SMD Led

smd-led

Katı reçine içinde kapsüllenmiş ve yüzeysel olarak monte edilmiş LED’dir . Bize aydınlatma için çok ilginç özellikler sunur

RGB modelinde katkı karışımı sayesinde 16 milyon renge kadar geliştirebilir .Üç ana renk LED ile kullanır. Kullanıcı, uzaktan kumandayı kullanarak istediğiniz rengi seçebilir. ışığın yoğunluğunu yükselterek veya düşürerek ışık efektleri yapabilirsiniz.

Renk dönüşüm indeksi (CRI)% 80 kadar yüksektir ve bu sayede çeşitli renkler üretilebilmektedir

SMD LED Çeşitleri, LED çipleri

LED lambalarda, LED panellerde ve LED’in uygulama alanı bulduğu tüm aydınlatma ürünlerinde LED çiplerden yararlanılmaktadır. LED projektör gibi 1 adet led çipinin kullanıldığı da, yüzlerce led’in bir araya getirildiği led aydınlatma çözümleri söz konusu olabilmektedir. Kullanılan led çipi çeşidi, ne kadar aydınlatma gücüne erişileceği ve enerji tüketimi konusunda doğrudan fikir verebilmektedir.

smd-led-cipleri
LED ampüllerde en çok SMD LED çipleri kullanılmaktadır. SMD baskılı elektronik devrelere monte edilebilen LED çipi manasındadır. SMD Led çipleri boyutları ile isimlendirilmektedir. Farklı üreticilere göre teknik özelliklerde farklılaşma olabilmekle beraber SMD LED’ler ve azami güç tüketimleri şunlardır:

smd led

5,7*3.0 mm ebatındaki SMD 5730, led çipi başına 150 mA akım ile 0.5 watt max. güç harcamaktadır.

SMD 5630 ebat olarak çok ufak farklılık arz etmekle beraber (5,7 yerien 5,6 mm) aynı elektrik tüketimine ve çip başı 50 lümene yakın aydınlatma gücüne sahiptir.

Kare şeklindeki SMD 5050 çipi, 5 mm. ebatlarında olup 60 mA akımda gücü 0,24 watt, ışık şiddeti 25 lümen civarıdır. SMD 2835 çipler 2,8 mm’ye 3,5 mm ebatındaki daha ufak led çipleridir. Birim enerji sarfiyatı 0,15 watt düzeyinde olup ışığı çip başına 25 lümene yakındır.

SMD 3528, bir önceki çip ile aynı ebatlardadır ancak tüketimi ve aydınlatması bunun yarısına yakındır (0,08 watt). SMD 3258,

SMD 3020 ve SMD 3014 daha düşük enerji sarfiyatlı çip çeşitleridir.

Mevcut LED çiplerinin aydınlatma güçleri ile enerji tüketimleri arasında doğru orantı mevcuttur. Yani SMD 5730’lar en parlak led ışığını üretebilmektedir. Ancak LED ömrü bakımından söz konusu teorik kapasiteler, pratikte ürünlerde 3’te 1’e yakın düzeylerde yansımaktadır. Yani 60 led’lik smd5050’lik bir led lamba, 15 watt yerine 5 watt enerji sarfiyatına ve buna uygun lümen aydınlatma gücüne sahiptir. Epistar gibi kimi markaların led çipleri watt başına 100 lümenin üzerinde aydınlatma sağlamaktadır.
SMD LED’lerden başka yüksek güçte LED’ler (birim sarfiyatı 1 watt üstünde), COB Led, led filament gibi farklı çeşitler de bulunmaktadır. LED çipleri çalışma voltajı 2,8-3,4 volt düzeyindedir. Seri, paralel bağlamalar ile farklı voltaj ihtiyaçları da doğabilir.

smd-led-5050-2835-3528-3014

Smd Led Diyod Test

Led’ler (Light Emiting Diode) yani ışık yayan diyotlar yapı itibari ile elektrik enerjisini ışığa çeviren kimyasal maddelerden oluşurlar. Kullanılan kimyasal maddedin türüne göre farklı renkte ışık verirler. Örneğin galyum fosfid kullanlan LED’ler yeşil ışık verir. Galyum fosfid’e oksijen ve çinko karıştırılarak yapılan LED’ler kırmızı ışık verir. Bunun yanında Galyum arsenid kullanılarak yapılan led’ler ise kızıl ötesi ışık verirler. Led’lerin çalışma voltajları içinde kullanılan maddeye göre değişiklik gösterir. Kızıl ötesi ışık veren bir led’in çalışma voltajı 1.4V iken yeşil ışık veren led’in çalışma voltajı 2.26V’dur.

Led’lerin bu çalışma gerilimi aşıldığında içindeki kimyasal maddenin gireceği reaksiyondan dolayı led bozulur. Bu yüzden çalışma gerilimini aşan bir voltaj uygulanacağı zaman uygun bir direnç ile led korunmalıdır.

smd-led-test

Led’ler genellikle endüstriyel ve amatör elektronik alanında ikaz ve görsel efektler amacıyla kullanılır. Ayrıca led’ler hem DC hemde AC gerilim ile çalışabilir.

Ölçü aletinin içindeki pil kullanılarak led’lerin sağlamlık kontrolü yapılabilir. Genellikle yeni bir led’de uzun bacak Anot (+), kısa bacak Katot (-) ucudur. Ölçü aletinin kırmızı ucu katoda, siyah ucu anoda bağlandığında led’in ışık vermesi gerekir.

Smd devre elemanları yapıları geregi çok küçük yapıda olduklarından, lehimleme ve muadillerinin değiştirilmesi sırasında uzman elektroniçilerden yardım alınmalıdır.

Benzer Yazılar

YAZAR : Admin

- Elektronik Mühendisi - E.Ü. Tıp Fakültesi Kalibrasyon Sorumlusu Test kontrol ve kalibrasyon sorumlu müdürü (Sağ.Bak. ÜTS) - X-Işınlı Görüntüleme Sistemleri Test Kontrol ve Kalibrasyon Uzmanı (Sağ.Bak.) - Usta Öğretici (MEB) - Hatalı veya kaldırılmasını istediğiniz sayfaları diyot.net@gmail.com bildirin

BU YAZIYI DA İNCELEDİNİZ Mİ ?

Adreslenebilir RGB Led

ARGB (Adresseble RGB) Adreslenebilir RGB Led’i   diğer  şerit ledlerden ayıran özelliği; ledleri tek tek adresleyerek …

Bir yanıt yazın