Güneş Enerjili Lamba ( Solar Lamba )

Güneş Enerjili Lamba ( Solar Lamba )

Güneş enerjisi ile çalışan lambalar, elektrik ihtiyacını kendileri temin ettiğinden rastgele bir altyapı kurulumuna gereksinim duymaz ve istenilen her alanda kullanılmaya ve montaja makul olarak tasarlanmıştır. Güneşten aldığı 8 saatlik şarj ile 20 saat süresince problemsiz aydınlatma yapabilmektedir. Bu amaçla, şebeke enerjisine bağımlı olmadan, hiçbir kesinti yaşanmadan, sık sık aydınlatma yapabilmektedir. Aydınlatma ürünleri her tür alanda çalışmaya elverişlidir. Güneş enerjisi ile çalışan lambalarının dış yüzeyinde sarf edilen parçalar ABS plastikten özel kalıplar kullanılarak üretilmektedir. Alt zemindeki montaj parçaları alüminyumdan özel olarak tasarlanmıştır. Kullanılan bütün malzemeler bahçe gibi sulama oluşturulan dış alanlarda korozyon sorunu yaşanmadan kullanılabilir.
Güneş enerjili lamba sistemlerinin uygulama yerleri
• Bahçe ve park aydınlatmaları
• Cadde ve sokaklardaki aydınlatmalar
• İşyerleri, fabrika, alış veriş merkezi, üniversite bahçe ve otoparkları
• Sinyalizasyon, emniyet sistemleri
• Reklam panosu, otobüs durağı aydınlatmaları
• Benzin istasyonları
• Acil hal aydınlatmaları
• Şehir içi dekoratif aydınlatma
Güneş panelleri AC elektrik akımı üretir. Bu amaçla direk akü şarjına uygundurlar. Aküler de DC elektriği depolayıp gereksinim durumunda DC olarak iletirler. Bu amaçla genelde bu sistemlerde DC elektrik ile çalışan lambalar kullanılır.

Güneş Enerjili Lamba ( Solar Lamba ) Nasıl Çalışır?

Güneş Enerjili Lamba - Solar Lamba
Güneş enerjili lamba sistemlerinde fotovoltaik hücreler ışığın üzerinde yer alırlar ve yarıiletken üzerinde çok kısımlı elektronik devreler olan silikon parçalarıdırlar. Güneş hücre yüzeyine çarptığı zaman, güneş enerjisi amacıyla tespit edilen fotonlar emilirler ve bu da elektronların hücrenin bir yanından başka yanına atlamasına neden olur. Işık hücrenin iki tarafına da bağlanır ve böylelikle akım yolu sonuçlanmış olur. elektronların hareket etmeleri elektrik akımı oluşturur. Ortaya çıkan elektrik anında kullanmak mümkün ya da daha sonra kullanmak üzere bir pil amacıyla saklanır.

Pil ve Şarj Kontrolörü

Güneş enerjili lamba sistemlerini gece kullanmak üzere güneş enerjisi gizlemek amacıyla, güneş doğrultusundan imal edilen elektriği kimyasal enerji şeklinde depolamaya yarayan pil gereklidir. Bunların şarj edilebilen ve şarj edilemeyen iki tipleri vardır. İsteğinize makul olarak satın alabilirsiniz. Küçük bir şarj kontrolörü de otomatik olarak şarjı ve güneş enerjisinin tüketimini sağlayacağından gereklidir. Bu kontrolör aynı süreçte baterinin ömrünü kısaltan aşırı yükleme halini da engellerler.

Güneş Enerjili Lamba ( Solar Lamba ) Performanslarını Arttırma

Bahçe ışıkları olarak kullanılan güneş enerjili lamba sistemlerinden en iyi şekilde yararlanmak amacıyla iyi güneş alan bölgelere yerleştirdiğinizden emin olun. Hem de bu ışıkların hijyenikliğini gerçekleştirmeyi de unutmayın. Çünkü solar panellerin üzerinde biriken kir verimli çalışmalarını engeller ve bir yandan da pillerin tam olarak şarj olmalarına mani olur.

Güneş Enerjili Lamba ( Solar Lamba ) nasıl yaparız ?

Güneş Enerjili Lamba
Devrenin amacı Güneş enerji panelinin pili şarj etmesi ve karanlıkta LED lambanın yanması ancak gündüz aydınlıkta sönmesidir.
Devre, sürekli  Dc gerilimi yerine yüksek frekans kare dalgalar kullanmaktadır.
Bu devre sabit DC voltajının verebileceği parlaklığın aynısını %50 daha az enerji kullanarak sağlamaktadır. Üstelik yalnızca bir kalem pil veya 1.2 v herhangi bir güç kaynağı LED lambayı yakmak için yeterli olmaktadır.
Gündüz aydınlıkta pil şarj olurken gece karanlıkta ise LED lamba ışık vermektedir. Led lamba yanarken devre 10 mA akım tüketmektedir.

Benzer Yazılar

YAZAR : Admin

- Elektronik Mühendisi - E.Ü. Tıp Fakültesi Kalibrasyon Sorumlusu Test kontrol ve kalibrasyon sorumlu müdürü (Sağ.Bak. ÜTS) - X-Işınlı Görüntüleme Sistemleri Test Kontrol ve Kalibrasyon Uzmanı (Sağ.Bak.) - Usta Öğretici (MEB) - Hatalı veya kaldırılmasını istediğiniz sayfaları diyot.net@gmail.com bildirin

BU YAZIYI DA İNCELEDİNİZ Mİ ?

Çizgi İzleyen Robot

Tasarım ve ağırlık açısından diğer örneklerinden ayrılan bu çizgi izleyen robot kendi klasmanında rakipsiz sayılabilir.Piyasada …

Bir yanıt yazın