Lümen (lm):

Bir mum şiddetindeki bir ışık kaynağının 1 metre mesafede bulunan 1 m²’lik bir yüzeye dik olarak gönderdiği ışık akısına (miktarına) lümen denir.

lumen_luks

Işık akısı / Işık Enerjisinin ölçüsüdür.

Diğer bir deyişle bir ışık kaynağından toplam çıkış lümenle ifade edilir.

Lümen ne kadar yüksekse ışık o kadar parlak gözükür.

Fizikteki sembolü lm’dir.

1 lumen = 0.00146 W

Bir ışık kaynağından biryüzey üzerine gelen ışık miktarına ışık akısı denilmektedir. Bir mumşiddetindeki bir kaynağın bir metre mesafede bulunan 1 m2 lik bir yüzeye dik olarak gönderdiği ışık akısına (miktarına) bir lümen denir. 1 m 2 lik bir yüzeyde bir lüks’lük aydınlanma meydana getiren ışık akısı miktarı olarak da tarif edilebilir.

Bir mum şiddetindeki bir ışık kaynağının uzaya yayabileceği toplam ışık miktarı (akısı):

F’ dir.  F= 4 p. I’dır.

Tasarruflu ampuller ve harcadıkları elektrik miktarı nedir?

Günümüzde Led ampullerin harcadıkları çok daha az elektrik ile artık evlerde de kullanımı oldukça yaygınlaşmıştır. 8W’lık bir Led ampul ile 600 lumenden fazla ışık elde edilebilmektedir. 60W’lık normal akkor ampul’ün yaydığı ışık miktarı ise 710 lumendir. Led ampuller ile %90’a kadar elektirik tasarrufu sağlanabilir.

YAZAR : Admin

Elektronik Mühendisi / E.Üni. Kalibrasyon Lab. Sorumlusu / Biyomedikal Kalibrasyon Laboratuvarı Sorumlu Müdürü (Sağ.Bak.) / X-Işınlı Görüntüleme Sistemleri Test Kontrol ve Kalibrasyon Uzmanı (Sağ.Bak.) / Ultrason-Doppler Sistemleri Test Kontrol ve Kalibrasyon Uzmanı (Sağ.Bak.) - Hatalı veya kaldırılmasını istediğiniz sayfaları diyot.net@gmail.com bildirin

BU YAZIYI DA İNCELEDİNİZ Mİ ?

Mikroişlemci

Mikroişlemci, bir bilgisayar sisteminde programların işletilmesinden sorumlu olan ve tüm bileşenleri merkezi şekilde kontrol eden …

Bir cevap yazın