonomik olarak daha avantajlı ve daha canlıdır, bu nedenle “gün ışığı lambaları” olarak adlandırılırlar.

floresan

Phyto Lamba leylak pembe bir renge sahiptir. Ona bakmak ya da onun imkansız olması, baş ağrısının sebebi olabilir ve gözlere zararlıdır. Binalarda yansıtıcı bir ekran kullanıyorlar.

Enerji tasarrufu

Phyto Lamba – kompakt boyutlara ve büyük bir kullanım kaynağına (15 bin saate kadar) sahiptir. Gaz kelebeği yerleşik, lamba tabanı (e27). Ama deneyimli çiçekçileri sevmiyorlar, çünkü cam tüpü sıkıca bükülmüş, bunlardan gelen ışık çıkışı azalmıştır.

sodyum

Phyto Lamba – güçlü, uygun maliyetli, dayanıklı, ışık akısı stabildir. Turuncu-sarı rengin radyasyonu gözlere ve fayda bitkilerine zararsızdır.
Seralarda ve apartmanlarda kullanılır.
Dezavantaj, balastlar için yüksek fiyatlı bir etikettir.
Çok ısıtılmış ve yüzey suya çarptığında patlayabilir.

indüksiyon

Bu tür lambalar – bir cam tüp içindeki bir elektrik deşarjı bir fosfor ışımasını başlatır – bununla birlikte bunlar ışıldamaya benzerler, fakat tasarım açısından farklılık gösterirler, çünkü bu lambaların ömrü 20 yıla çıkarılır.
Voltaj düşüşleri korkunç değildir, titremezler, çok ısınmazlar, radyasyon spektrumu güneş ışığına yakındır. Ama çok pahalıdırlar.

LED Işık

Phyto Lamba – az enerji tüketirler, spektral kompozisyon kolayca seçilebilir, dayanıklı ve stabildir, çok ısıtılmamış, kompakttır.

aralığı

Bitkiler için spektrumun renk değeri:

 • Mavi emisyon spektrumunun dalgaları bitkilerin büyümesine katkıda bulunur;
 • kırmızı dalgaları çiçeklenmeden sorumludur;
 • menekşe rengi, ilk iki spektrumun bir kombinasyonu ile doğar ve hem büyüme hem de çiçeklenmeyi uyarır. Bitki büyümesinin başlangıç aşamasında kullanılır;
 • yumuşak beyaz ışık. Beyaz ışığın doğasında yok, bizim gözümüz beyaz olarak algılıyor. Aslında, tüm spektrumu içeren bu ışık: kırmızı, mavi, sarı ve yeşil. Bu spektrumun ampullerinden bitkiler ihtiyaç duyduklarını alırlar.

Kendi elleriyle fitoplazma

Özel ışıklandırma lambaları artık pazarda yüksek talep görüyor ve nüfusun ihtiyaçlarını karşılamak için, bazı yabancı şirketler, özellikle Çinli şirketler, piyasaya sürülüyor.
Ancak, buna rağmen, gerekli tüm özellikleri bir araya getiren bir lamba bulmak her zaman mümkün değildir:

 • spektrumun farklı renkleri,
 • boyut ve güç
 • fiyat ve kalite,
 • satıcının adresi ve
 • teslimat.

Bu nedenle, birçok usta, Çin LED’lerinden ve aydınlatma konusunda uzmanlaşmış herhangi bir mağazadan satın alınabilecek çeşitli bileşenlerden Phyto Lambaları topluyor.
Her bir diyot, bir koni biçiminde, kaynaktan uzaktayken genişleyen ışık yayar.
İnişleri eşit bir şekilde aydınlatmak için diyotlar “kör noktalar” dan kaçınarak “birbirleriyle örtüşecek” ve birbirlerini tamamlayacak şekilde yerleştirilmelidir. Bu amaçla, LED’ler birbirine yakın yerleştirilmiştir.
İlk aşamada, mavi ve kırmızı diyotlar lambada 2: 1 oranında mevcut olmalıdır.
Bitki büyüdükten sonra, aynı miktarda bitkiler tarafından mavi ve kırmızı spektruma ihtiyaç duyulur.
Floresan lambanın kendi kendini üretmesi için ihtiyacınız olacak:

 1. lamba yuvası;
 2. soğutucu;
 3. 10 watt başına 3 matris (2 mavi ve 1 kırmızı);
 4. anodize alüminyum;
 5. iki invertör;
 6. PWM girişi ile LED sürücü;
 7. devre kesici.

Adım 1. Kutupluluk dikkate alınarak tel matrisine lehim.
Adım 2. Güç kaynağını kablolara bağlayın.
Adım 3. Güç kaynağı ve soğutucu, alüminyum şerit ile birlikte termal yapıştırıcı ile sabitlenir.
Adım 4. Sıcak havadan çıkmak için lamba gövdesinde iki delik açın.
Adım 5. Epoksi yapıştırıcı kullanarak diyotları alüminyum şeride takın.
Adım 6. Şeridi bir yay ile bükerek gövdeye bağlarız. Lamba hazır.

Bitkiler için Phyto Lamba: avantajları, incelemeleri ve özellikleri

Pek çok kişi, iç mekan bitkilerinin iyi ve tam olarak gelişmesi için yeterli ışık sağlaması gerektiğini biliyorlar. Güneş ışığı sayesinde, hiçbir bitkinin yetişemeyeceği bir fotosentez gerçekleştirilir. Yaz aylarında, bir bitkinin ışığı doğal olarak elde edilir, ancak kışın ve soğukta, yapay aydınlatma gereklidir. Bu amaçlar için, bitkiler için özel fotolamplar vardır. Bağımsız olarak yapılabilir, ancak hazır formda satın alınabilir. Bugün size neyi temsil ettiklerini anlatacağız, ayrıca Phyto Lamba hakkındaki yorumları okuyacaksınız.

Bu cihazları kullanmanın avantajları

Tüm iç mekan tesisleri, aydınlatma gereksinimlerine bağlı olarak aşağıdaki kategorilere ayrılır:

 • gün ışığına ihtiyaç duyan bitkiler;
 • dağınık ışık altında gelişebilen çiçekler;
 • Karanlık bir yerde büyüyebilen ve gelişebilen örnekler.

Yukarıdaki parametrelere bağlı olarak LED tipi ampuller farklı dalga boylarına sahip olabilir:
Onları bitkiler için kullanmanın avantajları şunlardır:

 • Çiçekler enerjilerinin en önemli kaynaklarından biri olan klorofil A’yı daha iyi emebilir;
 • Bu bileşenin tüketimi sayesinde, bitkilerin kök sisteminin büyümesi ve gelişmesi gelişir ve metabolizması hızlanır;
 • Kapalı bitki ve çiçeklerin koruyucu özelliklerinin uyarıldığı fitohormonlar gelişmiştir.

Bitki fitoklastlarının temel özellikleri

Böyle bir cihazla ilgili incelemeler çoğunlukla olumludur, iç mekan çiçeklerinin çoğu fanı, lambaların bitkilerin fiziksel özelliklerini iyileştirmeye yardımcı olduğunu belirtir.
Phyto Lambalar enerji tasarruflu cihazlardır, LED örnekleri geleneksel lambalardan 10 kat daha az enerji tüketir. Bu tip bir lamba 500-100,000 saat boyunca sürekli olarak kullanılabilir. Isıtma sıcaklığı, bitkiler için tamamen güvenli olan 30 ila 55 derece arasında değişebilir.
Piyasada, aynı anda hem mavi hem de kırmızı LED’leri içeren led lambalarla karşılaşabilirsiniz. Bu, farklı renklerde iki ayrı lamasın satın alınmasından tasarruf edecek. LED’ler aşağıdaki işlevleri yerine getirir:

 • lambanın mavi tonu bitkinin büyümesini uyarır;
 • Kırmızı renk sayesinde renkli çiçeklenme sağlanır;
 • Mor renk tonu her ikisini de uyarır.

Hazır formda, herhangi bir tadı için fitoklastlar satın almak mümkündür, üreticilerin değerlendirmeleri her zaman internette okunabilir. Satışa ek olarak fitotompalar ve diğer tipler de vardır:

 • sodyum;
 • floresan;
 • Xenon;
 • metal halit;
 • neodimyum;
 • kripton.

Fitolampın türünden bağımsız olarak en ucuz cihaz olmadığı unutulmamalıdır. Ancak, iç mekan bitkileri yetiştirirseniz, hala sahip olmanız gerekir.
Türlerin çeşitliliğine rağmen, en iyi LED Phyto Lamba. Avantajları:

 • güvenlik;
 • verim;
 • çevre dostu.

Bu tür lambaların tüm modelleri kompakt ve çekici bir tasarıma sahiptir. Bitmiş ürünün fiyatı marka, model ve konfigürasyona bağlıdır. İsterseniz, aksesuarları ayrı olarak satın alabilir ve Phyto Lamba’i kendiniz toplayabilirsiniz. Bu paranı korumanıza izin verecektir.

Yapıyı monte etmeden önce nelere dikkat etmelisiniz?

Fitompanın kendi kendine montajı seçeneğine karar verdiyseniz, bu gibi nüansları dikkate alın:

 • Böylece bitkilerin aydınlatması tamamlandığında, ışık sadece mavi, kırmızı ve mor olmamalıdır. Ürünlerin tam gelişimi ve büyümesi için yeşil ve sarı LED’ler gereklidir;
 • Bir gün boyunca diyot Phyto Lamba 14 saatten fazla çalışmamalıdır. Kışın, yaz aylarında olduğu gibi, çiçeklerin ışığa maruz kalması gerekir;
 • Lambanın maksimum etkisini elde etmek için, bitkiye olan mesafesini doğru bir şekilde seçmeniz gerekir;
 • Dağınık aydınlatma için bir mat ekran kullanmanız gerekir. Bu tip aydınlatma, oda tipinin birçok rengi için uygundur.

Kendi ellerinizle Phyto Lamba nasıl yapılır

Tasarımın niteliksel ve doğru bir şekilde yapılabilmesi için, iç mekan bitkilerinin özelliklerini dikkate alarak bir spektrum seçilmesi gerekmektedir.
Büyümelerinin ilk aşamasında sadece kırmızı ve mavi LED’ler kullanılır. Bulundukları yerden ve birbirleriyle ilişkilerinden yola çıkarak, çiçeklerin büyümesi ve gelişmesi büyük ölçüde değişir.
Tüm diyotlar tek tek konik ışık yayar. Cihazın altındaki aydınlatma üniform olduğundan, konilerin birbiriyle çakışması gerekir. Geliştirilmiş bir kök sistemi ile bir çiçek yetiştirmek için, 2 ila 1 oranında mavi ve kırmızı diyotlu bir cihaz kullanmak gerekir. Sonuç şu olacaktır:

 • geliştirilen kök sistemi;
 • sulu yapraklar;
 • kalın bir sap.

Bitki büyüdüğünde, kırmızı ve mavi diyotların oranları eşit olmalıdır.
Kendiniz bir Phyto Lamba oluşturmak için aşağıdakileri hazırlamanız gerekir:

 • eski plafond;
 • 30 kırmızı parça, 20 mavi, öğlen saatlerinde aydınlatma için 10 ve sabah sırasıyla 10 adet diyot;
 • led sürücü (2 adet);
 • PWM kontrolü ile donatılmış sürücü;
 • Otomatik devre kesici, elektrik beslemesinin güvenliğini sağlar.

İnşa Yolları

Evinizdeki Phyto Lamba montajı için dikkat etmeniz gereken iki seçenek. İlk seçenek şöyledir:

 • genişliğe göre pencere eşiği ile ilgili olması gereken, kendi kendini idame ettiren bir çerçeve yapısına kaynak yapmak;
 • hiçbir diyot üzerinde sabitlenmiş bir alüminyum plakaya bir plafond koymak;
 • lamba, çiçekler için olabildiğince rahat olacak şekilde yerleştirilmelidir. Daha sonra, konum ayarlanabilir.

Bitkilerin Phyto Lambalarını birleştirmenin ikinci yolu şu şekildedir:

 • 10 watt mavi ve bir kırmızı, anodize alüminyum şerit, iki invertör, bir soğutucu ve eski bir lamba gövdesi için iki LED matris hazırlayın;
 • matrikse tel polaritesine göre lehim yapar. Cihaz kablolarını güç kaynağına bağlayın;
 • alüminyum şerit ile birlikte sıcak eriyik yapıştırıcı ile soğutucu ve güç kaynağı. Bu bir soğutma sistemi olarak hizmet edecektir;
 • Sıcak havayı çıkarmak için, lamba gövdesinde iki delik yapmanız gerekir;
 • Alüminyum şerit üzerindeki diyotların güçlü bir şekilde sabitlenmesi için epoksi yapıştırıcı kullanılır. Şerit bir yansıma etkisi yaratmak için bir yay şeklinde bükülür, sonra her şey vücuda sabitlenir.

Fito-lambanız hazır ve uygulama için kullanılabilir. Dikkatli bir şekilde halledilir ve dikkatli bir şekilde kullanılırsa, çok uzun süre dayanır.
Daha önce de belirttiğimiz gibi, LED’li lambalar, hazır veya kendi kendine yapılmış – aydınlatma tesisleri için en iyi seçenek. Ekonomiktirler ve uzun süre çalışabilirler. Ayrıca bitkiler yetiştirmek için en uygun koşulları oluştururlar.
Ancak sıradan akkor lambalar fitolams olarak kullanılamaz, çünkü güçlü ısıtma nedeniyle çiçeklere zarar verebilirler. İyi bir seçenek, flüoresan indüksiyon fitolamlarıdır, ancak önemli bir dezavantajları vardır – bu, zamanın ışık yoğunluğundaki bir azalmadır.

Fito-lambayı seçmek için kurallar

Ev bitkileri için fitotoksu hazır formda almaya karar verirseniz, ancak seçiminde kaybolursanız, bu konuyla ilgili aşağıdaki ipuçlarını dikkate alın:

 • Seçilen cihaz, bitkiler için tehlikeli olan ultraviyole ve kızılötesi ışınlar yaymamalı. Özellikle seralarda yetişen çiçeklerle ilgilidir;
 • Sera koşulları için bir lamba seçerken, ışık kaynaklarının ısınmasını düşünün. Fitolamın güçlü bir şekilde ısınmasıyla, sıcaklık ve nem dengesi bozulabilir;
 • fideler için lambalar sıcaklık dengesini etkilememelidir, aksi takdirde genç bitki kuruyabilir veya yakılabilir.

Bitkiler için Phyto Lamba: yorumlar

Ve bitki örtüsünün sevdalıları tarafından düşünülen Phyto Lamba kullanımı hakkında, onların değerlendirmeleri aşağıda okuyalım.
Bu alanda 5 yıldan fazla tecrübem var. Bu süre zarfında farklı tipte lambalar kullandım: farklı süpürgelikleri olan akkor ve farklı boyutlarda ışıldayan. süspansiyon yüksekliği, bitkilerin yapraklarının ipuçları belirlenecek var ama en az 50 cm olmalıdır. büyüyen fideler floresan lambalar tavsiye için 20 cm konusundaki ihtiyacını askıya aldı. Tüm lambaların kullanımı yararları neodym ve fosfor cam ampul ekleyerek mümkündür. Bütün bu bitkiler nedeniyle rahat hissediyor ve radyasyonun sert kısmı bastırılıyor.
Bir keresinde ev bitkilerinin yetiştirilmesinde lamba kullanmıyorum. Ancak, bir deney olarak, yeni yıla göre lambanın altında bir yay büyümeye karar verdim. Köprü yöntemiyle plastik bir kapta yaptım ve yaklaşık 3 kilo yeşillik ortaya çıktı. Tabi ki, Phyto Lamba çok pahalıdır, ancak sonuç beklentileri aşmaktadır.
Sera koşullarında yeşillik yetiştirmek için özel Phyto Lamba kullanmaya başladım. Aynı zamanda, farklı markaları denedim, bazıları daha çok, daha azını, daha azını, nihayetinde işin fiyatına ve kalitesine göre ayarlanmış olan seçeneğe son verdim. Bazıları kendilerini toplarlar ve daha da fazla tasarruf ederler, ama şimdiye kadar cesaret edemezlerdi. Hasat memnun eder. Tüm kültürlerin kış ekimi için tavsiye ederim.
yeri doldurulamaz bir şey, teşekkür ne olursa olsun sezonu ve güneş aktivitesinin yeşillik veya favori çiçekli bitkileri zevk zengin bir mahsulü elde edebilirsiniz hangi – O evde veya bir serada yetiştirilen bitkiler için fitolamp sonucuna varılabilir.

Fito-lamba, bitkiler için nasıl çalışır ve hangisi daha iyidir?

Her aşamada bitkinin doğru gelişimi için ana koşul, istenen spektrumun ışınları ile yeterli aydınlatmadır.
Bitkiler için Phyto Lambaın doğru şekilde uygulanması için, fotosentez hakkında bir şey bilmelidir.
Şekil, bitkinin “sevdiği” ışık spektrumunu (dalga boyu) göstermektedir.
Işık dalgasının ışığında fotosentez bağımlılığı grafiği
Fotosentez, güneş ışığının, suyun ve karbondioksitin enerjisinden organik madde oluşumuyla sonuçlanan, diğer bir deyişle yeşil kütlenin büyümesiyle sonuçlanan kimyasal bir süreçtir.
Klorofil, fotosentezin imkansız olduğu yeşil bir pigmenttir.
Fotomorfojenez, farklı spektrumların (tohum çimlenmesi, kök büyümesi, meyve olgunlaşması) ışınlarının etkisi altında büyüme süreçlerinin aktive olduğu bir dizi işlemdir. Gelişim aşamalarında, farklı spektrumun ışığına ve değişen derecelerde kullanışlılığa ihtiyaç vardır.
Klorofil iki çeşittir – A ve B Ayrıca farklı ışınlara da ihtiyaç duyarlar.
Klorofil A ve B
Bitki gelişimi için en uygun aydınlatma spektrumu:

Özellikler

Phyto Lamba, bunların tam olarak uyarlandıkları spektruma, doğal olarak, karakteristik özelliklerine yakın olan ışık kaynaklarını içerir.

Phyto Lamba kullanmanın avantajları

Bitkiler için ev tipi lambaların atanması – kış ve erken ilkbaharda tazeleme. Bu zamanda, gün ışığının süresi, doğru morfogenez ve fotosentez akışı için yeterli değildir. Dairede ek aydınlatma almak için çalışıyor, bitkiler (güneşe doğru) gerilir, inceltme, enerji büyümesi çiçek, sağlıklı, güçlü fideler veya bağları tomurcukları geliştirmek için yeterli değildir. Yeniden zenginleştirilmiş bitkiler, ekim yerinden bağımsız olarak doğru bir şekilde gelişirler: evin penceresine veya bahçedeki seraya.

İstenen etki nasıl elde edilir?

Phyto Lamba, bir bitkinin “gereksiz” kısmında ışık üretmek için enerji harcamadan bir bitki için gerekli aralıkta ışık yayar.
Akkor lambanın spektrumu, kızılötesi radyasyona doğru “kaydırılır”, ki bu da vejetatif süreçler için işe yaramaz (yukarıdaki grafiklere bakınız). Akkor lambalardaki enerjinin çoğu (% 95’e kadar) ısının salınması üzerine harcanır.
Akkorluk spektrumunun grafiği
Phyto Lamba daha normalden farklıdır? Akkor lambaların aksine, Phyto Lambalar bitkiler için gerekli aralıkta çalışabilir. “Yan” spektrum en az enerji tüketir.

Fito-lambayı seçmek için kurallar

Phyto Lamba seçimi aşağıdakileri sağlaması gereken, cihazın gereksinimleri dikkate alınarak gerçekleştirilir:

 • Ultraviyole, uzak kızıl ve kızılötesi aralıkta yok veya minimum miktarda radyasyon.
 • İşletme sırasındaki ısıtma, bitkileri olumsuz yönde etkilememeli, ısı dengesini bozmalı, yanıklara neden olmamalıdır.
 • Gerekli yoğunluğun ışık akısının radyasyonu.
 • Enerji tasarrufu.
 • Kurulum, bakım, onarım kolaylığı.
 • Büyüyen bitkilerin ekonomik fizibilitesi.
 • Lamba açıkken, lamba hayatı olumsuz etkilememeli, rahatsızlık vermemelidir.

içeriğe ↑

Phyto Lamba türleri

Cihazda farklı kullanılan fito lambalar ve elektrikli cihazların çalışma prensibi:

 • Sodyum.
 • Floresan veya enerji tasarrufu.
 • Endüksiyon.
 • LED Işık

Her türün sadece kendine özgü avantajları ve dezavantajları vardır. Aydınlatma türlerini detaylı olarak ele alalım.

sodyum

Sodyum lambalar yerleşim bölgelerine kurulum için uygun değildir. Parlak ışık her yöne yayılır, körleşir, göz hastalıklarına neden olur.
Lambalar DNaT (ark sodyum) ve DNaZ (ark sodyum ayna aynaları), tasarım ve çalışma prensiplerinde aynıdır, bir iç ayna yüzeyinin (alüminyum veya gümüş alaşımları) varlığı ile farklılık gösterirler. Ayna, yayılan ışığı istenen yöne yönlendirmenizi sağlar.
Lambanın gücünü hesaplayarak, 1 kare aydınlatma için hesaba katın. m yüzey, 100 watt gücüne ihtiyacınız var.
DNT, DNaZ’nin avantajları:

 • Yüksek ışık verimi, 1 W güç tüketimi başına 150 lümene (lümen) kadar.
 • Kabul Edilebilir VERİMLİLİK.
 • Uzun hizmet ömrü.
 • Hava çalışma sıcaklığı -60 – +40 ºº.
 • Çiçekli bitkilerin gelişimi için verimlilik.

Kullanım kolaylığı ile ilgili dezavantajlar:

 • Şişenin yüksek sıcaklığı – bir damla suya patlarsa lamba patlarsa, deri ile kazara temas ciddi bir yanığa neden olur.
 • Cihazın ısınması için voltaj uygulandıktan sonra açık kalma süresi 5-10 dakikadır.
 • Geri dönüşümde zorluklar – balonun içinde zehirlenmeye neden olan civa dumanı vardır.
 • Cihazın çalışması için balastların mevcudiyeti.
 • Işık akısının odaklanmasının imkansızlığı – oda her yöne aydınlatılır.
 • Yanıkların önlenmesi için bitkilere olan mesafelerin gözlemlenmesinin gerekliliği.

Yüksek basınçlı ark lambalarının spektrumunun kırmızı bölgede olduğu görülebilmektedir – bu çiçeklere uyar, meyvenin olgunlaşmasını kolaylaştırır. Turp, marul, soğan, diğer yeşilliklerin yetiştirilmesi için, bu tür bir lamba ile aydınlatıldığında daha fazla enerji tüketimi gerekir.
Yüksek basınçlı ark lambalarının spektrumu kırmızı bölgede

Floresan lambalar

Büyüyen fidelerde floresan lambalar aktif olarak kullanılmaktadır. Spektrum, ultraviyole doğru kaymış, kök sisteminin gelişimi üzerinde yararlı bir etkiye sahiptir.
Floresan lambaların avantajları:

 • Lambaların düşük maliyeti.
 • Ekonomik çalışma.
 • Düşük sıcaklık, yakma korkusu olmadan lambayı bitkilere yaklaştırır.
 • Işığın gölgesi ile lambaların seçimi. Çiçeklenme döneminde sıcak ışığa ihtiyaç duyulur, soğuk kök sisteminin büyümesini destekler, filizleri kuvvetlendirir. Gün ışığını yayan lambalar evrenseldir, bitkilerin tüm bitki örtüsü için ekilmesi için uygundur.

Flüoresan lambaların ayrı bir türü – bitki lambaları. Ünlü üreticiler bu tür lambaları geliştirdi ve üretti. Osram Fluora ve Camelion Bio lambaları popülerdir. Şekil, ürünleri yayan ışığı göstermektedir. Lüminesansın pembe tonu, mavi ve kırmızı radyasyon spektrumunda hakim olan bir karışımdan kaynaklanır. Etki, bir fosfor – özel bir bileşim uygulanarak elde edilir.
Phyto Lamba pembe gölge
Lüminesan Phyto Lamba eksiklikler değildir:

 • Yetersiz güç – aydınlatma için ikiz lambaları takın.
 • Geleneksel floresan lambalara kıyasla yüksek maliyet.
 • Aydınlatma ile bir odada uzun süre kalmama – radyasyon spektrumunun mavi kısmı vizyonu olumsuz etkiliyor, odanın (mutfak) aydınlatması olağandışı rahatsız edici bir karakter kazanıyor.
 • Soğukta (turp, soğan) dayanıklı bitki yetiştirirken seralarda zor kullanım. Lambalar, düşük sıcaklıklarda tutuşmak zordur, tutuşmadan sonra, gözle görülür titreme olabilir.

Enerji tasarruflu Phyto Lamba (housekeeper)

Çalışma prensiplerine göre kendilerine benzeyen floresan lambaların tipi enerji tasarruflu lambalardır. Kontrol dişlisi tabana yerleştirilmiştir. Bağlantı standart bir E27 kartuşuna yapılır. Satışta özel bir spektrum ile enerji tasarrufu vardır. Bu tür lambalar, bireysel bitkileri vurgulamak için uygundur. Lambanın ısıtılması, bitkilerin yanmasına neden olmak için yeterli değildir. Lambalar fazla elektrik tüketmez.

indüksiyon

Modern tip floresan lambalar – bitkiler için indüksiyon lambaları.
Bitkiler için indüksiyon Lambaı
Çalışma prensibi, geleneksel floresan lambalara benzer – gazlı bir ortamda bir ark görünümü. İndüksiyon lambalarının tasarımı, ampulün içinde elektrot içermez. Bu servis ömrünü uzatır, 10-12 saatlik çalışma modu ile 15-20 yıla ulaşabilir. İkinci avantaj, elektrotların yanmamasıdır, bu nedenle, ışık akısı zamanla önemli ölçüde azalmaz.
Pahalı ekipmanın satın alınması, uzun hizmet ömrü nedeniyle para ödemektedir. Esaslar, şişenin zayıf bir şekilde ısıtılmasını içerir. Bu, ışık yoğunluğunun kaybını azaltan armatürden tesise olan mesafeyi azaltmayı mümkün kılar. Bu tür lambaların emisyon spektrumu, bitkilerin başarılı bir şekilde yetiştirilmesi için uygundur.

LED Işık

LED Phyto Lamba popülerlik kazanıyor. LED’lerin pozitif nitelikleri için talep sağlayın:

 • Teknoloji ilerledikçe düşük fiyat ve daha fazla kullanılabilirlik.
 • Servis ömrü, sıcaklık koşulları koşulları altında 50.000 saate ulaşır.
 • Düşük güç tüketimi.
 • Spektrumun herhangi bir bölümünde radyasyon olasılığı.
 • Ek cihaz gerektirmeden, standart bir armatüre vidalanmış bir kapaklı lambalar.
 • Çevre dostu – bileşiminde zararlı ve tehlikeli maddeler yoktur.
 • Spektrumda hiçbir ultraviyole ve kızılötesi dalga yoktur.
 • Işığın yoğunluğunu ayarlayabilme.

Bu tür armatürlerin dezavantajı, 440 ve 660 nm dalga boyuna sahip özel lambaların yüksek fiyatıdır.
Ancak, yukarıda bitkilerin 420-460 ve 630-70 nm aralıklarında başarılı bir şekilde geliştiği gösterilmiştir. Agresif reklam lambaları 440 ve 660 nm, üreticilerin pazarlama kurslarından daha fazla değildir.
Fideler, E27 soketli rgb ledli lambalarla rahatça aydınlatılır. Enstrümanların adı kırmızı, yeşil, mavi (kırmızı, yeşil, mavi) ingilizce kelimelerin ilk harflerinden bir kısaltmadır. Kontrolör cihaza monte edilir, armatür taşınabilir uzaktan kumanda ile kontrol edilir. Böyle bir ampulu bir pencere pervazına asarsanız, bitkileri kırmızı ve mavi olarak etkin bir şekilde aydınlatır. İnsanların odasında, cihaz beyaz ışık moduna geçer – odayı aydınlatır.
Sera içinde LED Phyto Lamba kullanımı Example içeriği için örnek

Bir lamba al ya da kendi elleriyle yap?

Büyüme sürecinin ve gerekli ışıklandırma spektrumunun anlaşılması, çiçekçilere kendi elleriyle LED fito-sülfat üretme fikrini itiyor.
Ek bir uyaran, endüstriyel imalatın ucuz armatürlerinin bazı özelliklerinin bilgisi olacaktır.
Ahlaksız üreticileri kurtarmak için yollar basit:

 1. Lambalarda, düşük parametrelerle ucuz LED’ler kullanın. Sonuç olarak, 50 W lamba yerine 25-30 watt’ta parlar.
 2. Uzun ömürlülüğü artırmak için akımı diyotlardan sınırlar. Sonuç olarak, servis ömrü artar ve radyasyon şiddeti ürün pasaportunda belirtilen belirtilen teknik özelliklere karşılık gelmez.
 3. Yüksek akımlı düşük güç tüketimli LED’ler, parlaklıkta artışa yol açar, ancak lambanın ömrünü önemli ölçüde azaltır.
 4. LED’lerin alüminyum radyatör üzerindeki yakın düzenlemesi, ısı emicisini sağlamaz – ampullerin verimliliğini korumak için ana koşul.

Ne yazık ki, bir satış çıkışında veya evde üreticinin beyan ettiği ürün özelliklerinin güvenilirliğini kontrol etmek kolay değildir, özel ölçüm cihazları kullanmanız gerekir – luxmeter, ampervoltmeter. Satıcının vicdanlılığına güvenmek ya da lambayı kendiniz yapmaktır.
Kendi kendini geliştirmenin ekonomik fizibilitesi, LED’lerin, sürücülerin (güç kaynakları) gelişiyle birlikte tek bir panoya yerleştirildi.
LED sürücüler tek bir panele entegre edilmiştir
Fabrikalar tarafından üretilen levhaların boyutları, hatalı LED projektörlerde kurulum için ürünün seçilmesine ve böylece bir pitoksin elde edilmesine izin verir.
LED şeridi istenilen spektruma monte etmek bağımsız olarak kolayca yapılabilir. Ancak, bu durumda, güç kaynağını kurmak için bir yer sağlamanız gerekir. Eksi ucuz bantlar – dış etkilerden korunma eksikliği. Ürünü gerekli koruma sınıfıyla satın almanız gerekir.

Phyto Lamba kurulumu için öneriler

İstenilen sonuca ulaşmak için tesise zarar vermeden montaj kurallarına uyulmasına yardımcı olunur:

 • Ayna ekranlarının kullanımı, kullanıcının gözlerini korurken, bitkinin maksimum ışık miktarını göndermesine izin verecektir.
 • Güneşin bitkiyi aydınlatmasıyla yukarıdan aşağıya doğru bir ışık akışını yönlendirerek, vejetatif süreçlerin aktivasyonunu sağlarlar.

Armatürleri monte ederken, aşağıdaki tavsiyelere uyulmalıdır:

 • Lambayı, olası termal yanıkları unutmamak için, bitkiye en yakın yüksekliğe yerleştirin.
 • Püskürtme sırasında sıvı damlaları, hasarı önlemek için ışık kaynağına düşmemelidir.
 • Aydınlatmayı düzenlemek için ekipman kullanımı, bitkilerin uygun şekilde gelişmesini sağlayacak ve elektrik maliyetini azaltacaktır. Belirli bir bitki türünün ışık rejimini inceleyin – yalnızca yuvarlak ışıklı bitkiler, yalnızca küçük tohumlu bitkilerin çimlenmesinin ilk günlerinde gereklidir.

Fitosülfürün doğru seçimi, çiçek tomurcuklarının bağlanması ve açılmasını sağlamak için güçlü, sağlıklı fidelerin büyümesine izin verecektir. Doğru spektrumdaki lambaların kullanılması, elektrik faturalarının ödenmesini azaltacaktır.

Fide için doğru LED Phyto Lamba seçimi için 9 İpuçları

Yeni bir koleksiyona makale ekleme

Zorlu iklimimizde, mayıs ayında kar yağabilir ve güneş – pek seyrek görülen bir ziyaretçi, fideler, pencere kenarlarında yetişir, ilkbaharda yaşamayabilir. Soğuk mevsimde genç bitkilerin gücünü desteklemek fitolampa yardımcı olacaktır.
Bu yazıda, soruyu cevaplamak, böylece öncekilerden daha fitolampy LED iyi olanı – Sodyum ve floresan lambalar, hem de modern bir enerji tasarruflu aydınlatma üzerindeki avantajı ne kadar.

LED Phyto Lamba avantajları:

 • enerji tasarrufu,
 • dayanıklılık,
 • kompaktlık,
 • Bitki spektrumları için yararlı ışık akısı içeriği, fotosentezi hızlandırır.

1. Phyto Lamba şeklinde karar verin

Bir pencere eşiği, bir masa, uzun bir raf, raflar varsa, tabii ki, doğrusal bir fitolamp satın almak daha uygundur. Uzun bir sıraya ekilen fideleri veya çiçekleri eşit olarak aydınlatacaktır. Çiçekler bir yarıçap çubuğunda yer alıyorsa, minyatür bir ağacı veya masadaki küçük bir alanı vurgulamanız gerekir; bu, socet phptolamp’ı kullanmak daha iyidir.

2. Phyto Lamba içinde diyotların spektrumunu kontrol edin

Bitkilerin farklı uzunluk ve renkteki dalgalardan oluşan büyüme ve gelişme için güneş ışığına ihtiyaç duydukları iyi bilinmektedir. İlkbaharda, fidan yetiştirme sırasında, yeterli güneş ışığı olmadığında, genellikle aydınlatma tesisleri için yapay aydınlatma lambaları kullanılır. Bununla birlikte, radyasyon spektrumları sınırlıdır ve çoğunlukla sarı ve yeşil renk sektörlerinde ortaya çıkar. Ek olarak, akkor lambalar çok fazla elektrik tüketir. Floresan ve modern enerji tasarruflu lambalar daha ekonomiktir, ancak kırmızı ve turuncu spektral bölgelerde az ışık yayarlar. Ve bitkiler mavi ve kırmızıdaki büyümeye iyi tepki veriyor.
Phyto Lambalarda LED’ler kullanıldığında böyle bir optimal renk kombinasyonu elde edildi. Bu nedenle, bu aydınlatma kaynaklarına bicolor denir. Bir lambayı doğru şekilde seçmek için, sözde spektrograma bakmanız gerekir (bkz. Şekil 1). Lambanın ambalajında var. Spektrogramda, spektrumun mavi ve kırmızı sektörlerinde pikler olmalıdır. Mavi sektörde, fideler için optimum dalga boyu 440-450 nm ve kırmızı – 650-660 nm’dir. Spektral göstergeler her iki yönde de kuvvetli bir şekilde saparsa, bu tür bir lamba alınmamalıdır, çünkü filizler için farklı uzunluktaki dalgalar etkisizdir.

3. Diyotun gerçek ve nominal gücünü ayırt eder.

Diyotlar farklı kapasitelerde gelir – 1W, 3W veya 5W. “Ev serası” nın ihtiyaçları için en uygun olanı, 120 derecelik bir açıda ışık saçan birincil lensli yayıcı lambalardır. Optimum, doğru bir yayılan ışık ve ısı oranıyla 3 W gücünde bir lamba olarak kabul edilir.
Bir lamba seçimi ile karıştırılmamak için, nominal ve gerçek güç kavramları arasında ayrım yapılmalıdır. Ne demek istediklerini görelim. Nominal güç, diyotun maksimum sınırında çalıştığı güçtür. Bu, diyotun böyle bir yük altında “ömrünün” kısa olacağı anlamına gelir. Diyotların daha uzun süre dayanmaları, güçlerinin yarısını “beslerler”, yani gerçekte 3 watt’lık bir güç olan bir diyot “1.5 watt gösterecektir”. Bu onun gerçek gücü. LED lambaların saygın üreticileri bu bilgileri kendi web sitelerinde belirtmek için gereklidir (bkz. Şekil 2).

4. Lambadaki LED’lerin gücünü doğru şekilde hesaplayın

LED’lerin toplam gücü nasıl hesaplanır? Lambada kaç diyot olmalı? Bu soruların cevabı belirli duruma bağlıdır. Seçimdeki en önemli şey diyot ve radyatör arasındaki orandır (yukarıdaki 6. paragrafa bakınız).
Diyotların sayısını hesaplamak için formül oldukça basittir: M = K × M1, burada M toplam lamba gücüdür (W), K diyotların sayısıdır ve M1 bir diyotun gücüdür. Ancak, tüm üreticiler müşterilere karşı son derece dürüst değildir. Yem için düşmemesi için bilgi boşluğunu ortadan kaldırıyoruz.
Üreticinin, her bir diyotun gücünün 3 watt olduğunu iddia ettiği, 54W’lik bir ampülü ve 18 diyotu seçtiğinizi varsayalım. Bir wattmetre ile ölçtüğünüzde (bağlı cihazların gücünü ölçmek için bir cihaz), 11 W verdiğini ortaya çıkarır.
Diyotun uzun süre maksimum çalışmadığı dikkate alınmalıdır! Yani, biz hesaplıyoruz: 54 W, 18 diyotlara bölündü, her bir diyot için tam hızda çalışan 3 watt elde ederiz! Ama bu olamaz! Ancak, 54 watt nominal güç ve 27 watt gerçek güç için ödeme yaparsınız (yukarıdaki bilgilere bakınız.) Ama aslında 11,6 watt veriyor. 27 Watt’tan uzak.
Diyotun gerçek çıkışı gücün yarısıdır. Daha sonra, her diyotun 1.5 watt’lık bir güç alması ve 18 diyot ile çarpması halinde, bu lambanın aslında olduğu gibi en az 27 diyottan oluşması gerekir. Hile? Hayır, sadece düşük güçteki diyotlar, yani güçlerinin yarısında çalışan 1 W güç var. Tabii ki, üreticiler bunun hakkında yazmazlar.
Ama bu nasıl oldu? Soketten 11,6 watt gerçek güç alıyoruz, 18 diyot’a bölünüyoruz. Ve 0,64 W aldık! Yani, 0.64 W 1W’ın sadece yarısı kadardır.
Paket üzerinde, lambanın 3 W gücünde 12 diyottan oluştuğu yazılmıştır – toplamda 36 W, yani çıkıştan gelen gerçek güç 15-18 W olmalıdır. Yani öyle!
Bu, lambanın tam olarak 3 watt diyot olduğu anlamına gelir! Uzun çalışacaklar ve aynı zamanda iyi bir sonuç alacaksınız. Böylece lambaya verilen bilgilerde, hem nominal güç hem de gerçek güç belirtilmelidir.

5. Radyatörün alanını dikkate alın

Bir radyatör, lamba lambalarında bir daire şeklinde düzenlenmiş bir alüminyum kasadır veya doğrusal bir lamba ise, tüm gövde radyatördür. Şekil 3’te, radyatör oklarla gösterilmiştir.
Radyatör, diyot üreten ısıyı dağıtmak için tasarlanmıştır. Bu nedenle, radyatörün hacmi, aşırı ısınmayacak şekilde diyot sayısı için tasarlanmalıdır. Diyotların kristalindeki maksimum sıcaklık 70-75 ° C’yi geçmemelidir, aksi takdirde “bozunur”. Yani, eğer lambada çok fazla diyot varsa ve radyatör küçük ise, böyle bir lamba hızla bozulabilir.
LED Phyto Lamba’ın düzgün çalışması için radyatör alanı ile diyot sayısı arasındaki oran iyi ayarlanmalıdır. Diyotlar arasındaki mesafe, yani diyotlar arasındaki boşluk yeterliyse, ısı daha hızlı dağıtılır. Radyatör üzerindeki diyotların doğru “iniş” örneği Şekil 4’te gösterilmiştir.
Aşağıdaki videodan LED Phyto Lamba hakkında daha fazla bilgi bulabilirsiniz:

6. Lambadan aydınlatma alanına olan mesafeyi dikkate alın.

Bitkilerden hangi mesafede fitolamları yerleştirmeniz gerekiyor? Bu sorunun cevabı, hangi odaya ve kaç tane bitki yetiştireceğinize ve ayrıca gün ışığının uzunluğuna bağlı olacaktır.
Lamba işlevini korumak için ve bu tür ışıkların etkisi azalmazsa, ışık demetini daraltmak için ek lenslerle donatılabilir. Maruz kalma alanı seçilen merceklere bağlı olacaktır. Ekstra lamba ve gereksiz güç için fazla ödeme yapmamak için bunları profesyonellerin yardımıyla seçmek daha iyidir.

7. Ek lens takmayı düşünün

Daha önce belirtildiği gibi, diyotlar zaten bir birincil merceğe ve 120 derecelik bir aydınlatma açısına sahiptir. Ancak lambayı çok yükseğe asarsanız, bitkilere olan ışık daha az ulaşır ve daha fazla dağılacaktır. Yani, ışık tatsız alanı kapsayacaktır. Bu tür kullanım verimsizdir, ancak elektrik için ekstra ödeme yapmanız gerekir. Bu sorun, ek lenslerin kurulumunu çözmeye yardımcı olacaktır. 15, 30, 45, 60, 90 derece. Bir objektif seçmek, istenen yüksekliği seçmenizi ve bitkilerin ihtiyaç duyduğu lambanın yararlı gücünü korumanızı sağlayacaktır.

8. İstenen spektrumun Lambaını seçin

Bicolor spektrumu – bitkiye fotosentez için gerekli enerjiyi veren ana spektrum.
Bu spektrumda bir lamba önerilir:

 • Pencere, balkon ve asgari miktarda güneş ışığı olan yerlerde herhangi bir bitkiyi aydınlatmak için;
 • fide ve genç bitkiler yetiştirmek için;
 • ek ışık kaynakları olan bir odada yetişkin bitkilerin aydınlatılması için;
 • Kışın ve yetersiz aydınlatma koşullarında bitkileri desteklemek.

Tam spektrum. Bunlar, kırmızı ve mavi alanlarda daha geniş bir aralıktaki pikler içeren iki renkli spektrumun lambalarıdır. Onlar evrensel ve birçok bitki için uygundur. Enerji verimliliği ve spektrum tepeleri açısından, bu ışık kaynakları iki renkli lambalardan biraz daha düşüktür, ancak daha geniş bir spektrum yelpazesi sayesinde, bitkiye güneş ışınımına benzer şekilde maksimum yapay ışık vermek mümkündür.
Daha gelişmiş lambalar vardır – bunlar beyaz ışığın eklenmesiyle birlikte tam lamba lambalardır. İnsanların evlerinde kullanım için uygundur. Görünüşte, bu lambanın ışığı sıcak beyazdır, ancak bitkiler boyu için yararlı olan dalgalar içerir.
Çok renkli spektrum, kırmızı, mavi, sıcak beyaz ve uzak kırmızı ışığı birleştiren eşsiz bir lambadır. Orkide ve adenomlar da dahil olmak üzere birçok bitkide çiçeklenme ve meyvenin maksimum stimülasyonunu ve büyüme aşamasında fotosentez için büyük oranda kırmızı ve mavi ışık verir. Bu spektrumda bir lamba önerilir:

 • yetişkin bitkilerin aydınlatılması için;
 • çiçeklenme ve meyveyi uyarmak için;
 • güneş ışığının yokluğunda iç mekanda büyümek için;
 • özellikle orkideler, kapalı çiçeklerin aydınlatılması için;
 • süs bitkilerinin aydınlatılması için.

Floresan lüminesans için önerilen ortalama süre günde 13-14 saattir. Bu lambalar sadece ışık gününü uzatmak için değil, aynı zamanda karanlık bir odada da kullanılabilir. Geceleri bitkilere bir mola verilir çünkü onlar, bir insan gibi, biyolojik bir saati vardır ve geceleri “uyku” ye ihtiyaç duyarlar.
Biber, domates, patlıcan, salatalık günde 8 ila 13 saat hafifletmenizi tavsiye ederiz. Yeşil kültürler (salatalar) – günde 8-11 saat, tugovschie bitkileri (kereviz, turp, şalgam) – günde 12-16 saat.

9. garanti ile Phyto Lamba satın

Bu çok önemli bir nokta. İmalat şirketleri ve iyi niyetli satıcılar lamba üzerinde bir garanti vermelidir. Bu çok önemli. Test edilmemiş bir satıcıdan bir lamba aldığına göre, arızanızdan kaynaklanmadığını kanıtlayamazsınız, ancak örneğin ağdaki güç dalgalanması nedeniyle. Ve böyle bir lambayı tamir etmek hiçbir yere götürülemez. Bu nedenle, en az 1 yıl garantili LED lambaları seçin.

Bitkiler için fitolam nedir?

İçindekiler:
1. Phyto Lamba nedir ve ne için vardır?
2. Phyto Lambaların çeşitleri.
3. Doğru Phyto Lamba nasıl seçilir.
4. Phyto Lamba’ların doğru şekilde takılması.
1. Fitolam – büyümeyi iyileştirmek ve verimi arttırmak için bitkileri aydınlatmak için kullanılan bir ışık kaynağıdır. Bitkiler için lambalar, özel bir ışık spektrumu olan geleneksel lambalardan veya emisyon spektrumunda bitki büyümesi için gerekli olan aralıkta bir değişiklik gösterir. Çoğu zaman yapay koşullar altında ya da yetersiz doğal ışık altında büyürken kullanılır, özellikle kısa bir gün içinde kuzey enlemleri için önemlidir.
Herkes güneş ışığının bitki büyümesi için gerekli olduğunu bilir, çünkü su ve karbon dioksit bitkiler ve yeni hücre ve tkeney yapı büyümesi için gerekli olan organik bileşikler, çeşitli dönüştürülmüş edildiği fotosentez olmadan mümkün değildir. Bitkinin toplam durumu, büyüklüğü ve verimliliği ışığın miktarına bağlıdır. Doğal aydınlatma tesisinin sıkıntısı biraz yaktı alanda yeşillik üzerinde enerjiyi israf etmemeye çalışıyor, aynı anda, güneşe yaklaştıkça ulaşmaya çalışan, yukarı ulaşmaya başlar bulunmaktadır. Bu nedenle, ışık eksikliği ile bitkiler uzun ve yaprak dökendir.
Fitolampy her yerde kullanılır: Sanayi seralar çiçek ve fidan ek aydınlatma için, evde yanısıra, salatalık, domates, otlar ve çiçekler yetiştirmek için.
2. Phyto Lambaların çeşitleri.
Bugün, mağazadaki lambaların seçiminin çok büyük olduğunu belirtmek gerekir; ancak, tesislerin aydınlatılması için yeterli olan ışığın her zaman bitkiler için uygun olmadığı anlaşılmalıdır. Örneğin, geleneksel bir akkor lamba, bitkiler için gerekli olan ışık spektrumu vermeyecektir ve harcanan enerjinin çoğu, üretilen ısıya ve bitki için gerekli olan ışık spektrumuna gidecektir. Aynı şey, aydınlatma odaları için tasarlanan diğer lambalar için de geçerlidir.
Özel bir spektrumdaki bitkiler için birkaç çeşit lamba düşünelim:
– Sodyum Reflü lambaları.
Reflü lambaları hemen hemen tüm endüstriyel seralarda kullanılan ilk fitotokslerdir. Lambalar dayanıklılık, yüksek ışık akısı, yüksek verim, zaman testinden dolayı ayırt edilir. Meyve ekinlerinin yetiştirilmesi için özellikle etkili, radyasyon spektrumu ağırlıklı olarak kırmızı aralıkta baskındır. Refleks lambaların bulunmadığı için, lambayı ve az miktarda mavi ışık spektrumu açmak için bir ateşleme modülü (LAMP) kullanma ihtiyacını ayırt etmek mümkündür.
Lüminesan lambalar arasında, büyüyen bitkiler için en uygun olanı, Alman üretici OSRAM’ın Fluora serisidir. Lambaların içinde özel bir fosfor eklenir, çünkü ışık spektrumu hafifçe pembemsi-mor olur, bu da fidelerin yetiştirilmesi ve küçük bitkilerin aydınlatılması için uygundur. Bu lambalar küçük fideler için uygundur, ancak lambaları mümkün olduğunca bitkilere yakın monte etmeniz gerekir. Bu lambaların ışık akısı oldukça düşüktür ve çok uzaklarda etkisizdir. Ayrıca, flüoresan lambaların eksikliği, ışık, düşük ışık akısı, düşük lamba ömrü, geri dönüşüm, kırılganlık karmaşıklığı, yetersiz kırmızı spektrumuna atfedilebilir. Zaten 1500 saatlik bir verimden sonra ve lambaların parıltısı azalmaya başladığında, büyük bitkilerin ekimi için lambaların gücü yeterli olmayacaktır.
En modern lambalar. Armatürler yüksek verimlidir, daha az elektrik tüketir çünkü Elektrik tüketimi sadece istenilen ışık spektrumu için ve neredeyse hiç ısı üretilmez. Genel olarak, armatürlerde özel bir ışık spektrumunun ve belirli bir oranın kırmızı ve mavi LED’leri kullanılır, ancak spektral kompozisyon doğru oranlarda siparişe göre yapılabilir. Tamamen kırmızı ve mavi ışık, her zaman insan gözünün özelliği olmayan ve can sıkıcı olabilen mor bir parlaklık verir.

alıntı

Benzer Yazılar

YAZAR : Admin

- Elektronik Mühendisi - E.Ü. Tıp Fakültesi Kalibrasyon Sorumlusu Test kontrol ve kalibrasyon sorumlu müdürü (Sağ.Bak. ÜTS) - X-Işınlı Görüntüleme Sistemleri Test Kontrol ve Kalibrasyon Uzmanı (Sağ.Bak.) - Usta Öğretici (MEB) - Hatalı veya kaldırılmasını istediğiniz sayfaları diyot.net@gmail.com bildirin

BU YAZIYI DA İNCELEDİNİZ Mİ ?

Yüksek Basınçlı Sodyum Buharlı Lambalar

Ticari olarak 1964 yılından bu yana kullanılan yüksek basınçlı sodyum buharlı lambalar, Dünyada sokak aydınlatmasında …

Bir yanıt yazın