TL431

TL431  ayarlanabilir voltaj referans entegresidir. Çıkış voltajı 2.5 ( 2.495 ) V ~ 36 V arasında ayarlanabilir.

TL431 Ayarlanabilir güç kaynakları ve regülatörlerde Zener diyot yerine kullanılması için tasarlanmıştır.

Güç kaynağı olarak tasarlanmış olan herhangi bir devrenin en önemli olan ayağı geri besleme katı olmaktadır. Devre bütün değerlerini istenen referans değerlerine ulaştırmak için de hareket eder. Ayrıca eğer tasarımda herhangi bir sıkıntı yok ise geliştirilen güç katı istenmekte olan gerilim ve ya akım değerinde çalışır.

 TL431 içinde bir karşılaştırıcı ve de bu sistemin çıkışında ise genel olarak bir NPN kuvvetlendirici barındırmaktadır.

Kuvvetlendiricinin PNP olduğu bir takım TL431 modelleri de bulunmaktadır. Ayrıca hem lineer hem de switch mode olan geri besleme katılarının en önemli olan elemanı sıcaklık ile değişim aralığında hemen hemen yok denecek kadar daha da az olan bir referans elemanı olmaktadır.

 TL431  kullanıldığı pek çok alan da vardır. Bu alanlardan özellikle SMPS tasarımlarının çıkışları katlarında, gerilim ya da akım regülasyonu görevi ile ön plana çıkmaktadır. Ayrıca İçinde barındırdığı gerilimlerin kaynağı ile birlikte günümüz koşullarında her ne kadar daha da iyi olan rakipleri olsa dahi, ölçüm devrelerinin ihtiyaçları olan referanslar gerilim kaynağını yaratmakta çok sık olarak tercih edilmektedir.

Buna ek olarak az sayıda görülen lineer led sürücülerin içinde sabit bir akım kaynağı yaratmak için de TL431 kullanılmaktadır.

 

 

Benzer Yazılar

YAZAR : Admin

- Elektronik Mühendisi - E.Ü. Tıp Fakültesi Kalibrasyon Sorumlusu Test kontrol ve kalibrasyon sorumlu müdürü (Sağ.Bak. ÜTS) - X-Işınlı Görüntüleme Sistemleri Test Kontrol ve Kalibrasyon Uzmanı (Sağ.Bak.) - Usta Öğretici (MEB) - Hatalı veya kaldırılmasını istediğiniz sayfaları diyot.net@gmail.com bildirin

BU YAZIYI DA İNCELEDİNİZ Mİ ?

18650 Pil

18650 Li-on ( Lityum İyon ) Pil 18650 Pil‘ deki 18 çap ve 65  boyu …

Bir yanıt yazın